Sprievodca po svete vyššieho sebavedomia

9. januára 2021
Sebavedomie. Foto: Shutterstock

Väčšina z nás si praje byť sebavedomejšia a spokojnejšia sama so sebou. Často ani nevieme prečo, len cítime akýsi druh neistoty, ktorý nás utvrdzuje v tom, že vyššie sebavedomie nás z toho vytrhne.

Keď sa začnete nad tým viac zamýšľať, asi by ste vedeli vymenovať nejaké benefity vyššieho sebavedomia, často však bývajú vágne v zmysle „väčší úspech v spoločnosti, lepšie platená pracovná pozícia, kvalitnejšie výsledky v športe…“

Na začiatok je dobré, keď si sami v sebe preberiete, prečo chcete mať vyššie sebavedomie, čo konkrétne od toho očakávate, a či je to reálne. Zároveň je dobré si uvedomiť, že bez práce to nepôjde – pilulky na sebavedomie ešte stále nezaplnili police supermarketov, takže na to budete musieť ísť po starom – prácou. Bude si to vyžadovať vašu aktivitu, energiu aj zanietenie. Bude si to vyžadovať vás.

V tomto bode je dobré pripomenúť si, že je to váš život a hoci máte určité povinnosti, nikto ho za vás neodžije ani zaň nikto iný nikdy nebude zodpovedný.

Ste teda pripravení vziať iniciatívu do vlastných rúk a vykročiť smerom k spokojnejšiemu životu so sebou samým? Začítajte sa do tipov, ktoré vám pomôžu k vášmu cieľu.

1 Sebaúcta z kuchyne

Áno, áno, my vieme. Moderná doba je rýchla a prototyp dnešnej ženy s nadšením privíta každú príležitosť, ktorá čo najviac skráti čas strávený v kuchyni. Pri tom všetkom, čo cez deň potrebujeme a chceme stihnúť, je varenie často aktivita odsunutá na vedľajšiu koľaj. A keď máme variť sami sebe? Ej, horkýže! Radšej ten čas venujeme niečomu inému.

Ale vedeli ste, že keď si navaríte, naservírujete (tak ako vzácnej návšteve) a s chuťou zjete svoje dielo, vyjadrujete sami sebe úctu a rešpekt? Aj keď si to možno neuvedomujete, akoby vaše podvedomie vravelo: „Áno, som sám pre seba dôležitý.“

Prípravou jedla vyjadrujete sami sebe úctu a rešpekt. Foto: Shutterstock
Prípravou jedla vyjadrujete sami sebe úctu a rešpekt. Foto: Shutterstock

Jednoducho, keď sa budete sami k sebe chovať tak, ako sa chováte k tým, ktorých si vážite a máte radi, aj vaše sebavedomie a sebaúcta sa na tom krásne zvezie.

2 Dýchajte ľahšie

Vedeli ste, že hoci dýchanie má pod palcom autonómny nervový systém, je to jediná funkcia, ktorú máme úplne pod kontrolou? Pomalé bránicové dýchanie stimuluje blúdivý nerv, ktorý je hnacím motorom parasympatického nervového systému (oddychuj a tráv).

Nechcete strácať čas počítaním nádychov a výdychov? Parasympatický nervový systém môžete stimulovať aj tým, že vaše výdychy budú dlhšie ako nádychy. Ak si uvedomíte vnútorné signály vášho tela (áno, dýchanie, ale taktiež tlkot srdca a pocity hladu), pomôže vám to aj k lepšiemu vnímaniu seba samých.

3 Dostaňte pod kontrolu svoje účty

Málokto si riadi obsah toho, čo cez účty na sociálnych sieťach prijíma. Vo všeobecnosti štúdie potvrdzujú ich negatívny vplyv na náš život, nie je to však jednohlasné. Už sa totiž objavili aj také správy, ktoré potvrdili pozitívny vplyv sociálnych sietí.

Aký pocit získate po pár minútach na vašich sociálnych sieťach? Foto: Shutterstock
Aký pocit získate po pár minútach na vašich sociálnych sieťach? Foto: Shutterstock

Nárast sebavedomia bol zistený u študentov, ktorí sedeli pred vlastným facebookovým profilom. Odôvodňuje sa to tým, že vtedy vnímali sami seba tak, ako chceli, aby ich videli druhí.

Často zabúdame, akú veľkú moc máme nad tým, čo konzumujeme. Keď o chvíľu vezmete do ruky telefón a automaticky si začnete prechádzať najnovšie príspevky ľudí, ktorých sledujete, snažte sa vnímať, aký majú na vás vplyv. Cítite sa povzbudení? Motivovaní? Potešení? Alebo skôr demotivovaní, závistliví, frustrovaní?

Poctivo preskúmajte svoje pocity a tých, ktorých príspevky vo vás vzbudzujú negatívne emócie, prestaňte sledovať. Vymažte ich, zablokujte alebo nahraďte inšpiratívnymi ľuďmi a profilmi. Sociálne siete by mali byť pozitívne miesto, kde sa stretávate s tými, ktorých máte radi a ktorí váš život obohacujú.

4 Čítajte, vzdelávajte sa, naučte sa niečo nové

S vekom sa začne prehodnocovať aj rebríček hodnôt, takže ak vás v detstve častovali prezývkami typu „knihomoľ“ a „bifľoš“, v dospelosti sa vaše poznatky začnú doceňovať a vaše sebavedomie môže začať rásť.

Máte prácu, ktorá vás (aspoň ako-tak) baví? Pracujte na sebe, študujte, ak vám zamestnávateľ ponúka vzdelávacie benefity, využite ich (nielen preto, že môžete, ale preto, aby ste si z nich odniesli maximum) a snažte sa, aby ste patrili k najlepším odborníkom. S odbornosťou bude rásť aj vaše sebavedomie.

Nie ste zrovna ten typ človeka, ktorého napĺňa práca a vzdelávanie? Naučte sa nejakú novú činnosť. Maľovanie, šitie, hru na hudobnom nástroji, spoločenský tanec, kaligrafiu, fotografovanie alebo cukrárske umenie.

5 Vyberajte si, s kým sa stretávate

Hoci si to často neuvedomujete, naša rodina, priatelia, kamaráti, známi, kolegovia – jednoducho každý, s kým sa stretávate a zdieľate aspoň časť svojho času – vás ovplyvňuje.

Venujte si viac času. Foto: Shutterstock
Vyberajte si, s kým sa stretávate. Foto: Shutterstock

Máte vo svojom okolí ľudí, ktorí sú posadnutí tým, ako vyzerajú, a na svoju adresu nič pozitívne nepovedia? Takýto ľudia vás sťahujú dole. Nielenže z vás vyciciavajú energiu, ešte sa vám aj prehryzú do hlavy a nechajú tam po sebe záplavu negativizmu.

Je dokázané, že ak trávite čas medzi ľuďmi, ktorí majú zdravé sebavedomie, máte veľkú šancu, že sa s nimi ocitnete na pozitívnom brehu.

6 Ohovárajte v dobrom

Vyzerá to tak, že ohováranie a sebavedomie idú spolu ruka v ruke a rozprávanie o druhých v pozitívnom zmysle slova má zväčša rovnaký účinok aj na vaše sebavedomie. Vedeli to asi už aj naše babičky, keď nás upozorňovali: „Zožneš to, čo si zasial“. Tak sa skúste prekonať a púšťajte do sveta viac „dobrého ohovárania“. Útecha pre tých, ktorí s tým majú problém? Myslite pri tom na to, že to robíte sami pre seba.

7 Fandite víťazom

Davová psychóza dokáže divy. Ešte si pamätáte ten rok, keď sme sa stali majstrami sveta v hokeji? Kokteil radosti, hrdosti a sily? Keď sa stotožníte s víťazným tímom, ako by ste sa stali jeho súčasťou a silné emócie sa prenesú aj na vás. Čo vás však možno prekvapí je, že to nevyšumí s posledným vstrebaným pivom po zápase – zistilo sa, že vyššia miera sebavedomia v takýchto situáciách môže pretrvávať aj viac ako dva dni.

Pokiaľ aj nesprvíte nič iné, urobte aspoň toto

Venujte sami sebe viac času

Ak cez deň doslova bojujete o každú minútu, začnite tým, že ráno vstanete o desať minút skôr. Je to dostatočne krátko na to, aby to nemalo negatívny dopad na váš nočný odpočinok, zároveň dosť dlho, aby ste sami sebe ukázali, že vám na vás záleží.

Venujte si viac času. Foto: Shutterstock
Venujte si viac času. Foto: Shutterstock

Nachystajte si do práce desiatu, spravte si sofistikovanejší účes alebo si sadnite s rannou kávou na terasu a vychutnajte si čaro jesenného rána. A keď budete mať nejaké prestoje, mrknite na web a načerpajte inšpirácie na upgradovanie svojho šatníka. Ak vám nové topánky pomôžu k tomu, aby ste sa lepšie cítili a boli sami so sebou spokojnejší, neváhajte a choďte do toho.

8 Kreslite a maľujte hlavne nahotu

Hádam nikdy predtým nebolo kreslenie a maľovanie tak „in“ ako v dnešnej dobe. Okrem toho, že je výbornou relaxačnou a terapeutickou technikou, tiež stojí za zmienku štúdia, v ktorej sa zistilo, že kreslenie nahých živých modelov a modeliek má pozitívny vplyv na sebavedomie.

Možno si uvedomíte, že každé telo je iné a každé je krásne. Foto: Shutterstock
Možno si uvedomíte, že každé telo je iné a každé je krásne. Foto: Shutterstock

Konkrétne šesťtýždňový kurz kreslenia výrazne zlepšil vnímanie vlastného tela (jeho prijatie a hrdosť) a znížil sociálnu úzkosť spojenú s vedomím vlastných telesných nedostatkov.

Vysvetľuje sa to tým, že pri kreslení a maľovaní nahých ľudí si človek lepšie uvedomí, ako v skutočnosti ľudské telá vyzerajú.

9 Bude to chcieť rovnováhu

Hovorí sa, že dospelý človek dokáže celý deň lamentovať nad svojimi nedostatkami, ale nevie vymenovať ani desať svojich predností.

V živote potrebujete rovnováhu. Ak sa nedokážete pozrieť do zrkadla bez toho, aby sa vám v hlave nezačal rolovať celý zoznam nedostatkov, skúste začať tým, že po každom negatíve sa za niečo pochválite. A nemusí to súvisieť s vašimi telesnými proporciami. Môže to byť pozitívna vlastnosť, talent, dobre odvedená práca.

Mimochodom, už sme spomenuli, že máte krásny úsmev a v očiach iskru, ktorá dokáže druhým rozžiariť deň?

Text: Paulína Nováková
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu