Najkrajšie trailové bežecké trasy na Slovensku

Beh, Foto: Shutterstock

Behať na čerstvom vzduchu, zmerať si sily s kopcami a dostať sa z jedného krásneho miesta na druhé? Ak hľadáte správnu motiváciu na tréning, nechajte sa očariť magickými miestami, kam sa dostanete len pešo a s dobrou kondíciou.

Nechajte sa vytiahnuť von a vezmite so sebou aj partnera alebo priateľov. Birell vám každý mesiac prináša skvelé tipy na výlety do zaujímavých  kútov Slovenska. Vyraziť môžete na bicykli, na lyžiach alebo len tak pešo. Kam sa vydáme:

 • Vysoké Tatry
 • Malá Fatra
 • Poľana
 • Poludnica
 • Malé Karpaty

Beh v prírodnom teréne (trail) je čoraz populárnejší. Donúti vás siahnuť si na dno svojich síl a ešte vám prinesie aj plno vnútorných zážitkov.

Väčšina 145-kilometrovej trasy ultrabehu Štefánik trail, ktorý sa beží spod mohyly M. R. Štefánika na Bradle do Bratislavy, vedie po červenej turistickej značke.
Väčšina 145-kilometrovej trasy ultrabehu Štefánik trail, ktorý sa beží spod mohyly M. R. Štefánika na Bradle do Bratislavy, vedie po červenej turistickej značke.

Čím je terén členitejší, tým je fyzicky náročnejší. Preverí vašu silu, rýchlosť, koordináciu aj vytrvalosť. Musíte dávať pozor, kam šliapnete a ako šliapete. Nemôžete nasadiť rovnomerné tempo, každých pár metrov predstavuje zmenu rytmu aj dĺžky kroku. Zabrať dostávajú nielen nohy, ale i ruky a brucho – jednoducho celý človek. Náročné?

Beh v teréne vám prinesie mnoho krásnych zážitkov, ktoré by ste pri behaní po ceste alebo po chodníku nikdy nezažili. Verte nám, výhľady na divokú krajinu vám budú postačujúcou odmenou.

Beh v teréne si obľúbite

Behať sa dajú vlastne všetky turistické trasy a všetky hrebeňovky. Na ľahší trailový beh si vyberte horské cyklotrasy označené špecifickou turistickou značkou „C“, pre náročnejších sú určené trasy po klasických turistických značkách.

Možno ste nad tým ešte nepremýšľali, ale takto si môžete zabehať od Slovenského raja, cez Jánošíkové diery až po Vysoké Tatry, ako vo filme 12CH ukázali ultramaratónci, ktorí v našich veľhorách poprepájali behom všetky vysokohorské chaty.

Trasa Poludnica runu má 23 kilometrov a vedie cez vrch Poludnica v nadmorskej výške 1 549 metrov.
Trasa Poludnica runu má 23 kilometrov a vedie cez vrch Poludnica v nadmorskej výške 1 549 metrov.

Návrat do prírody

Nemusíte si však trúfnuť na celú ultratrasu a pokojne si ju môžete rozdeliť do niekoľkých dní. Máte hneď dve možnosti: naplánujte si ju sami alebo sa zapojte do organizovaných horských behov.

V náročných terénoch sa behajú preteky cez hrebene Javorníkov alebo Nízkych Tatier. Slovensko je však so svojimi rozsiahlymi lesmi, horami, ale často i nížinatými oblasťami výbornou trail-runningovou lokalitou aj pre začiatočníkov.

Pri tomto type sa na rozdiel od toho klasického, vyhnete behu po asfaltových povrchoch, jednotvárnosti v rovnakom prostredí a na rovnakej trase. Okolité scenérie nezriedka počiarknu radosť z behu a stavajú sa tým, čo vám dodá energiu ísť ďalej. Trailový beh totiž nie je len móda, je to návrat späť do prírody.

Hrebeňovka Fatra
Hrebeňovka Fatra

Nezabudnite, že potrebujete:

 • Vhodnú trailovú obuv
 • Ak bežíte dlhú trasu, pomôžu vám teleskopické paličky
 • Mobilný telefón
 • Športovú fľašu alebo hydrovak
 • Kvalitný bežecký batoh
 • Myslite na rezervné oblečenie, ak sa počasie zmení
 • Malé občerstvenie
 • Ak sa vyberiete naozaj ďaleko, zvážte aj lekárničku a čelovku

Plánujte svoj beh

Na stránke mapy.hiking.sk si vďaka skvelej sieti turistických značiek môžete naplánovať akýkoľvek beh po turistickej
značke kdekoľvek na Slovensku s informáciou o dĺžke, prevýšení, odbočkách, chatách, kopcoch alebo zdrojoch vody v prírode.

Poľana, Hriňová. Foto: Shutterstock
Poľana, Hriňová. Foto: Shutterstock

Alebo sa inšpirujte vybranými trasami – dlhými i krátkymi, po Slovensku aj v Čechách, ktoré sú naplánované vďaka projektu Inov-8.cz/microsites/44vrcholu. Výzva súťaže už nie je aktívna, no napriek tomu vám stránka poslúži.

Top lokality pre trailový beh

Veľká Fatra

Perfektný hôľny terén, nekonečné horské lúky s ideálnym profilom trasy, zaujímavé vrcholy a čarovné výhľady, dobré značenie a chaty.

Malá Fatra

Krásna horská príroda a chodníčky, dobré značenie, chaty, divoká lúčanská časť Malej Fatry, to je to, čo trail runner potrebuje.

Nízke Tatry

Takmer stokilometrový hrebeň dosahuje dvetisícmetrovú výšku a ponúka všetky top atribúty vysokohorskej prírody, dobré značenie a chodníky ideálne pre horský trailový beh.

Západné a Vysoké Tatry

Krásne vysokohorské behanie, miestami je terén pomerne exponovaný.

Takýto výhľad zo Slavkovského štítu vo Vysokých Tatrách sa vám naskytne, keď vybehnete Tatranskú šelmu Vertical, extrémny pretek do vrchu v horskom prostredí.
Takýto výhľad zo Slavkovského štítu vo Vysokých Tatrách sa vám naskytne, keď vybehnete Tatranskú šelmu Vertical, extrémny pretek do vrchu v horskom prostredí.

Malé Karpaty

Raj lesných chodníčkov. Ak sa stratíte, čoskoro aj tak vybehnete na značenom chodníku alebo v neďalekej obci. Pre diaľkových bežcov je zaujímavou trasa Malokarpatských sedemstoviek.

Hľadáte trasu?

Najlepšie urobíte, ak si vyhľadáte horské preteky. Často majú na stránke GPX súbor, ktorý si môžete stiahnuť a sami si odbehnúť, koľko vládzete a bez stresu. Nezabudnite však na dostatočnú technickú výbavu a tiež na jedlo a zásobu vody.

Tipy na preteky:

Na výletoch po Slovensku nezabúdajte na pitný režim.

K zaujímavým štafetovým behom patrí aj 345 kilometrový beh Od Tatier k Dunaju, ktorý začína v Jasnej v Demänovskej doline. Ak na štarte vysmädnete alebo prídete povzbudzovať, zastavte sa na Birell na zjazdovke Biela
púť v Bufete Klobúk alebo v hoteli Mikulášska chata.

Text: Redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 4/2020

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia
sportmedia sportmedia