Smoothies a šport

30. októbra 2018
Smoothie. Shutterstock

Sme svedkami nebývalého rozmachu vegetariánstva, vegánstva či vitariánstva, a to aj v radoch elitných športovcov. Nechajte sa aj vy inšpirovať smoothie trendom.

Jeden z najúspešnejších tímov súčasnej profesionálnej cyklistiky, Team Sky, dávkuje svojim jazdcom organické smoothies z minimálne piatich druhov ovocia alebo zeleniny denne.

Elitná športová komunita je pritom tou najlepšou testovacou vzorkou, ak chceme potvrdiť tvrdenie o plnohodnosti zelenej potravy. Športovci musia znášať oveľa viac záťaže, spotrebúvajú viac energie a ich telo je vystavované väčšiemu náporu stresových faktorov ako telo bežného človeka.

Smoothies sa tešia čoraz väčšej obľube a majú na to plné právo. Nápoje, ktoré sú nielen neuveriteľne chutné, ale sú pohladením aj pre vaše zdravie, si môžete namixovať doma za pár sekúnd. Čo teda robí zo smoothies supernápoj?

Olivový olej

Jeho tajomstvo spočíva hlavne v obsahu mononenasýtených mastných kyselín, ktoré sa podieľajú na znížení hladiny zlého LDL cholesterolu, a naopak zvýšení hladiny dobrého HDL cholesterolu. Obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch, konkrétne A, D, E a K. Nachádzajú sa v ňom aj niektoré minerálne látky, napríklad železo, horčík či vápnik.

Olivový olej teda prospieva kardiovaskulárnemu systému, spomaľuje proces starnutia, posilňuje imunitný systém, slúži ako prevencia niektorých druhov rakoviny, cukrovky či artritídy.

Smoothies sa tešia čoraz väčšej obľube a majú na to plné právo. Foto: Shutterstock
Smoothies sa tešia čoraz väčšej obľube a majú na to plné právo. Foto: Shutterstock

Chia semienka

Drobné semienka obsahujú celý rad živín. Sú bohaté na omega nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pozitívne ovplyvňujú mozgové funkcie a tiež prospievajú kardiovaskulárnemu aparátu.

Nachádza sa v nich aj vláknina, bielkoviny, vápnik, železo, draslík, fosfor, vitamín C, E a vitamíny skupiny B. Chia podporujú činnosť imunitného systému, prospievajú tráveniu a stabilizujú hladinu krvného cukru.

Goji

Viaceré antioxidanty, bielkoviny, polysacharidy, vitamíny (A, skupiny B, C, E) a minerály (železo, fosfor, selén, zinok) robia z goji superpotravinu.

Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak, podporuje spaľovanie tukov a je prevenciou depresie a úzkosti. V Ázii sa využíva na posilnenie zraku a boj s vírusmi.

Avokádo

Avokádo je skvelé na prípravu smoothies či chutného guacamole. Hoci má vyššiu kalorickú hodnotu (89 kalórií na 50 gramov), jeho prínosy pre zdravie sú nepopierateľné a hodí sa aj do diétneho jedálnička, pretože zasýti a vyrovnáva hladinu krvného cukru.

Navyše, obsahuje aj zdravé tuky, bielkoviny, vlákninu, vitamíny (hlavne skupiny B, E) a minerály (draslík, horčík, fosfor). Je výbornou potravinou nielen pre srdce, ale aj pre mozog.

Avokádo je skvelé na prípravu smoothies či chutného guacamole. Foto: Shutterstock
Avokádo je skvelé na prípravu smoothies či chutného guacamole. Foto: Shutterstock

Rukola

Obsahuje vitamíny A, C, E, K, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok aj železo. Nechýba v nej ani vláknina, ktorá v kombinácii s nízkym obsahom kalórií zaraďuje rukolu medzi potraviny vhodné pre ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť. 

Táto pikantná pochúťka by nemala chýbať ani v jedálničku tých, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom, pretože obsahuje draslík. Vďaka pestrému obsahu antioxidantov posilňuje imunitný systém a spomaľuje starnutie organizmu, teda prospieva mozgu a kostiam.

Špenát

Je známy najmä pre vysoký obsah železa, preto by ho mali jesť ľudia, ktorých trápi chudokrvnosť. Bohaté zastúpenie kyseliny listovej zasa kladne ovplyvňuje vývoj plodu v maternici, čiže budúce mamičky by mali jesť špenát často. Je výborným jedlom aj pre diabetikov, pretože stabilizuje hladinu krvného cukru.

V neposlednom rade je tiež  potravinou pre krásu, pretože zastúpené antioxidanty (vitamín C, betakarotén, zeaxantín či luteín) prospievajú nielen zraku, ale aj pleti a vlasom.

Brokolica

Mnohí z vás ju poznajú ako zeleninu, ktorá pomáha predchádzať rakovinovým ochoreniam, a to najmä rakovine prsníka. Za túto schopnosť je zodpovedná látka sulforafán. Nechýbajú ani bohato zastúpené vitamíny C, E, K, vitamíny skupiny B, draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok aj železo.

Brokolicu by teda mali jesť všetci tí, ktorí trpia zápchou, majú problémy s látkovou výmenou, obranyschopnosťou a srdcom. Chýbať by nemala ani v jedálničku športovcov, pretože podporuje činnosť svalov.

Smoothie vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú udržiavať počas dňa vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Foto: Shutterstock
Smoothie vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú udržiavať počas dňa vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Foto: Shutterstock

Nájdite si dôvod

Živiny v nich obsiahnuté sa dokážu v tele vstrebať oveľa rýchlejšie ako z potravy v tuhom skupenstve. Organizmus sa nemusí zaťažovať ich zložitým spracúvaním, preto sa po vypití smoothie človek cíti sýty, no zároveň mu nie je ťažko.

  • Zelené výhonky rastlín obsahujú tzv. esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie vytvoriť samo, a sú, zjednodušene povedané, stavebnými kameňmi zložitejších proteínov.
  • Zelenina a ovocie obsahujú vitamíny, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, železo, draslík, horčík, selén a pod., ktoré účinne bojujú proti škodlivým látkam a narušeniu obranyschopnosti. Každý športový výkon je pre telo istým spôsobom stresujúci a znamená dočasné oslabenie imunity. Tá sa dá rýchlo obnoviť pomocou rýchlo vstrebateľných živín, vitamínov a antioxidantov v tekutej podobe.
  • Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáhajú udržiavať počas dňa vyrovnanú hladinu cukru v krvi. U športovcov preto prakticky nedochádza k hypoglykémii či tzv. vlčiemu hladu počas dlhých tréningov. Športovci, ktorí smoothies konzumujú pravidelne, sú schopní bez problémov zvládnuť nalačno aj dve tréningové jednotky a ich prvým jedlom dňa je obed.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 5/2019

Objednať
Relax na Facebooku