Farba roka 2021

20. januára 2021
Farby roka 2021 sú až dve: sivá a žltá. Foto: Shutterstock

Určite vám neušlo, že každý rok v januári sa kde-tu objaví článok o takzvanej farbe roka. Tá potom ovplyvňuje farebné ladenie v móde, grafickom dizajne, v interiéroch, či dokonca vo filme a televízii.

Odkiaľ to prišlo?

Viete, kto za tým celým stojí a prečo? Farbu roka vyhlasuje už vyše 20 rokov Pantone Color Institute z USA a nikdy nejde o nejaké spontánne rozhodnutie. Predchádzajú mu konzultácie so špičkovými odborníkmi na farby a precízne sa sleduje aj vývoj trendov. A aká je teda farba roka 2021? Prekvapením pre mnohých bolo, že tento rok máme farby roka dve! Ide o sivú a žltú.

Prečo práve tieto farby?

Najlepšie to vyjadrujú slová Leatrice Eiseman, výkonnej riaditeľky Pantone Color Institute: „Spojenie sivej so živou, presvetľujúcou žltou je spojením pozitívneho prístupu a sily. Praktická a pevná ako skala, a zároveň hrejivá a optimistická – to je kombinácia, ktorá predstavuje odolnosť a nádej. Potrebujeme povzbudiť a mať schopnosť povzniesť sa, pretože to je pre ľudskú náturu prirodzené.“

Keď si tak zrekapitulujeme predchádzajúci rok a pozrieme sa aj na momentálnu situáciu doma i vo svete, sila a pozitívny prístup sú azda kľúčové slová, ktoré by sme mali zaviesť do svojich životov, aby sa nám koronakríza ľahšie zvládala, čo poviete?

Sivá a žltá = optimistický, pozitívny prístup k životu. Foto: Shutterstock
Sivá a žltá = optimistický, pozitívny prístup k životu. Foto: Shutterstock

Sila, odolnosť a pozitívny prístup aj u vás doma

Okrem toho, čo tieto dve farby predstavujú, aj skutočne dobre vyzerajú a majú veľký potenciál pri zariaďovaní interiéru.

Teraz úprimne – nepáčilo by sa vám oživiť si byt príjemnou žltou?

Keď sme pred časom písali o sivej v interiéri, spomenuli sme aj kombináciu so žltou a jej osviežujúce vyznenie. Tento rok sa s farbou citróna u seba doma môžete doslova vyblázniť a budete mimoriadne trendoví. A príjemným bonusom bude aj vaša dobrá nálada. Tak ako? Šli by ste do toho? Tu je pár tipov od nás!

Fifty-fifty alebo len žlté detaily?

Pri zariaďovaní svojho interiéru vo farbách roka 2021 sa musíte rozhodnúť, či im obom dáte rovnaké slovo alebo uprednostníte jednu z nich a druhou miestnosť len doladíte.

V prípade, ak pôjdete smerom fifty-fifty, uvažujte o plochách. Ak je stena sivá, koberec by mal byť žltý a naopak. K sivému gauču je treba žltý stolík a k žltej sedačke zasa sivý prehoz. Takto dosiahnete požadovanú harmóniu a vaša izba bude pôsobiť veselým dojmom.

Farby roka 2021 sú až dve: sivá a žltá. Foto: Shutterstock
Farby roka 2021 sú až dve: sivá a žltá. Foto: Shutterstock

Ak preferujete minimalizmus, ktorý ponúka sivá farba sama osebe, jemnými žltými prvkami pridáte šmrnc. Myslite na také detaily, ako sú farba lampy či farba rámu na fotografiách. Zachováte si svoj štýl, len pridáte štipku trendovosti.

Ako na kuchyňu a jedáleň

Kuchynská linka je dlhodobá investícia, ktorú človek nerobí len podľa aktuálnych trendov. A my tomu rozumieme. Nech už však máte svoju kuchyňu akejkoľvek farby, stále môžete byť farebne in. A to len pomocou drobných detailov.

Skúste sivé a žlté obrusy a pokojne ich kombinujte. Prípadne zmeňte farbu závesov. Príjemným oživením môžu byť aj nové šálky v našich dvoch farbách roka, prípadne misky. Malý tip: Do sivej misky si naaranžujte citróny, prípadne si na jar dajte do sivej vázy živé narcisy alebo zlatý dážď, a vaša kuchyňa bude pôsobiť, že do seba všetko dokonale zapadá!

Kuchynská linka je dlhodobá investícia, ktorú človek nerobí len podľa aktuálnych trendov, aj keď dá sa aj tak. Foto: Shutterstock
Kuchynská linka je dlhodobá investícia, ktorú človek nerobí len podľa aktuálnych trendov, aj keď dá sa aj tak. Foto: Shutterstock

A čo spálňa?

Osviežujúca kombinácia, ktorá vám zaručene zlepší náladu a navodí pocit psychickej pohody, nepochybne patrí aj do izby, v ktorej sa zobúdzate a kde si líhate spať.

Detská izba 2021. Foto: Shutterstock
Detská izba 2021. Foto: Shutterstock

To, čo ráno vidíte ako prvé, vám môže zmeniť celý deň. Preto neváhajte a siahnite po žltých či sivých obliečkach a plachtách, kombinujte ich podľa svojho vkusu. Nová deka, prehoz či obrus na nočný stolík predstavujú drobnú kúpu, ale do vašej spálne môžu priniesť veľkú zmenu. Žltý záves izbu rozjasní, sivý príjemne utlmí. Výber je len a len na vás.

Veselá detská izba

To, že deti výrazne reagujú na farby, je jasné každému. Čo tak dopriať trochu trendovosti, ale najmä optimizmu aj najmenším? Môžete postupovať podobne ako pri spálni a zamerať sa na textílie. V prípade detských obliečok určite narazíte aj na roztomilé vzory.

Veselá detská izba. Foto: Shutterstock
Veselá detská izba. Foto: Shutterstock

Čo sa týka detského nábytku, skúste siahnuť po žltých kúskoch – žltá stolička a stôl, prípadne žltá polička. žltý tulivak… Vaše deti sa v takejto izbičke budú nepochybne cítiť veľmi dobre a istotne ocenia, že ich priestor pôsobí tak veselo.

Trendová kúpeľňa

Čo sa týka kúpeľne, platí to, čo pri kuchyni a jedálni. Celkové zariadenie a kachličky meniť, samozrejme, nemusíte, ale skúste zmeniť farbu uterákov, nádob na mydlo, pohárov na kefky či sprchového závesu.

Zamyslite sa, čo by sa vám tam hodilo a kombinujte. Taká príjemná ranná sprcha v obklopení sviežej žltej a luxusnej sivej určite bude stáť za to.

Farby roka 2021 sú až dve: sivá a žltá. Foto: Shutterstock
Farby roka 2021 sú až dve: sivá a žltá. Foto: Shutterstock
Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 2/2021

Objednať
Relax na Facebooku