Bradatá kólia – milujúci huňatý kamarát

25. januára 2021
Pes Bradatá kólia. Foto: Shutterstock

Bradatá kólia alebo Bearded kólia je plemeno, ktoré pochádza zo Škótska a bolo vyšľachtené na pasenie oviec za každého počasia a v každom teréne. Bradaté kólie sú skvelými kamarátmi, ktorí milujú všetkých – rodinu, cudzích ľudí a iné psy.

Sú veľmi spoločenské a lásku, radosť a energiu dávajú stále najavo. Preto sú skvelými rodinnými psami, ale aj šikovnými ovčiarskymi a výstavnými psami.

Bradaté kólie sú priateľské a hravé. Foto: Shutterstock
Bradaté kólie sú priateľské a hravé. Foto: Shutterstock

Ak túto huňatú kóliu pohladká niekto cudzí, zvyčajne povie, že má srsť jemnú ako páperie, obláčik či bavlnka.

Ich najbežnejšie sfarbenie je sivo-biele. Šteniatka bývajú čierno-biele a po roku sa im srsť začne meniť z čiernej na sivú. Sú však aj hnedé a plavé bradaté kólie.

Najčastejšie sú sivo-biele, ale môžu byť aj hnedé a plavé. Foto: Shutterstock
Najčastejšie sú sivo-biele, ale môžu byť aj hnedé a plavé. Foto: Shutterstock

Bradatá kólia je veľmi energická. Sú to rýchle psy, milujú agility alebo iné psie športy, sú inteligentné, vedia poslúchnuť, aj keď majú vlastnú hlavu, a tak občas rozmýšľajú, či sa im to oplatí.

Tieto psy potrebujú veľa pohybu a sú radšej vonku na dvore, kde môžu behať a vítať alebo zdraviť okoloidúcich. Dobre sa cítia, keď je vonku chladnejšie. Uistite sa, že pozemok máte dobre oplotený, pretože mláďatá vedia vymýšľať.

Bradatá kólia. Foto: Shutterstock
Bradatá kólia. Foto: Shutterstock

Je to veľmi láskavé a milujúce plemeno. Maznáčik a najlepší priateľ.

Ak ju dobre vychováte, nemusí sa báť búrky ani ohňostroju, ale môže sa báť, že ju niekto vyženie z postele alebo zo sedačky.

Výhody:

 • rodinný pes
 • miluje deti, cudzích ľudí a psov
 • je citlivý
 • inteligentný
 • hravý
 • dobre znáša chladné počasie
 • ľahko sa trénuje
 • má výborný orientačný zmysel a pamätá si cestu, kadiaľ ste išli
 • neslintá

Nevýhody / potreby:

 • česanie a starostlivosť o srsť. Ak nechcete, aby mala dredy alebo chumáče, ktoré sa nebudú dať rozčesať, treba ju česať dosť často a česanie zaberie celkom dosť času. Na prechádzkach sa treba vyvarovať bodliakom a tráve, ktorá sa zachytávajú do srsti, pretože ak sa zamotajú, máte o robotu postarané. Táto starostlivosť o jemného huňatého macíka však môže stáť zato.
 • je smiešne, že sa občas zľakne niečoho, čo nedáva logiku. Napríklad novej veci na mieste, kde predtým nič nebolo. Vy by ste si ani nevšimli, že na ceste pribudol nový smetiak, no vaša beardedka áno, a zrazu nechce spraviť ani krok ďalej 🙂
 • nemá rada samotu.
Šteniatko bradatej kólie.
Šteniatko bradatej kólie.

Bradaté kólie nie sú úplne bežné psy, s ktorými sa stretnete všade. Avšak niekedy sa v útulkoch objavia kríženci, ktorí sa na ne veľmi podobajú. Určite by boli vďačnými a vernými priateľmi.

Existujú aj príbuzné ovčiarske psy: bobtail – staroanglický ovčiak, ktorý je ešte huňatejší a briard, poriadne veľký ovčiarsky pes.

Bradatá kólia. Foto: Shutterstock
Bradatá kólia. Foto: Shutterstock

Text: MS
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie