Cyklo airbag, skladacia prilba či smerovky na bajk. 3 inovatívne riešenia, ktoré vynikajú dizajnom a funkčnosťou.

Cykloprilba. Foto: coolberry.sk

O tom, čo všetko v bežnej cyklo výbavičke nesmie chýbať sa už popísalo mnoho. My sme sa však tento krát zamerali na tie nevyhnutnosti, ktoré sú vytvorené pre bezpečie a pohodlie bajkera, avšak v niečom sú predsa len odlišné.

Vynikajú inovatívnym prístupom prinašajúcim originálne, netradičné riešenia, ktoré navyše zaujmú svojim dizajnom.

Asi najriešenejšou bezpečnostnou témou nie len cyklistov je ich viditeľnosť. Z množstva produktov, ktoré tento problém viac či menej úspešne riešia vyniká jeden, ktorý si rozhodne zaslúži našu pozornosť. Cyklistické smerovky Wing Lights.

Cyklistické smerovky. Foto: coolberry.sk
Cyklistické smerovky. Foto: coolberry.sk

Vedeli ste, že rovnako ako autá, aj bicykle alebo kolobežky môžu mať svoje smerovky?

Jednoducho magneticky nacvaknuteľné na riadidlá dokážu výrazne a jednoznačne signalizovať smer odbočenia cyklistu. Stačí ich z boku zatlačiť a blikáte. Túto funkčnosť oceníte najmä pri zlej viditeľnosti, počas rannej hmly, brieždenia, či tmy. Pozrite si, ako Wing Lights fungujú:

Viditeľné sú aj cez deň a prekvapujúco neslúžia iba na signalizáciu odbočovania.

Smerovky Wing Lights dokážu svietiť aj trvalo, pričom spredu je viditeľná biela a zozadu oranžová ledka. Skvelá vec pre výrazné označenie šírky vášho bicykla či kolobežky. To umožňuje okoloidúcemu autu zvoliť dostatočnú vzdialenosť pri obiehaní. Smerovky si po odpojení od magnetu môžete vziať so sebou, zavesiť ich ako kľúčenku a nabiť cez USB kábel kedykoľvek je to potrebné.

Bezpečnosť na bicykli

Základom osobnej bezpečnosti na bajku je cyklistická prilba, ktorú netreba špeciálne predstavovať. Vo svete dizajnu však existujú produkty, ktoré v bežnom cyklo obchode buď nekúpite, alebo sa na ne musíte špeciálne opýtať. V dizajnovom e-shope coolberry.sk však nájdete napríklad cyklistický airbag Hövding 3.

Ak ste o ňom zatiaľ nepočuli, ide o technológiu vyvinutú odborníkmi na bezpečnostné airbagy, ktorá funguje rovnako ako klasický airbag v aute. Airbag Hövding je ukrytý v špeciálnom golieri, ktorý sa stane prirodzenou súčasťou vášho outfitu a dopraje vám radosť z jazdy bez potenia sa v tvrdej a často nepríjemnej helme.

Airbag v prilbe? Foto: coolberry.sk
Airbag v prilbe? Foto: coolberry.sk

Vďaka super citlivým senzorom, ktoré monitorujú pohyb až 200 krát za sekundu, Hövding detekuje zmeny v rýchlosti a smere jazdy.

Ak airbag zaregistruje pád, v priebehu 0,1 sekundy vystrelí a hlavu obalí do mäkkučkej balónovej helmy. Znie to ako science fiction, no nie je.

Na trhu je už tretia generácia tejto, podľa testov 8x bezpečnejšej ochrany hlavy, v porovnaní s tradičnou cyklistickou helmou. V lese to však neskúšajte. Hövding je určený len na mestské bajkovanie.

Ak ste predsa len zástancom klasickej helmy, aj tu sa nájde cool riešenie, ktoré vyzerá omnoho lepšie ako bežný priemer, no jeho hlavným benefitom je opäť raz funkčnosť. V tomto prípade super skladnosť.

Cykloprilba má určite aj vo vašom v rebríčku najnespratnejších vecí svoje čestné miesto.

Cykloprilba, ktorá sa zmestí všade. Foto: coolberry.sk
Cykloprilba, ktorá sa zmestí všade. Foto: coolberry.sk

Hovoríme o španielskej značke Closca, ktorú svet pozná vďaka inovatívnym skladacím prilbám Helmet a Loop. Dizajnérsky kúsok ocenený prestížnou Red Dot Design Award je navrhnutý tak, aby ste ju jediným pohybom stlačili a zmenšili jej objem až o 45%. Vďaka tomu ju potom poľahky zmestíte do batohu či príručnej tašky.

Dizajn s reflexným pásom ešte viac dopomáha kvalitnému bezpečnostnému prevedeniu. Helma je ľahká, vzdušná a po stlačení ozaj malá. Skrátka taká, akú ste ju vždy chceli mať.

Byť v pohode v živote aj na bajku niekedy znamená vybočiť z radu. A ísť trebárs cestou inovácií a dizajnu.

Ak je to tá vaša cesta, nechajte sa inšpirovať aj inými dizajnovými vychytávkami z ponuky coolberry.sk.

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu