10 x Horehronie, toto sú miesta, ktoré musíte zažiť!

29. augusta 2018
Splav Hrona

Toľko úžasných miest je na Horehroní. Ktoré už poznáte a kde ste už boli?

1. Splav Hrona, hrad Lupča, Múzeum Lyží a lanoviek, Kalište, Moštenica, Ride.sk

Pre tých, ktorý majú radi adrenalín, ponúka región príjemné osvieženie a nezabudnuteľné dobrodružstvo, a to možnosť splaviť rieku Hron.

Riekou sa doplavíte takmer k hradu Lupča, ktorý patrí k historickým skvostom, prehliadku jeho zrekonštruovaným jadrom vám spríjemní ochutnávka mliečnych produktov a unikátnych miestnych pravých zrejúcich syrov.

Potulky históriou vás privedú do Podkoníc, kde sa nachádza jediné slovenské Múzeum lyží a lanoviek.

V Podkoniciach si môžete požičať elektrobicykel v showroome Ride.sk a vydať sa na dobrodružstvo hrebeňom Donovalov, cez povstaleckú dedinku Kalište, či za osviežením na Moštenické travertíny, kde pramení vyhľadávaná  kryšálovo čistá železitá voda, no Moštenica skrýva i najstarší robotnícky dom na Slovensku z v roku 1921.

2. Letné osvieženie

V regióne sa nachádza Bystrianska jaskyňa v obci Bystrá, známa nielen ojedinelými jaskynnými objektmi ale najmä speleoterapiou a poskytuje pravé horské osvieženie počas horúcich dní.

Bystrianska jaskyňa
Bystrianska jaskyňa

Voda z jaskynného systému vyviera ďaleko za horami v obci Valaská, a miestne jazierko s touto vodou sa stalo trvalým sídlom labutí, ktoré tu každoročne odchovajú svojich potomkov.

Krpáčovo
Krpáčovo

3. Kráľovské mesto Brezno – za históriou i zábavou

Kde začať? Poďme do kráľovského mesta Brezna, kde sa narodil spisovateľ Martin Rázus.

Ak sa budete len tak túlať jeho historickým jadrom, narazíte na prekvapivé množstvo pamiatok, novo zrekonštruovanú unikátnu Synagógu, či môžete si vypočuť najstarší organ v kostolíku.

Nahliadnuť do života a kultúry ľudí sa vám podarí v Horehronskom múzeu. Zoznámite sa s dávno zabudnutými remeslami, zvykmi a tradíciami a od 13. Júla si môžete pozrieť expozíciu s názvom Svadba po pansky. Biele šaty, naškrobený závoj, vyžehlený oblek a nostalgické oznámenia. Cítite ten závan starých čias?

Brezno
Brezno

No mesto Brezno ponúka aj kultúrne leto, ktoré každý piatok roztancuje celé námestie a za návštevu stoja miestne atypické bary, kaviarničky, či jeden legendárny klub sídliaci v industriálnom objekte bývalej likérky, ktorý slúži ako nezávislý kultúrny priestor.

4. Voda, slnko, relax

Relax a zábavu na vode zaručujú jazero Krpáčovo, vodná nádrž Tále, kúpalisko v Podbrezovej a Jasení, plaváreň Brezno, či najväčšie wellness centrá hotela Bystrá***, Stupka***, Partizán****, kde už nájdete aj samostatné wellnes centrum pre rodiny s deťmi.

Wellness
Wellness

5. Salaš Zbojská: Zbojníckou strelou na Vyhliadkovú vežu, Hrad Muráň a Chov vzácnych sysľov

Na salaši v prekrásnom prostredí Muránskej planiny, budete usínať a prebúdzať sa s bečiacimi ovečkami, erdžaním koní a brechotom salašníckych psov.

Na Zbojníckej degustácii si vypočujete legendy, naučíte sa pasovať so zbojníkmi, zajazdíte si na huculských koňoch a vyskúšate miestne špeciality.

Na salaš premáva zubačka – jediná v Európe, s ktorou si môžete vychutnať dávno zabudnutý zážitok z jazdy ozubnicovým parným vlakom na železnici širokého rozchodu cez 20m vysoké viadukty. A čo viac? Zbojnícky chodník Jakuba Surovca vás prevedie Čertovou tiesňavou po rebríkoch potôčikov a z Vyhliadkovej veže dovidíte až na strechu Nízkych Tatier.

Hrad Lupča
Hrad Lupča

Odporúčame prejsť sa na hrad Muráň, kde cestou môžete pomôcť vzácnym sysľom pasienkovým a to prikŕmením v lokalite Biele vody. Je to jediné miesto na Slovensku, kde vám stovky sysľov budú jesť z ruky.

6. Čierny Balog: Čiernohronskou železničkou do Lesníckeho skanzenu

Z roku 1908 dnes premáva na dvadsiatich kilometroch z Čierneho Balogu na tri smery – Vydrovo, Dobroč a Šánske –, a to každý deň až do 15. septembra. Počas letných prázdnin by bolo priam neodpustiteľné, ak by ste sa nezviezli s deťmi na parnej lokomotíve.

Čiernohorská železnica
Čiernohorská železnica

Na hlavnej stanici si požičajte aj kolobežky a prezrite si Čierny Balog a Vydrovskú dolinu. Alebo sa prihlásite na výlet Večerným expresom do Lesníckeho skanzenu? Čaká na vás vzrušujúca jazda so sprievodcom, počas ktorej budete pozorovať divú lesnú zver.

7. Kráľova hoľa: najvyšší cyklobod na Slovensku s E-bikom, Múzeum zvoncov a spiežovcov, Chmárošský viadukt a Telgártska slučka, Meandre a prameň rieky Hron, 30 m Vyhliadková veža v Polomke

To sú skvosty  východnej časti Horehronia, kde láska a pokoj ľudom dýchať dáva. Zachovalé tradície a múdrosti starých otcov vám rozpovie človek s veľkým srdcom Mikuláš Gigac, zberateľ zvoncov a spiežovcov, ktorý tak vytvoril unikátne Múzeum zvoncov.

Kráľova Hoľa
Kráľova Hoľa

Šumiac rázovitá dedinka pod matkou štyroch slovenských riek Kráľovou hoľou ponúka požičovňu elektrobickylov, s ktorým je tento vrchol akoby kameňom dohodil a s úsmevom na tvári za 50 minút sa ocitnene na strechce Nízkych Tatier.

A aby sme sa pozreli na rieku Hron aj z blízka, určite odporúčame navštíviť je prameňa a meandre pri Telgárte a cestou tiež známy skvost Chmárošský viadukt – je jednou z najznámejších a zaiste i najkrajších technických pamiatok na Slovensku spolu.

8. Cyklobus, Tourbus a 5 požičovní elektrobicyklov

Od 5. júla 2018 až do 26. augusta 2018 budú prebiehať pravidelné výlety po regióne. Tourbusom každý štvrtok na Chopok, výlet na Salaši Zbojská, výlet na Kráľovu hoľu a absolútnou novinkou bude Astrovlak do Lesníckeho skanzenu. Cyklobusom každú nedeľu so sprievodcom na vždy novú trasu. Doprava je s Horehronie card zadarmo.

E-biky
E-biky

Tohtoročnou novinkou je cykloportál www.cyklo.horehronie.net, v ktorom cyklista nájde zoznam požičovní elektrobicyklov, online rezervačný systém a tipy na cyklovýlety s GPX , fotkami a popisom.

9. Tále: Vodná nádrž, Lezecká stena, Golfová akadémia, Minigolf či lanový park a návšteva nového Infocentra Horehronie s predajom produktov a remeselných výrobkov z Horehronia.

Rekreačná oblasť Tále, stvorená pre rodiny s deťmi –  to je poriadna dávka osvieženia vo vodnej nádrži Tále, či kopec šibalstiev v outdoorovom ihrisku Ferda, adrenalín v lanovom parku a rozsiahle lezeckej stene, alebo dobrodružstvo na koni na Ajax farme v Bystrej.

Tále
Tále

Každý si môže skúsiť minigolf, či okúsiť pravý greeen golfového rezortu Tále, ktorý ponúka i golfovú akadémiu a tábory. Ak by ste to nestihli za svetla, žiaden strach novinkou je Nočný golf!

Ďalšie tipy na výlety a originálne suveníry z regiónu, remeselné produkty, mliečne produkty z Horehronia, medy, čaje, sirupy radi ponúknu Horehronské devy v novom Infocentre Horehronie v dedinke Bystrá, otvorenom denne od 8.00 do 18.00 hod.

10. Za gurmánskymi skvostami

O plné brušká sa postarajú top šéfkuchári z Horehronia, odporúčame to najlepšie:

Chopok: panoramatická reštaurácia Rotunda
Tále: Koliba Stupka, Tálska bašta, Bystrá: Wellness Hotel Bystrá
Salaš Zbojská: Zbojnícky dvor
Brezno: MotorStop Zadné Halny
Šumiac: Pohostinstvo pod úbočou, Čierny Balog: Reštaurácia Lampáreň

Chopok: panoramatická reštaurácia Rotunda
Chopok: panoramatická reštaurácia Rotunda
Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 2/2019

Objednať
Relax na Facebooku