15 dôvodov, prečo začať behať

Prečo behať

Ak ste ešte stále na pochybách, či sa na beh dať, ponúkame vám zoznam dôvodov, pre ktoré sa to oplatí.

01 Behať môže (takmer) každý a (takmer) všade

Behanie je azda tou najprirodzenejšou a najjednoduchšou športovou aktivitou. Stačí vám len pár správne zvolených tenisiek a funkčné oblečenie a môžete ísť.

Ďalšou výhodou behu je to, že to zvládne skutočne každý, komu to zdravie dovolí. Prirodzene, na začiatku nebudete podávať výkony ako kenskí bežci, jednu nohu pred druhú však zvládnete ukladať celkom určite.

Beh je navyše výborný aj v tom, že naň nepotrebujete športovú halu, ihrisko ani kurt. Jednoducho môžete vybehnúť z brány a bežať, kam sa vám zachce.

Kdekoľvek sa teda nachádzate a akékoľvek počasie práve na danom mieste vládne, všetko je na beh ako stvorené.

02 Behom sa zbavíte prebytočného tuku

Športové aktivity, počas ktorých dochádza k poteniu, sú tou najlepšou príležitosťou zbaviť sa neželaných kíl a tuku navyše. Medzi také športy patrí beh, cyklistika či tenis, pričom práve počas behu spálite najviac kalórií za minútu.

Pokiaľ ste zdraví, behať sa dá vždy a všade.
Pokiaľ ste zdraví, behať sa dá vždy a všade.

Dospelý človek ťažký 64 kilogramov spáli počas polhodinu trvajúceho bežeckého tréningu 391 kalórií. Na bicykli pritom za rovnaký čas spotrebuje len 277 kalórií a na tenisovom kurte 272 kalórií.

03 Budete usmiati a šťastní

Behanie má pozitívny efekt nielen na fyzickú kondíciu. Polhodinová fyzická aktivita miernej intenzity päťkrát týždenne robí dobre aj našej psychike.

Pri športových aktivitách v miernej až strednej intenzite sa do tela uvoľňujú endorfíny, hormóny šťastia, ktoré nám pomáhajú zdolávať stres a robia nás šťastnejšími.

Výbornou správou je, že beh nemá len momentálny efekt, o duševnú pohodu sa stará dlhodobo. Pravidelné behanie navyše pomáha budovať zdravé sebavedomie, dáva nám pocit naplnenia, a tak sme lepšie schopní čeliť každodenným výzvam.

04 Nachladnutie a chrípka sa vám budú vyhýbať oblúkom

Zdravie by malo byť našou prioritou a veríme, že vás neprekvapí, že beh zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Vďaka nemu sú imunitné bunky aktívnejšie a lepšie pripravené na boj s chorobami.

Ľudia, ktorí pravidelne športujú, sú až o 27 percent menej často práce neschopní oproti svojim lenivým kolegom.

05 Zľakne sa vás aj rakovina

Behanie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, hrubého čreva aj maternice. Štúdie ukazujú, že pravidelná fyzická aktivita dokáže znížiť riziko rakoviny prsníka až o 40 percent a riziko rakoviny hrubého čreva klesá o jednu štvrtinu.

Behanie zrýchľuje dych a srdcový pulz, čím pomáha stimulovať kontrakcie svalov čriev a zabraňuje pocitom nafúknutia, ale aj rakovine čreva.

06 Posilníte si kosti

Do tridsiateho roku života sa nové bunky v našich kostiach tvoria rýchlejšie, ako zanikajú staré, potom sa však situácia obráti. Z toho vyplýva zvýšené riziko vzniku osteoporózy, ktorá postihuje viac než dvesto miliónov ľudí na celom svete.

Behaním posilníte aj kosti. Foto: Shutterstock
Behaním posilníte aj kosti. Foto: Shutterstock

Behanie je výborný spôsob, ako prirodzený vedľajší produkt starnutia, akým rednutie kostí je, spomaliť. Ako je to možné?

Jednoducho povedané, keďže počas behu intenzívne presúvate vlastnú hmotnosť, zaťažujete celé telo, ktoré sa so stresom vyrovnáva tým, že zvyšuje hustotu kostí.

07 Budete múdrejší

Pravidelné behanie dokáže zlepšiť naše rozumové schopnosti, pretože urýchľuje tvorbu nových mozgových buniek, ktoré majú na starosti učenie a pamäť.

Starnutie mozgu pomáha spomaliť už polhodina až hodina aeróbnej aktivity trikrát do týždňa.

08 Dožijete sa vyššieho veku

Keď budete behávať čo i len jednu hodinu týždenne, predĺžite si život o šesť rokov aj nejaké drobné. U bežcov nad 35 rokov je až o 44 percent nižšie riziko úmrtia než u ľudí, ktorí nebehávajú.

09 Predídete cukrovke

Behanie dokáže znížiť hladinu inzulínu – hormónu, ktorý dopravuje cukor do tkanív. Vysoká hladina inzulínu je pritom prekurzorom cukrovky 2. typu. Riziko tohto ochorenia znižuje už zhruba 8 kilometrov behu týždenne.

10 Zbavíte sa stresu

Počas behu sa vám do tela vyplavujú hormóny šťastia endorfíny, no zároveň sa vďaka nemu znižuje aj hladina stresového hormónu kortizolu, a tak dokážete čeliť každodenným problémom so vztýčenou hlavou.

11 Vybudujete si dobrú kondíciu

Aeróbne aktivity, medzi ktoré patrí aj beh, nás nútia dýchať hlbšie. Systematickým opakovaním takejto činnosti sa zväčšuje kapacita našich pľúc, čo znamená, že náš kardiovaskullárny systém dokáže rýchlejšie dopravovať kyslík tam, kde ho telo potrebuje. Športovú aktivitu teda dokážeme vykonávať dlhšie a s menším vynaloženým úsilím.

12 Znížite si hladinu cholesterolu

Pravidelné behanie znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a, naopak, zvyšuje hladinu toho „dobrého“, teda HDL cholesterolu, ktorý čistí cievy, čím znižuje riziko infarktu a mŕtvice.

13 Rozhýbete si črevá

Vďaka behu budete tráviť čas na toalete efektívnejšie. Fyzická aktivita pomáha strave rýchlejšie prechádzať cez hrubé črevo, vďaka čomu sa vstrebané tekutiny nedostávajú v takej veľkej miere naspäť do organizmu, a tak sa stolica stáva priechodnejšou.

14 Omladnete

Pravidelné behanie dokáže redukovať známky starnutia. Pohyb totiž rozprúdi po tele krv, vďaka čomu sa kyslík a živiny dostávajú k bunkám efektívnejšie. Zároveň sa z organizmu odplavujú škodlivé toxíny.

Pohyb v tele navyše vytvára ideálne prostredie na optimalizovanie produkcie kolagénu, čo znižuje výskyt vrások a urýchľuje proces hojenia.

15 Pokocháte sa krásami prírody

Beh je vynikajúci spôsob, ako sa dostať von a dotknúť sa prírody. Nech je počasie za oknami akékoľvek, netreba sa ho ľakať. So správnou bežeckou výbavou zvládnete akékoľvek vrtochy prírody. Veď nie nadarmo sa vraví, že nejestvuje zlé počasie, len zle oblečený bežec.

Vybehnite do lesa, dostaňte sa do toho správneho rytmu a potom sa už len tešte so všetkých možných maličkostí, na ktoré počas tréningu natrafíte.

Výber správnej bežeckej výbavy

Začínate s behom a obávate sa, že budete potrebovať plnú skriňu bežeckého oblečenia? Nemusíte sa ničoho báť. Čo sa samotného oblečenia týka, zožeňte si pár kúskov z funkčných materiálov, ktoré dokážete šikovne vrstviť.

Zabudnite na bavlnu a radšej investujte do oblečenia určeného na beh, ktoré dobre odvádza pot, pritom však primerane hreje. Potrebovať budete bežecké legíny, tričko s krátkym a dlhým rukávom, nezabudnite na windstopper a zídu sa vám rukavice aj čiapka. Ani ponožky nech nie sú z bavlny, noha by sa vám v nich nepríjemne spotila a veľmi pravdepodobne by ste si privodili bolestivé pľuzgiere a otlaky.

Na čo by ste si mali dať dobrý pozor, je výber správnej bežeckej obuvi.

Tú vám naozaj neradíme vyberať podľa toho, čo sa vám na prvý pohľad zapáči.

Na čo by ste si mali dať dobrý pozor, je výber správnej bežeckej obuvi.
Na čo by ste si mali dať dobrý pozor, je výber správnej bežeckej obuvi.

Každý bežec je jedinečný a každému z nás vyhovuje čosi iné. Preto vám dobre radíme, aby ste si dali poradiť od odborníkov v kamennej predajni, kde môžete absolvovať aj analýzu chodidla a bežeckého došľapu, na základe ktorej dostanete na výber z tenisiek, ktoré budú ušité na mieru vašim potrebám.

Bežeckú analýzu je možné podstúpiť napríklad v predajniach Intersport.

Bežeckú analýzu je možné podstúpiť napríklad v predajniach Intersport.
Bežeckú analýzu je možné podstúpiť napríklad v predajniach Intersport.

PRO Touch: Ľahká bežecká obuv s pleteným vzorom

Bežecká obuv »OZ 3.1«

Na čo by ste si mali dať dobrý pozor, je výber správnej bežeckej obuvi.
Na čo by ste si mali dať dobrý pozor, je výber správnej bežeckej obuvi.

Veľmi ľahká bežecká obuv s dobrými tlmiacimi vlastnosťami. Priedušný zvršok kombinovaný s pohodlnou ponožkovou konštrukciou zaručí pohodlie a vynikajúco sa prispôsobí.

namiesto 79,99 €  59,99 €

PRO Touch: Bežecká taška na pás »RB Single«

Bežecká taška na pás »RB Single«
Bežecká taška na pás »RB Single«

Praktická a ľahká taška na mobil, kľúče a iné drobnosti.

14,99  €

PRO Touch: Puzdro na mobil na rameno »II«

PRO Touch: Puzdro na mobil na rameno »II«
PRO Touch: Puzdro na mobil na rameno »II«

Kompatibilné s väčšinou bežných smartfónov. Displej sa môže ovládať cez priehľadnú fóliu.

14,99  €

Masážny valec Blackroll »Standard«

Masážny valec Blackroll »Standard«
Masážny valec Blackroll »Standard«

Ideálne po bežeckom tréningu: pomocou masážneho valca a jednoduchých cvičení dokážete uvoľniť svalové napätie a zlepšiť tak prekrvenie svalov. Vyrobené v Nemecku. Materiál na 100 % recyklovateľný, bez zápachu, jednoducho sa čistí.

29,99 €

Fľaša Nike »Big Mouth«

Fľaša Nike »Big Mouth«
Fľaša Nike »Big Mouth«

8,99 €

PRO TOUCH »New Ljubljana«

Športové ponožky
Športové ponožky

namiesto 9,99 € 4,99 €

Vaše reakcie