Čo s ekzémom v lete?

9. augusta 2014
Čo s ekzémom v lete? Foto: Shutterstock

MUDr. Bergendiová radí: U veľa alergikov dochádza v lete k zlepšeniu ich ekzému. Príčin je niekoľko a medzi tie hlavné patrí prázdninová pohoda, menej stresu a tiež slnečné žiarenie.

Nelieči slnko, ale svetlo

Slnečné žiarenie obsahuje ultrafialové svetlo (UV), ktoré vyvoláva najviac otázok. To je zodpovedné za zlepšenie stavu ekzému, ale tiež za nevratné poškodenie kože končiace sa aj rakovinou. Rozhodujúce je totiž to, koľko žiarenia pokožka dostane a za akých okolností.

Ako UV svetlo ovplyvňuje ekzém?

V hornej vrstve kože dochádza pôsobením slnečného svetla k úbytku buniek, ktoré sú spúšťačom nežiaducich imunitných reakcií pokožky na alergény a ďalšie látky. Keď sa aktivita týchto buniek utlmí, pokožka sa toľko nezapaľuje a nesvrbí.

UV žiarenie má i dezinfekčný vplyv, ktorý je tiež pre ekzémovú kožu prínosom. Tieto paprsky totižto hubia niektoré baktérie, ktoré komplikujú liečbu ekzému.

Opaľovacie prípravky pre atopickú pokožku

Dobrá správa je, že atopická pokožka nie je náchylnejšia na spálenie od slnka než pokožka zdravá. Odolnosť kože proti slnečnému žiareniu je daná fototypom pokožky, teda schopnosťou kože produkovať ochranné kožné farbivo. Na to atopický ekzém nemá vplyv.

Ekzematik by mal teda svoju pokožku pred slnkom chrániť ako každý iný. Rozdiel však určite bude vo výbere opaľovacích prípravkov.

Vyhnite sa krémom parfumovaným, s obsahom kyseliny paraaminobenzoovej (PABA), a hľadajte krémy hypoalergénne a zároveň nekomedogénne (to znamená, že nespôsobujú upchatie pórov).

Odporučené sú skôr minerálne filtre. Citlivá pokožka skrátka vyžaduje citlivý opaľovací prípravok. Existuje aj veľa prírodných látok, ktoré nás bezpečne ochránia pred slnečným žiarením. Predstavujú pre naše telo rad vitamínov a živín.

Prírodné zložky môžete používať ako alternatívu v ochrane proti slnečnému žiareniu. Čo je najdôležitejšie, fungujú lepšie ako klasické zložité chemické vzorce v bežných opaľovacích prípravkoch. Na našom trhu nájdete už aj spoločnosti, ktoré vyrábajú účinné prírodné ochranné opaľovacie prípravky, ktoré udržujú našu kožu zdravú, ochraňujú ju a pomáhajú predchádzať jej starnutiu.

Čomu sa v lete vyhnúť?

Voľba zlého opaľovacieho prípravku: opaľovací prípravok môže na pokožke spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu. Potenie: tomu sa, žiaľ, v lete nikdy úplne nevyhneme. Kúpanie v bazénoch s chlórovanou vodou, príp. sinice a ďalšie mikroorganizmy v prírodných kúpaliskách.

Svrbiaci ekzém neškrabte, radšej premazávajte

Pokiaľ vás ekzém svrbí, použite vhodný krém proti svrbeniu. Tieto krémy môžu, ale nemusia obsahovať kortikoidy. Vyhnite sa pokušeniu postihnuté miesta škrabať a tým ďalej zhoršovať prejavy ekzému.

V lete sa vyhnite:

  • Slnečnému žiareniu a veľkému teplu, obzvlášť v poludňajších hodinách,
  • parfumovaným kozmetickým prípravkom,
  • extrémnym teplotným výkyvom,
  • dlhým nechtom a škriabaniu svrbiacich postihnutých miest na koži,
  • dlhému kúpaniu,
  • potravinám s obsahom konzervantov a ďalších chemických prísad,
  • alergénom a všetkému, čo dráždi kožu (peľ, prašné prostredie),
  • oblečeniu z drsných a škrabavých materiálov, príliš tesnému oblečeniu,
  • fajčeniu a alkoholu.

Text: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu