Vyberáme bezpečnú cyklistickú prilbu

14. septembra 2019
Cyklistická prilba. Foto: Shutterstock

Všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere vašej prilby na bicykel.

Kategória a použitie prilby

Cestné prilby sú primárne určené pre cyklistiku na cestných bicykloch, nemajú šilt pre lepšie zorné pole v sklonenej polohe. Výrobca sa pri nich snaží o čo najnižšiu hmotnosť a čo najlepšie odvetranie.

Horské prilby sa oproti cestným prilbám líšia prakticky iba prítomnosťou šiltu proti slnku, robustnejšou konštrukciou v tvare, ktorý viac kryje tylo hlavy.

BMX prilby vynikajú špecifickým tvarom „pologule“ a sú použiteľné aj na korčuľovanie alebo skateboarding. Integrálne helmy sa vizuálne podobajú prilbám na motocykel, poskytujú maximum ochrany pri zjazdoch v náročnom teréne.

Veľkosť a tvar cyklistickej prilby

Prilba by mala byť vybavená upínacím mechanizmom s kolieskom na reguláciu veľkosti. Výnimkou sú len niektoré BMX a zjazdové prilby, kde sa dá veľkosť upraviť výmenou hrúbky molitanových výstelok.

Veľkosť prilieb je odstupňovaná a výrobca tento rozsah udáva v centimetroch. Ten nám hovorí o obvode hlavy, no treba mať na pamäti, že každý z nás má iný tvar hlavy, preto môže tá istá veľkosť od jedného výrobcu sadnúť a od iného nie.

Pri skúšaní si dajte helmu na hlavu a dotiahnite koliesko. Bez toho, aby ste si zapli popruh pod bradou, sa predkloňte. Ak vám prilba drží na hlave a nikde netlačí, je dobrá.

Materiál a technológia

Kvalitné prilby sú vyrábané takzvanou in-mold technológiou, teda vstrekovaním expandovanej polystyrénovej peny do tvrdej plastovej škrupiny. Škrupina je teda s polystyrénom prepojená po celej ploche.

Na lacnejších prilbách sa škrupina na polystyrén lepí a okraj sa poistí obvodovou páskou. S cieľom zníženia hmotnosti pri súčasnom zachovaní pevnosti heliem používajú niektorí výrobcovia vystuženie vnútri polystyrénu pleteninou z rôznych materiálov ako karbón, nylon či kevlar.

Pri kúpe dbajte aj na to, aby bol upínací mechanizmus v prilbe pevne prichytený na viacerých miestach.

Vetracia kanáliky

Odvetranie je pri cyklistickej prilbe jedným z najdôležitejších parametrov, pretože je potrebné počítať s tým, že helmu budete používať najmä v horúcich letných dňoch.

Neodvetraná helma môže byť v horúčavách príčinou prehriatia cyklistov, takže sa neoplatí odvetranie prilby podceňovať.

Aj v prípade odvetrania pracujú výrobcovia prilieb s dômyselnými systémami, ktoré fungujú na princípe nasávania chladného vzduchu v prednej časti prilby a jeho vedenia špeciálnymi kanálmi po obvode helmy a okolo hlavy. V zadnej časti prilby je potom ďalšími otvormi odvádzaný ohriaty vzduch od hlavy preč.

Zapínanie a remienky

Pri nákupe cyklistickej prilby venujte pozornosť aj systému zapínania pod bradou. Remienky by vám nemali prechádzať cez uši, pretože pri dlhšej vychádzke by vás mohli začať drieť.

Kvalitné prilby majú možnosť prispôsobenia priestoru okolo uší aj nastavenie dĺžky podbradného remienka. Nastavte si ich tak, že plastovú spojku remienkov umiestnite pod ucho približne do oblasti kĺbu sánky a potom už len nastavte dĺžku pre spojku pod bradou.

BMX prilby vynikajú špecifickým tvarom „pologule“ a sú použiteľné aj na korčuľovanie alebo skateboarding. Foto: Shutterstock
BMX prilby vynikajú špecifickým tvarom „pologule“ a sú použiteľné aj na korčuľovanie alebo skateboarding. Foto: Shutterstock

Ak nosíte okuliare, pred vychádzkou skontrolujte, či sa bočnice okuliarov pod ne zmestia. Ženám môžu pri správnom nastavení remienkov zavadzať náušnice, dajte si ich dole.

Dôležité detaily

Pre ľahšie udržiavanie hygieny je praktické, ak má helma vyberateľné antibakteriálne vnútorné výstelky. Tie väčšinou bývajú v prilbe pripevnené suchým zipsom a dajú sa vyprať či vymeniť za nové.

Pre chladnejšie jarné a jesenné dni je dobré doplniť helmu šatkou či čiapkou, v teplejších dňoch sa zase hodí čelenka, ktorá zamedzí stekaniu potu do tváre. Počítajte preto pri skúšaní s jemnou vôľou práve pre tieto doplnky a nekupujte si prilbu na hranici veľkosti.

Veľmi vhodné – najmä u detí – je vybrať helmu s integrovanou zadnou blikačkou. Hlava je najvyšším miestom cyklistov, a tak je na nej blikačka najlepšie viditeľná.

Tip redkacie: Noste prilbu správne

Aby helma plnila svoju ochrannú funkciu, musí byť na hlave nasadená pevne, teda nosená v správnej polohe. Nasaďte si prilbu tak, že jej predná časť bude opretá v strede čela, a dotiahnite upínací mechanizmus vzadu, aby sa na hlave nehýbala. Remienky si pomocou plastovej spojky nastavte tak, aby išli okolo uší, a zapnite si ich pod bradou s vôľou na dva prsty.

Text: Valéria N.
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu