Zima v Žilinskom kraji

6. decembra 2020
Foto: Š.Trnka

Neopakovateľné chvíle a dobrodružstvá v objatí prírody môžete zažiť aj v zimnom období. Prinášame vám pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku.

Brankovský vodopád

Vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. S výškou 55 metrov je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách a zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku.

Dostanete sa k nemu z obce Podsuchá pri Ružomberku. Množstvo vody, ktoré preteká vodopádom, je závislé od zrážok, čiže aj od ročného obdobia.

V zimných mesiacoch sa premieňa na čarovnú ľadovú stenu pokrytú mnohými cencúľmi a inými ľadovými útvarmi.

Iľanovská dolina

Málo navštevovaná, ale turisticky zaujímavá dolina sa nachádza v Nízkych Tatrách. Je dlhá 9 kilometrov a rozrezáva triasové vápence a dolomity, z ktorých sa skladajú okolité vrchy. V dolnej časti je to široká dolina a smerom na sever sa zužuje. Dolina sa začína v mestskej časti Liptovského Mikuláša Iľanove. Iľanovskou dolinou vedú turistické trasy z obcí Iľanovo a Ploštín smerom na vrchy Poludnica a Krakova hoľa.

Turistika na Poludnicu z Liptovského Jána

Panoramatický výhľad z Poludnice (1549 m n. m.) je nezabudnuteľný. Celý Liptov budete mať ako na dlani.

Foto: Š.Trnka
Foto: Š.Trnka

Trasa sa začína v Liptovskom Jáne a vedie cez lokálne lyžiarske stredisko. Počas výstupu sa vám otvárajú pekné výhľady na Liptov.

Trasa vedie aj popri jaskyni, v ktorej sa podľa pamätnej tabule na jeseň 1944 schovávalo asi štyridsať Židov zo Slovenska a Poľska. Všetci prežili vďaka obyvateľom Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali riskujúc vlastné životy.

Jánska dolina

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Okrem pestrej fauny a flóry je bohatá na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tam množstvo podzemných priestorov, jaskýň i niekoľko vodopádov.

Najväčším lákadlom doliny je Stanišovská jaskyňa. Dokonalým zážitkom je objavovanie čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovali do neopísateľných tvarov. Pred vstupom dostane každý návštevník čelovku.

Raritou Jánskej doliny je i krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno. Dolina sa začína v Liptovskom Jáne, v ktorom sa nachádza i Park Mini Slovensko, park miniatúr vybraných slovenských kultúrnych pamiatok.

Tichá a Bobrovecká dolina

Nenáročnú prechádzku vhodnú pre rodiny s deťmi si obľúbite v Tichej a Bobroveckej doline na Orave. Doliny sa začínajú v osade  Oravice vzdialenej 10 kilometrov od turisticky atraktívnej obce Zuberec. Obe doliny sú dlhé približne 3 kilometre a vedie nimi asfaltová cesta.

Lokalita poskytuje návštevníkom nádhernú scenériu okolitej prírody. V zimnom období je cesta vypluhovaná a ľahko prístupná, čím sa stáva vhodnou aj na zimné túry so sánkami. Bobrovecká dolina je, navyše, výnimočná tým, že sa tam vyskytujú teplé pramene, ktoré zásobujú oravické termálne bazény. Vonkajšie bazény sú prístupné za každého počasia, voda má teplotu 28 až 38 stupňov Celzia.

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Najväčšie stredisko na Kysuciach ponúka návštevníkom až 14 kilometrov zjazdoviek v troch prepojených dolinách. Skvelo si zalyžujú po­kročilí lyžiari i začiatočníci a okrem lyžovač­ky ponúka adrenalínovú jazdu na najdlhšej bobovej dráhe v strednej Európe i večernú jazdu ratrakom priamo počas úpravy zjazdoviek, takže nudiť sa tam rozhodne nebudete.

Bežkovanie VT 2017. Foto: Marek Hajkovsky
Bežkovanie VT 2017. Foto: Marek Hajkovsky

Pre návštevníkov je prístupná aj nová rozhľadňa Dedovka umiestnená pri vrcholovej stanici lanovky. Ak bažíte po turistickom výstupe a prechádzke v prírode, využite obľúbený turistický chodník smerujúci na vrchol Veľkej Rače.  Po dni strávenom na čerstvom vzduchu dobre padne občerstvenie v bufetoch pri dolnej a hornej stanici lanovky.

Beskydsko-javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Upravená trať, rozprávkové výhľady, pokoj sálajúci z horských osád, toto všetko ponúka návštevníkom Beskydsko-javornícka lyžiarska bežecká magistrála.

Bežkovanie VT 2017. Foto: Marek Hajkovsky
Bežkovanie VT 2017. Foto: Marek Hajkovsky

Upravená trať v dĺžke 50 kilometrov vedie z Husárika pri Čadci až na slovensko-české pohraničie v časti Makov – Kasárne, odkiaľ trasa po hrebeni Javorníkov pokračuje až na Kohútku.

Najlepšie je trasa magistrály prístupná z Čadce, lokality Husárik, z Melocíka, ktorý sa nachádza medzi obcami Kolárovice a Makov, a taktiež z časti Makov – Kasárne. Na trase sa nachádza viacero zaujímavostí, ako sú rozhľadne a umelecké objekty v rámci galérie v prírode.

PR článok je uverejnený s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

FOTO: archív Žilinský turistický kraj, Š. Trnka, M. Hajkovský, J. Moravčík

Vaše reakcie