Čarovný Bardejov – krásne cyklotrasy, Bardejovské Kúpele, rozhľadňa aj hrad Makovica…

22. júla 2019
Bardejov. Foto: Ján Tekeľ

Traily, samotné mesto a jeho okolie nás už v minulosti doslova očarili, a tak sme sa znova vybrali preskúmať, čo je za rok nové na severovýchode Slovenska.

Historické mesto Bardejov asi netreba nikomu predstavovať. Toto jedinečné šarišské mesto je od roku 2000 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Bardejov je od roku 2000 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Foto: Ján Tekeľ
Bardejov je od roku 2000 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Foto: Ján Tekeľ

Jedinečnou časťou mesta je obdĺžnikové Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou sv. Egídia, s bývalou mestskou radnicou – prvou renesančnou stavbou na území Slovenska.

Nemenej zaujímavou súčasťou mesta je jeho zachovalý systém opevnenia. Kým v iných mestách vyrástli na mieste hradieb paneláky, tu si to postrážili a aj vďaka tomu môžu byť Bardejovčania na svoje mesto právom hrdí.

Špecifické miesta mesta

Jar je fotogenická takmer všade, no pre Bardejov to platí zvlášť. Mesto sa po zime prebudilo do zelenej farby a prakticky celé hradby slúžia ako zelené pľúca mesta.

Severovýchodný barbakan chcú postupne opraviť a bude sa revitalizovať aj vodná priekopa. Už teraz to ale v okolí hradieb žije zeleňou a keďže obkolesujú celé mesto, dávajú mu aj špecifický ráz.

Ulička Johna Lennona s priľahlým parčíkom. Foto: Ján Tekeľ
Ulička Johna Lennona s priľahlým parčíkom. Foto: Ján Tekeľ

Nám sa veľmi páčilo v uličke Johna Lennona s priľahlým parčíkom. V tejto najkratšej uličke Bardejova si miestni obyvatelia už roky zvyknú 8. decembra pripomenúť pamiatku Johna Lennona pietnou akciou spojenou s koncertom.

V Bardejove sa sľuby plnia

Parkujeme v kúpeľoch, chceme mať blízko k singletrackom, ale najprv si ideme vychutnať atmosféru mestečka. To, čo pred rokom ešte len sľubovali, teraz aj splnili. Pred rokom sa medzi Bardejovom a kúpeľmi ešte nedalo prejsť po chodníku. V roku 2018 sa to ale zmenilo a nový singletrack Herkules spája tieto dve atrakcie regiónu.

Singletrack Herkules spája dve atrakcie regiónu. Foto: Ján Tekeľ
Singletrack Herkules spája dve atrakcie regiónu. Foto: Ján Tekeľ

Singletrack s dĺžkou cca 1,3 km sa začína pri benzínovej pumpe Slovnaft na konci Bardejova a končí sa na začiatku kúpeľov, kde sa napája na asfaltový chodník. Má charakter turistického chodníka, šírku do 2,2 metra a priečny sklon trasy 5 % z dôvodu odvodnenia.

Trail kopíruje terén, prispôsobuje sa prírode, stromom a svahu a nevyžadoval si výruby stromov. Hneď v úvode tejto trasy je mierne stúpanie na úseku cca 100 m s prevýšením asi 20 m.

Chodník je vysypaný kamennou drvinou, a tak je zjazdný aj po daždi. Tento úsek určite potešil všetkých bežcov, turistov, bikerov, ale aj ľudí dochádzajúcich do práce z okolitých obcí na bicykloch.

Na Kamennej hore

Po prejazde centrom sme sa na bicykloch vybrali späť smerom na sever. Po červenej značke sa dostaneme nad Bardejov, kde pribudla rozhľadňa Kamenná hora.

Obnovená rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov. Foto: Ján Tekeľ
Obnovená rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov. Foto: Ján Tekeľ

Obnovená rozhľadňa, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov a okolitú prírodu, sa stala novým cieľom výletov. Rozhľadňa je ľahko prístupná aj pre malé deti. Samotný objekt s okolím poskytuje možnosti aktívneho trávenia času pre celú rodinu.

Výhľad na Bardejov. Foto: Ján Tekeľ
Výhľad na Bardejov. Foto: Ján Tekeľ

Záujemcovia si môžu na otvorenom ohnisku vedľa rozhľadne opekať a sedieť na lavičkách. Najmenší návštevníci si pritom môžu rozširovať svoje vedomosti o informácie z prírody z náučných tabúľ, ktoré boli na prvom poschodí rozhľadne nainštalované v januári tohto roka.

Liečivé singletracky

Príjemným vrstevnicovým trailom od rozhľadne sme prešli až na sedlo Čerešňa. Toto miesto je cieľom mnohých bikových
fajnšmekrov.

V Bardejovských kúpeľoch si poriadne zajazdíte na bicykli. Foto: Ján Tekeľ
V Bardejovských kúpeľoch si poriadne zajazdíte na bicykli. Foto: Ján Tekeľ

Lokálne Liečivé singletracky sú priamo nad Bardejovskými Kúpeľmi a ponúkajú spolu viac ako 6 km trás. Traily ako Napoleon (zjazdový), Čerešenka (výšlap) a Lekársky (family) sa dajú pre svoju zábavnosť jazdiť dookola. Hneď po skončení trailu sme si prešli kyslíkovú dráhu, na ktorej ústi Family singletrack.

Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch má dĺžku 1 km a je na nej štrnásť stanovíšť, na ktorých sú relaxačné a pohybové cvičenia. Pôvodná kyslíková dráha bola vybudovaná v roku 1974, ale časom sa jej drevené zariadenia znehodnotili.

Nájdete tu zjazdovku Napoleon, výšľap Čerešenka, atď. Foto: Ján Tekeľ
Nájdete tu zjazdovku Napoleon, výšľap Čerešenka, atď. Foto: Ján Tekeľ

Postupne sme prešli na obnovený okruh Ostrá Hôrka. Tento turistický chodník má spolu tri okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúžiť bude bežkárom, horským cyklistom a turistom a je vhodný aj na prechádzky rodín s deťmi.

Šarišská Makovica

Po tom, ako sme sa nabažili singletrackov, sme zjazdili do kúpeľov a pokračovali smerom a sever pozrieť ďalšiu dominantu
Horného Šariša.

Hrad Makovica. Foto: Ján Tekeľ
Hrad Makovica. Foto: Ján Tekeľ

Zborovský hrad alebo Makovica je zrúcanina hradu blízko obce Zborov v okrese Bardejov. Najstaršie zmienky o hrade pochádzajú už zo začiatku 14. storočia. Ruinu hradu postupne obnovujú, tohto roku pracuje na jeho rekonštrukcii 28 ľudí a hrad dostáva pomaly svoju dávnu podobu.

Makovica je zrúcanina hradu blízko obce Zborov v okrese Bardejov. Foto: Ján Tekeľ
Makovica je zrúcanina hradu blízko obce Zborov v okrese Bardejov. Foto: Ján Tekeľ

K hradu vedie stará hradská cesta z obce Dlhá Lúka. Je to mierny kopec, ale po celodennom jazdení dá zabrať. Po výšľape sa naskytne pohľad na naozaj masívny hrad – múry sú tu aj 15 m vysoké a niektoré 6 m hrubé. Hrad je prístupný verejnosti aj počas tohtoročnej sezóny a je vidno, že na ňom bolo odrobených kopec človekohodín. Veľmi pekná práca.

Cyklotrasy spájajú pohraničie

Oficiálne cyklotrasy v regióne vedú skôr dolinami s miernym stúpaním/klesaním a dobrým, väčšinou spevneným povrchom. Týchto cyklotrás je v regióne niekoľko stoviek kilometrov, vedú najmä po menej frekventovaných asfaltových alebo poľných cestách.

V okolí Bardejova je množstvo krásnych cyklotrás. Foto: Ján Tekeľ
V okolí Bardejova je množstvo krásnych cyklotrás. Foto: Ján Tekeľ

Od konca roka 2018 spojil slovenské a poľské kúpeľné pohraničné obce a mestá 230 km dlhý cyklistický okruh. Jedným z cieľov bolo aj vytvorenie poľsko-slovenského turistického produktu na lepšie využitie kultúrneho a prírodného dedičstva pohraničia. Projekt si celkovo vyžiadal viac ako 5 mil. eur.

Aquavelo spája viaceré slovenské a poľské kúpeľné mestá pohraničia, ako sú Krynica, Muszyna, Piwniczna, Szczawnica, Vyšné Ružbachy, Stará Ľubovňa, Ľubovnianske Kúpele, Bardejov a Bardejovské Kúpele, ale aj ďalšie samosprávy na oboch stranách hranice, disponujúce významným prírodným a kultúrnym bohatstvom.

Bardejov. Foto: Ján Tekeľ
Bardejov. Foto: Ján Tekeľ

Okrem výstavby nových a označenia existujúcich úsekov trasy zahŕňa projekt aj výstavbu a modernizáciu lávok, výstavbu odpočinkových cyklistických miest a toaliet či osadenie informačných tabúľ, zvislého značenia i prvkov drobnej architektúry, ako sú cyklostojany, lavičky a pod. Progresívny prístup Bardejovčanov k tráveniu voľného času dokazuje aj aktívne budovanie horských cyklotrás – singletrackov – v lokalite Bardejovských Kúpeľov.


Text a foto: Ján Tekeľ

Vaše reakcie