Cvičenie vám pomôže v kariére.

20. januára 2020
Kreativita pri chôdzi stúpa až o 60 %. Foto: Shutterstock

Hýbať sa je IN, nie je to však len módny trend. Pravidelný šport vám dá viac ako len dokonalé telo a obdivné komentáre na sociálnych sieťach. Pravidelný šport vám pomôže vyniknúť aj v práci.

Annu Wintour, šéfredaktorku ikonického časopisu Vogue, nájdete každý deň pred prácou už o šiestej ráno na tenisovom kurte. Zakladateľ Virgin Group Richard Branson svoj deň začína ranným behom. Ani bývalý americký prezident Barack Obama sa nechce dať zahanbiť a cvičeniu venuje šesť dní v týždni 45 minút. Mimochodom, vo svojej autobiografii Cesta za snami môjho otca sa vyznal, že v minulosti patril do „klubu podpriemerných“ a dokonca sa priznal aj k rekreačnému užívaniu drog. To všetko sa zmenilo, keď začal behávať 5 kilometrov denne.

To je tajomstvo, prečo si aj úspešní biznismeni, ktorí pracujú hlavou a nepotrebujú „predávať“ svoje telo, obúvajú tenisky a potia sa na kurte, v posilňovni, v parku a na lesných cestičkách. Pretože športové aktivity nám prinášajú viac ako len štíhlejší pás a lepšie zdravie, oveľa viac.

Cvičenie vám dodá energiu. Foto: Shutterstock
Cvičenie vám dodá energiu. Foto: Shutterstock

Ranný beh vás môže nielen dobre prebrať a nakopnúť, ale vďaka nemu môžete dosiahnuť lepšiu sústredenosť, pamäť, kreativitu, rýchlejšie učenie, znížiť hladinu stresu a zlepšiť svoju mentálnu výdrž. Inými slovami, ľudia, ktorí sa hýbu, sú produktívnejší.

Vďaka cvičeniu sa lepšie sústredíte

Fyzická aktivita vám rozpumpuje srdce a do mozgu začne prúdiť viac krvi. A práve tým sa zdôvodňuje zlepšenie mozgovej činnosti. Ešte dlho po sprche bude vaša hlava benefitovať z predchádzajúcej športovej aktivity – budete sa môcť lepšie sústrediť, zlepší sa vaša pamäť a vaša práca bude efektívnejšia.

Cvičenie vám dodá energiu

Tiež sa vám stáva, že občas prídu dni, keď úplne posledná vec, ktorú si viete predstaviť, je obuť si tenisky a vyraziť behať? Najčastejšie to býva ráno, keď sa zobudíte dolámaní a unavení, alebo večer, keď sa vrátite vyčerpaní a otrávení z práce. Hlava sa bude urputne brániť akejkoľvek predstave fyzickej činnosti.

Hoci to ale bude znieť paradoxne, ak si predsa len vyberiete pohyb, môžete tak získať energiu, ktorú tak zúfalo potrebujete. Cvičenie zlepšuje schopnosť organizmu rozvážať glukózu a kyslík po celom tele, a to aj do mozgu, čím sa zvýši prílev energie. Ak sa pýtate, či v tejto oblasti záleží aj na intenzite, odpoveď prináša štúdia, ktorá skúmala tri skupiny ľudí – tých, ktorí športovali v nízkej intenzite, v strednej intenzite, a tých, ktorí nešportovali vôbec. Ich experiment trval šesť týždňov, počas ktorých obidve športové skupiny dokumentovali viac energie ako kontrolná skupina.

A dobrá správa na záver pre všetkých, ktorí sa neradi priveľa potia – skupina nízkej intenzity vykazovala menej únavy ako skupina strednej intenzity. Nemusíte sa teda prihlasovať hneď na crossfit, na tento účel vám postačia aj aktivity, ako je napríklad chôdza alebo posilňovanie. Naše zásoby energie sú veľmi dôležité, pretože práve ony určujú, koľko toho za deň stihneme, takže šup-šup, vstávať a cvičiť, ak chcete v práci čo najskôr dokončiť ten rozpracovaný projekt.

Cvičenie zlepšuje činnosť mozgu

Ak pracujete hlavou, mozog je to najdôležitejšie, čo vlastníte. Je to hlavný nástroj, ktorý používate, aby ste zvládali svoju prácu, a preto potrebujete, aby bol v tej najlepšej kondícii. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sú fyzicky aktívni, dosahujú lepšie výsledky v kognitívnych testoch ako ľudia so sedavým životným štýlom. Uvádza sa, že u športujúcej verejnosti je až štvorpercentný nárast v celkovej činnosti mozgu. Ak váš mozog pracuje naplno, môžete sa sústrediť a robiť lepšie rozhodnutia, čo je základ toho, aby ste boli efektívni a výkonní.

Cvičenie zlepšuje činnosť mozgu. Foto: Shutterstock
Cvičenie zlepšuje činnosť mozgu. Foto: Shutterstock

Cvičenie vám pomôže prísť na nové myšlienky

Zasekli ste sa? Trápite sa s rovnakým problémom už dobrú hodinu riešenie vám stále uniká pomedzi prsty? Choďte sa prejsť. Kráčanie, či už vnútri, alebo vonku, je spúšťačom kreatívneho myslenia. Uvádza sa, že kreativita pri chôdzi stúpa až o 60 %.

Zdvihnite sa, choďte sa prejsť po okolí alebo sa aspoň prejdite po kancelárii, prípadne si vykráčajte pár poschodí. Uvoľnite sa, nemusíte sa silou-mocou sústrediť na to, čo práve riešite, lepšie je, ak sa od problému odosobníte a necháte pracovať vaše podvedomie. Keď sa vrátite k stolu, možno si uvedomíte práve to, čo vám unikalo, a budete sa môcť pohnúť ďalej.

Kreativita pri chôdzi stúpa až o 60 %. Foto: Shutterstock
Kreativita pri chôdzi stúpa až o 60 %. Foto: Shutterstock

Cvičenie vám pomôže nájsť optimálnu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Najčastejšie uvádzaným dôvodom, prečo ľudia necvičia, býva nedostatok času. Vyzerá to však tak, že to je celé trochu inak a mali by sme sa na to pozrieť z úplne iného uhla.

Cvičenie totiž môže fungovať práve ako prostriedok, ktorý vám pomôže k optimálnej rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom, pretože pravidelný šport si vyžaduje dobrý časový manažment. Takže ak máte pocit, že nestíhate, nespravte to, čo väčšina ľudí – nevyškrtnite ako prvé práve cvičenie, pretože práve ono vám pomôže zvládať nároky domácnosti a práce, aby ste sa nezbláznili.

Cvičenie vám pomôže zvládať diskomfort

Keď cvičíte, musíte prekonávať nepohodlie a bolesť, ale aj tak pokračujete ďalej. Odbehnete až na koniec ulice, odcvičíte ešte jednu sériu a pridáte ešte jedno opakovanie, hoci ste si už dávno mysleli, že ste dosiahli svoje maximum, alebo pridáte ešte jeden kilometer a odbehnete viac ako kedykoľvek predtým.

Byť produktívni a pracovať na plnení úloh je často presne o tom istom – o tom, že sa musíte donútiť napísať email, zavolať niekam, dokončiť správu. A nie všetky z týchto vecí sú vždy príjemné, takže človek sa musí do nich nútiť a prekonávať sa. No a práve cvičenie nás trénuje v tom, ako pracovať a ísť ďalej, aj keď sa nám nechce a je nám to nepríjemné.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 4/2020

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia
sportmedia sportmedia