Test: elektrobicykel Liberty e-Via 6 speed

7. októbra 2013
Elektrobicykle. Foto: Marek Kikinder

Elektrobicykle sú na našom trhu najnovšou kategóriou a ihneď si získali svojich priaznivcov. Testovali sme pre vás model Liberty e-Via 6 speed, ktorý je ideálnym kompromisom medzi rýchlosťou a pohodlím.

Ak nevlastníte auto a obchod máte pešo ďaleko, alebo sa nechcete spotiť cestou do práce, tento elektrobicykel je ideálny spoločník práve pre vás.

Jazdné vlastnosti

Elegantný, znížený hliníkový rám bicykla vám uľahčí nastupovanie a vystupovanie. Okrem toho, že na neho nemusíte nastupovať ako na koňa, oceníte hlavne kryt reťaze, pre ktorý si zachováte čistý odev.

Ženy sa teda na ňom môžu pohodlne voziť aj v dlhšej sukni. Výbornému pocitu z jazdenia najviac pomáhajú komfortné sedadlo a možnosť nastavenia posedu vďaka polohovateľnému úchytu riadidiel (predstavcu).

Bicykel na rovine aj v stúpaniach prekvapivo rýchlo akceleruje. Pre účinné brzdy však nebudete mať problém efektívne pribrzdiť, a tak sa netreba báť držať svižné tempo ani v mestskej premávke.

Komfortný bicykel s elegantným dizajnom a skvelou výbavou. Foto: Marek Kikinder
Komfortný bicykel s elegantným dizajnom a skvelou výbavou. Foto: Marek Kikinder

Výbava bicykla

Bicykel má 6-rýchlostných prevodov Shimano, ktoré ovládate pohodlným gripshiftovým radením, čiže jednoduchým otočením pravej ruky. Ľavou rukou zase kontrolujete 3 stupne elektromotora.

Na ovládanie si zvyknete veľmi rýchlo a po pár kilometroch sa už nebudete na riaditká ani pozerať. Batéria, šikovne schovaná v zadnom nosiči, sa zamkýna a zapína kľúčom. Li – lion 36V/10h vám pomôže vyvinúť rýchlosť až 25 km/h s dojazdom 10 až 45 km. Ten závisí od štýlu jazdy, stupňa elektromotora a kopcovitosti terénu. Náš testovací model bol vybavený funkciou START-UP asistovaného štartu, ktorý rozbehne bicykel na rýchlosť 6 km/h bez otáčania pedálmi na pohodlný rozjazd.

Nekupujte nič navyše

V cene modelu e-Via je kompletná výbava potrebná do premávky. Výkonné predné aj zadné osvetlenie, blatníky do nepriaznivého počasia a zadný nosič na prepravu menšieho nákladu. Stojan je tiež samozrejmosťou.

Hodnotenie

Elektrobicykel Liberty e-Via ocenia všetci, ktorí sa radi pohybujú na čerstvom vzduchu, ale nechcú podávať športové výkony. Je to elegantný dopravný prostriedok na cesty do práce, ktorý bude ladiť aj s vaším mestským outfitom. Starší ľudia si na ňom zase podstatne uľahčia cesty na záhradku alebo do obchodu. Posledný, ale nie menej dôležitý fakt je, že cena tohto bicykla 875 € je za túto výbavu veľmi prijateľná.

Čo môžete očakávať? Ideálny kompromis medzi rýchlosťou a pohodlím.

Na porovnanie

Pre vyššie osoby e-Strada

Model e-Strada je vhodnejší pre osoby nad 170 cm. Disponuje kolesami s rozmerom 28“, ktoré sú väčšie ako na nami testovanom modeli e-Via. Bicykel má teda lepšiu prejazdnosť aj na „slovenských“ cestách a tiež vám dodá vyššiu istotu pri jazdení. Cena od 725 €.

E-strada. Foto: mayo.eu.sk
E-strada. Foto: mayo.eu.sk

Na najjednoduchšie nastupovanie e-Comfy

Tento model má unikátnu zníženú konštrukciu rámu a oproti e-Via sa na neho nasadá ešte jednoduchšie. Nástup je vysoký iba 18 cm. Je vhodný hlavne pre ľudí so zníženou pohybovou schopnosťou alebo starších cyklistov, ktorí vyžadujú hlavne komfort. Cena od 729 €.

Na jednoduchšie nastupovanie e-comfy. Foto: mayo.eu.sk
Na jednoduchšie nastupovanie e-comfy. Foto: mayo.eu.sk

Na športové využitie e-XR

Trekingová verzia elektrobicykla. Vďaka blatníkom a osvetleniu je vhodný na jazdenie po meste, športová geometria a 28-palcové kolesá zase potešia na dlhších výletoch v prírode. Tento model sa vyrába v dámskej aj pánskej verzii rámu. Cena od 749 €.

Na športové využitie e-xr. Foto: mayo.eu.sk
Na športové využitie e-xr. Foto: mayo.eu.sk

Na nenáročné skladovanie e-Phoenix

Rad Phoenix ponúka elektroskladačky s veľkosťou kolies 20“. Je to menšia a skladnejšia verzia elektrobicykla oproti tomu, čo sme testovali. Zložený sa dá ľahko prenášať v aute aj vo výťahu. Ideálny dopravný prostriedok pre tých, čo vyžadujú nenáročné skladovanie. Cena od 799 €.

Na nenáročné skladovanie e-Phoenix. Foto: mayo.eu.sk
Na nenáročné skladovanie e-Phoenix. Foto: mayo.eu.sk

Text: Redakcia
Foto: Marek Kikinder a www.mayo.eu.sk

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu