Pot treba vyprať, nie maskovať vôňami

15. októbra 2020
Viete správne prať funkčné oblečenie? Foto: Shutterstock

Prichádza časť roka, keď budeme častejšie nosiť „goráčky“ či zateplené softshellové bundy a na beh či lyžovačku si budeme obliekať „termooblečenie“.

Tieto kúsky šatníka dostanú poriadne zabrať, a to nielen počas nosenia, ale aj v práčke.

Ak pri praní funkčného oblečenia nezvolíte správny postup, môže vám z drahých vecí zostať len kopa bezcenných handier. Ošetrovaniu funkčných kúskov oblečenia a ich ochrane pred poveternostnými vplyvmi mnohí ich majitelia nevenujú dostatočnú pozornosť. Každý sa naháňa za funkčnými materiálmi, dokonalým spracovaním, ergonomickými strihmi, iónmi striebra, podlepenými švami a vodnými stĺpcami a potom si svoje draho kúpené kúsky operiete v Pe, pretože netušíte, že o funkčnú textíliu sa treba náležite starať. S problematikou prania a čistenia ide ruka v ruke téma preventívnej ochrany a impregnácie. Poďme však po poriadku.

Krok číslo jeden pred praním

Okrem šetrnej údržby je dôležité vedieť funkčné veci aj správne používať. Mnohí zabúdajú na vrstvenie.

Všetci síce poznáme „cibuľový“ systém obliekania sa, ale nie vždy ho dodržiavame. Pritom je to okrem výberu vhodných kúskov oblečenia ďalší dôležitý faktor na ceste k tomu, ako dosiahnuť komfort počas športovania. Máme na mysli manažment vlhkosti a rovnako tepelný komfort nositeľa.

Viete správne prať funkčné oblečenie? Foto: Shutterstock
Viete správne prať funkčné oblečenie? Foto: Shutterstock

Problém spočíva v tom, že systém je funkčný len vtedy, ak funguje každá jeho časť. Je nesmierne dôležité, aby prvá vrstva priliehala k telu po celej ploche, pretože tam, kde sa tela nedotýka, nemôže odvádzať vlhkosť od tela smerom k ďalším vrstvám. A ak je druhá vrstva bavlnená, celok nefunguje, pretože vodné pary sa nemôžu odparovať do ovzdušia. Bavlna ich totiž zadržiava, pretože je schopná vlhkosť nasiaknuť do vlákna.

Rovnaké nepohodlie dosiahnete aj vtedy, keď si pod „goráčku“ oblečiete bavlnené tričko.

Len čistý odev môže byť funkčný

Oblečenie z funkčných materiálov nosíme preto, lebo výrobcovia deklarujú, že odvádza vlhkosť, no ak priestor medzi mikrovláknami či jemné póry membrány upcháme, značne tak znižujeme jeho funkčnosť. Samozrejme, že počas športovania sa všetky čiastočky potu skrz tričko nevyparia ako mávnutím čarovného prútika a pot, bohužiaľ, na oblečení zanecháva stopy vo forme pachu a usadených solí, a to často aj po vypraní. Pre funkčnosť odevu je ale zásadné, aby sme ho zbavili všetkých zbytkov nečistôt. Mnoho ľudí však perie športové veci síce v prostriedkoch určených na pranie športových vecí, no s výraznou vôňou, a tento fakt preto nespozoruje.

Určite si viete vybaviť situáciu, keď sa na prírodnom chodníku míňate s inými turistami, bikermi či skialpinistami a do nosa vám udrie silná vôňa pracieho prostriedku. Uvítate to alebo je vám „ľúto“ dotknutej bundy a funkčného odevu, ktoré má dotyčný na sebe, a radšej by ste im dopriali pach potu? Po „bé“ je správne, pretože športové oblečenie nemá výrazne voňať, ale má byť v prvom rade čisté, preto dbajte pri výbere pracích a ošetrovacích prostriedkov viac na ich kvalitu ako na výraznú arómu.

Kvalitné pracie prostriedky nekomerčných značiek určené na pranie športového oblečenia sú často bez pridanej aromatickej zložky, resp. s veľmi slabou prirodzenou vôňou a neprekrývajú tak pozostatky potu, ktoré sa pri častom praní pri nízkych teplotách a krátkych programoch úplne neodstránia.

Napriek tomu, že tieto prostriedky obsahujú zložku eliminujúcu pachy, niektorí jedinci majú veľmi agresívny pot, ktorého pozostatky sa skutočne ťažko vyperú. Používajte preto prostriedky bez aróm, no nebojte sa raz za čas funkčné tričká, mikiny, spornú bielizeň a ponožky vyprať na nízkej teplote, no nie na skrátenom športovom programe, ako to robíte bežne. Nastavte práčku na klasickú štyridsiatku trvajúcu vyše hodiny a znížte otáčky. Pred tým môžete prepotené športové veci vypláchať v octovej vode riedenej v pomere 1 PL octu na 1 l vody. Ocot je zázračný prostriedok, ktorým sa dá v domácnosti odstrániť množstvo pachov, a funguje
aj v prípade oblečenia.

Ocot je zázračný prostriedok, ktorým sa dá v domácnosti odstrániť množstvo pachov a funguje aj v prípade prepoteného oblečenia.

S blatom čakajte, ale krv perte hneď

Ruku hore, kto nikdy neprišiel domov od hlavy po päty ofŕkaný od blata, akoby práve dobehol Sparťana (alebo ak ste ho naozaj dobehli, viete, o čom hovoríme).

Zážitky z takýchto „ufúľaných“ dní nám dlho zostanú v pamäti ako spomienky na pekné chvíle, veď aj deti sú šťastné, keď sa skokom do mláky zašpinia, takže na tom niečo bude. Úplne stačí, ak nám spomienky na takéto udalosti zostanú vo fotoalbume a z oblečenia ich „vymažeme“. Ako?

Ak si oblečenie zašpiníte od blata, trávy či dokonca od krvi, nie vždy ho treba okamžite namáčať do lavóra s práškom. Vyčkávacia taktika je vhodná najmä pri zablatených veciach. Väčšina vyschnutého blata sa dá totiž vyprášiť alebo odstrániť suchou kefou, a to najmä z obuvi.

Až na zvyšky blata použite čistiaci alebo prací prostriedok a znečistené veci ošetrite podľa návodu výrobcu. Naopak, fľaky od krvi sa vyperú ľahšie, ak ich okamžite po vzniku podržíme pod prúdom studenej vody, aby sa čo najviac krvi z vláken vyplavilo. Až následne odev na chvíľu namočte do studenej vody, potom aplikujte čistič na škvrny alebo žlčové mydlo a vyperte v práčke.

Rovnako škvrny od trávy nemusia byť trvalou spomienkou na piknik na lúke. Ideálnym odstraňovačom škvŕn z bavlny je v tomto prípade ocot. Potrite škvrnu hubkou namočenou v octe, nechajte pôsobiť a dajte oblečenie oprať.

V prípade čistenia škvŕn od trávy z funkčných materiálov športového oblečenia odporúčame použiť profesionálny prípravok alebo žlčové mydlo.

Desatoro bezpečného prania funkčných textílií:

 1. Zásuvku dávkovača pracieho prostriedku práčky udržujte čistú od zvyškov práškov.
 2. Vždy rešpektujte piktogramy na ceduľkách odevov.
 3. Nikdy nepoužívajte aviváž.
 4. Oblečenie s membránou a vlnu perte oddelene v prostriedkoch na to určených.
 5. Oblečenie vložte do práčky otočené naruby.
 6. Zapnite všetky zipsy, aby nespôsobili zatrhnutia jemnejším kúskom.
 7. Veci so suchými zipsami vložte do práčky v sieťke na pranie, aby nepoškodili ostatné kúsky.
 8. Dodržujte dávkovanie pracieho prostriedku a nelejte ho do práčky „odoka“.
 9. Neprekračujte odporučenú teplotu, pretože by mohla poškodiť kvalitu
  a elasticitu vláken.
 10. Oblečenie nechajte sušiť voľne a do sušičky ho dávajte len v prípade, že to je odporučené výrobcom.

Nebojte sa prať syntetiku

Ako si poradiť so špinavými či prepotenými tričkami, dresmi, bundami či nohavicami, aby neutrpela ich kvalita a vlastnosti? Syntetickú termobielizeň je vhodné prať častejšie, lebo agresívny pot narúša vlákna a môže sa stať, že časom z nich zápach potu nezmizne ani po vypraní.

Našťastie, pranie týchto materiálov je pomerne jednoduché. Bez obáv ich môžete zveriť práčke.

Klasické prášky na pranie nepoužívajte, lebo sa pri plákaní ťažšie odstraňujú ich zvyšky, ktoré môžu zhoršiť funkčnosť oblečenia. Rozhodne tiež zabudnite na aviváž.

Jej použitie je to najhoršie, čo môžete svojej termobielizni urobiť. Aviváž upcháva kanáliky, ktorými sa vlhkosť skrz tkaninu odvádza od pokožky. Narušili by ste tak základnú úlohu, ktorú funkčná bielizeň má.

Z rovnakého dôvodu – upchávania –, no tentoraz membrány, sa mnohí boja prať drahé bundy, aby sa nezničili. Pranie ako také im neškodí, pretože práve špina upcháva póry membrán, treba však dbať na odporúčania výrobcu. Viac znečistené miesta ako manžety a goliere môžete v rukách jemne „predprať“ žlčovým mydlom, ale oblečenie nenamáčajte a dajte ho rovno do práčky. Membrány by sa nemali žmýkať, obzvlášť nie v rukách, a mali by sa nechať len voľne odkvapkať.

Viete správne prať funkčné oblečenie? Foto: Shutterstock
Viete správne prať funkčné oblečenie? Foto: Shutterstock

Aj pri membránach platí absolútny zákaz aviváže. Hneď po perí patrí k najchúlostivejším materiálom vlna, ktorú našťastie netreba prať príliš často.

Ak je pranie nevyhnutné, vyberte na práčke program na vlnu a použite prací prostriedok na prírodné vlákna. Pozor, niektoré vlnené veci je nutné prať výlučne v rukách. Vlnené odevy nikdy nežmýkajte (ani v práčke, ani v rukách), pretože sa vyťahajú, a nedávajte ich do sušičky, lebo sa zrazia. Sušte ich zásadne vo vodorovnej polohe, rozložené na uteráku.

Prací prípravok na prírodný textil FELDTEN NATURAL WASH

Šetrný čistiaci a ošetrovací balzam na hygienické vyčistenie textilu vyrobeného z prírodných materiálov. Špičkový výkon aj pri perových bundách, spacích vakoch, vankúšoch a materiáloch naplnených textíliou a prírodným vláknom.
Odporúčané dávkovanie: práčka: 50 ml, ručné pranie: 30 ml.
1,19 €/50 ml
12,99 €/500 ml
AKCIA V EXISPORTE 12,99 €/1 000 ml

Prací prostriedok na syntetický textil FELDTEN TEXTILE WASH

Prací prostriedok a balzam na funkčné textílie efektívne a hygienicky
vyperie vaše veci už od 30°C. Zachováva vodoodolnosť a priedušnosť športového odevu. Použite v hlavnom pracom programe alebo pridajte do ručného prania.
2,49 €/50 ml
12,99 €/500 ml
19,99 €/1 000 ml

Obnova vodoodpudivej úpravy

Mnoho ľudí si myslí, že ak si kúpia nepremokavú vetrovku, proti dažďu ich chráni predovšetkým membrána. Tá síce zohráva dôležitú úlohu, no vodoodpudivá úprava vrchnej látky, ktorá príde do kontaktu s vodou ako prvá, je nemenej dôležitá. Často sa označuje ako DWR úprava (Durable Water Repellent) a jej účelom je zabrániť prenikaniu vody do štruktúry textílie, v ktorej je membrána integrovaná.

Ľudsky povedané, s DWR úpravou bunda nenasiakne vodou a spôsobí, že voda „stečie“ po povrchu. DWR však nie je večná a najlepšie funguje, keď je oblečenie nové, no jeho nosením (a tiež častým praním) sa jej účinnosť znižuje. Ak chcete zistiť, či váš odev potrebuje obnovu tejto ochrannej vrstvy, stačí, ak odev jemne polejete vodou a v prípade, že voda nevytvorí malé guľôčky, ktoré stekajú po povrchu, ale vsakuje do materiálu, je obnova
DWR nevyhnutná. Najprv však odev dobre vyčistite, aby nebol mastný, špinavý ani prepotený.

V domácich podmienkach môžete DWR úpravu oživiť prípravkami, ktoré sa na odev aplikujú sprejom alebo pomocou prania v impregnačnom kúpeli.

Impregnačný prací prostriedok FELDTEN WASH IN PROOF

Feldten wash in proof 500ml
Feldten wash in proof 500ml

Vysokoúčinný impregnačný prací prostriedok vytvárajúci na odeve ultratenký neviditeľný ochranný film. Zbavuje nečistôt a obnovuje vodoodolnosť funkčných materiálov, ako sú napríklad Soft Shell, Gore-Tex®, DryFit®, Sympatex® Coolmax®, Thinsulate a zmiešaných tkanín.
15,99 €/500 ml

Impregnačný sprej FELDTEN WEATHER PROOF

Impregnačný sprej na topánky

Impregnačný sprej na ochranu obuvi, oblečenia a ďalšie produkty vyrobené z kože, textilu a syntetiky. Poskytne dlhodobú ochranu proti vlhkosti, nečistotám a slnečným vplyvom. Sprej je použiteľný aj na membránové produkty. Ideálny na bundy, nohavice, stany, topánky atď.
12,99 €/250 ml

Starostlivosť o turistickú obuv

Tak ako si po sprchovaní pokožku na tele a tvári ošetríte výživným krémom, rovnako by ste mali ošetrovať aj kožu na topánkach, aby na nej nevznikli hlboké „vrásky“. Verte alebo nie, aj do segmentu lyžiarskych rukavíc vysokej kvality sa vracia koža a rovnako ako je tomu pri topánkach z tohto prírodného, na zabezpečenie odolnosti proti poveternostným podmienkam a rýchlemu opotrebovaniu je nevyhnutné sa o kožené veci príkladne starať.

Viete správne prať funkčné oblečenie? Foto: Shutterstock
Viete správne prať funkčné oblečenie? Foto: Shutterstock

Pred tým, ako podniknete akékoľvek kroky so špeciálnymi prípravkami, kožené veci očistite a poriadne vysušte zvonku aj zvnútra. Kožu následne ošetrite ochrannými prostriedkami na báze vosku alebo ochranným balzamom na kožu, ktorý nielenže bráni usadzovaniu nečistôt a impregnuje, ale najmä chráni a zachováva mäkkosť kože.

Ošetrovací prípravok na obuv FELDTEN BEES WAX

Ošetrovací prípravok značky Feldten. BEES WAX (120 ml) slúži na impregnáciu a starostlivosť o všetky kože a textílie. Poskytuje dlhodobú ochranu horských, horolezeckých a voľnočasových topánok z hladkej a inej kože. Kvalitná starostlivosť a udržanie špičkovej kvality hladkej kože zachováva vodoodpudivosť. Priedušnosť kože nie je nijako ovplyvnená.
8,99 €/120 ml

Ošetrovací sprej FELDTEN SPRAY WAX

Feldten spray wax 250ml
Feldten spray wax 250ml

Poskytuje dlhodobú ochranu horských, horolezeckých a voľnočasových topánok z hladkej a inej kože. Kvalitná starostlivosť a udržanie špičkovej kvality hladkej kože zachováva vodoodpudivosť. Priedušnosť kože nie
je nijako ovplyvnená. Impregnácia a ochrana všetkých kožených a voskových textílií.
10,99 €/250 ml

Tenisky si tiež zaslúžia očistu

Väčšina z nás sa poctivo stará o koženú turistickú obuv, no na tenisky zabúda. Možno aj z toho dôvodu, že tenisky obmieňame častejšie a od turistickej obuvi očakávame, že nám vydrží roky.

Zabúdate sa starať o svoje tenisky? Foto: Shutterstock
Zabúdate sa starať o svoje tenisky? Foto: Shutterstock

Čistenie topánok pritom vôbec nie je zložité. Stačí použiť sprej, ktorý vytvorí penu a bezpečne a spoľahlivo odstráni aj tie najhoršie škvrny a špinu. Vaše veci zostanú dlhšie ako nové, ak ich po očistení ošetríte blokátorom špiny Empire Dirt Blocker. Ak nemáte problém so špinou, ale skôr so zápachom, vyskúšajte deo spreje. Nepríjemný zápach z obuvi je priamy dôsledok prítomnosti baktérií, zvyškov potu a odumretej kože, ktoré noha v topánkach zanecháva. Nie každá obuv sa prať, preto je použitie týchto sprejov dobrou voľnou, ako si osviežiť topánky.

Ošetrovací prípravok na obuv EMPIRE CLEAN KEEPER

Tento inovatívny čistiaci sprej je rýchly a účinný na všetkých materiáloch. Stačí naniesť penu na tenisky a nechať pôsobiť niekoľko minút. Následne vyčistiť kefou alebo špongiou a utrieť vlhkou handričkou.
7,99 €/200 ml

Sprej do topánok EMPIRE FRESH EXPRESS

Clean Empire ošetrovací prípravok
Clean Empire ošetrovací prípravok

Sprej rieši zápach obuvi, aplikuje sa do vnútra topánok, je šetrný k pokožke a má príjemný chladivý efekt.
6,99 €/200 ml

Text: Valéria N.
Foto: Isifa/Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 4/2020

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia
sportmedia sportmedia