Vyliečte si postcovidový syndróm v kúpeľoch. Kúpele a kúpanie na západnom Slovensku, ktoré stojí za zmienku.

30. marca 2021
Kúpele Piešťany.

Jedno zo slovenských miest s najdlhšou kúpeľnou históriou neuviazlo v minulosti, ale prispôsobuje sa aktuálnym podmienkam a dopytu. Príďte sa do miestnych kúpeľov zregenerovať po prekonanom ochorení covid-19 alebo sem jednoducho príďte vypnúť, odpočinúť si, zalyžovať si na tráve alebo sa prejsť na horskej kolobežke.

Postcovidový syndróm

Piešťanské kúpele sa už desaťročia venujú liečbe najrôznejších ochorení, ale vďaka kvalitnému zloženiu miestnych minerálnych vôd dokážu reagovať aj na snáď najnaliehavejší súčasný dopyt – zotavenie po náročnom priebehu ochorenia covid-19.

Termálna voda v Piešťanoch.
Termálna voda v Piešťanoch.

„Pacientom pomáhame s regeneráciou celého organizmu a po prekonaní covidu-19 znovu naštartujeme ich imunitu. Naše prírodné zdroje – bahno a termálna voda – a tiež naše overené liečebné postupy a procedúry sú na to ako stvorené. Napriek tomu, že Piešťany nie sú klimatické kúpele, okrem iných procedúr ponúkame aj inhalácie liečivej vody, ktoré sú veľmi účinné práve pri regenerácii pľúcnych buniek zasiahnutých zmieneným ochorením. V súčasnosti ponúkame tento druh pobytu samoplatcom, ktorí si môžu zvoliť buď respiračno-regeneračný pobyt, alebo pobyt zameraný na zdravé dýchanie. Aj keď si ľudia za tento pobyt platia, zaznamenali sme zvýšený záujem o jeho predaj,“ upresňuje generálny riaditeľ piešťanských kúpeľov Andreas Schuster. Podľa prvotných informácií by však mali byť kúpeľné pobyty zamerané na liečbu organizmu po prekonanom ochorení covid-19 čoskoro prístupné aj poistencom zdravotných poisťovní.

Netradičné riešenie bolesti chrbta

Bahenný zábal.
Bahenný zábal.

Možno si to mnohí z nás neuvedomujú, ale ľudské telo má mnohé samoliečiace mechanizmy. Metóda, ktorá sa využíva v piešťanských kúpeľoch a ktorá pomáha so samoliečbou problémov s chrbticou, sa volá Bio Balance. V skratke prebúdza vášho vnútorného lekára. Čo to znamená? Pod odborným vedením fyzioterapeuta si vaše telo spomenie, čo je preň dobré, a spustí samoliečebné mechanizmy. Keď nebudete brať terapiu len ako jednorazové cvičenie, ani úľava od bolesti nebude len chvíľková, ale dlhodobá. Bio Balance kombinuje myoreflexnú terapiu (spája najnovšie medicínske poznatky a tradičné vedomosti) s akupresúrnou masážou a modernými poznatkami športovej vedy o mechanizmoch tela a funkčnom tréningu.

Žitný ostrov

Thermalpark Dunajská Streda

Dunajská Streda je jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších rekreačných stredísk južného Slovenska. V krásnom prostredí v srdci Žitného ostrova ponúka kvalitné služby a dokonalú relaxáciu pre všetky vekové kategórie. Na ploche 18 hektárov sú návštevníkom k dispozícii štyri vnútorné a šesť vonkajších bazénov. Termálna voda s teplotou do 39 °C, ktorá sa nachádza až v troch bazénoch, má priaznivé účinky hlavne na pohybové ústrojenstvo. Pre deti poskytuje kúpalisko v letnom období vyžitie v detskom bazéne so zábavnou kĺzačkou, sedem tobogánov a pestrý animačný program. Milovníci pohybu sú v hlavnej sezóne očakávaní a športových ihriskách ako plážový volejbal, minigolf, multifunkčné ihrisko, stolný tenis, teqball či vonkajšie šachy. Prírodné jazero, ktoré je súčasťou kúpaliska, ponúka možnosť kúpania, odpočinok a vodné športy.

Thermal Corvinus Veľký Meder

Veľký Meder.
Veľký Meder.

Cestovný ruch vo Veľkom Mederi má pod palcom TERMÁL s. r. o. a oblastná organizácia cestovného ruchu Žitný ostrov – Csallóköz. Tá turistov nasmeruje k najlepším atrakciám v meste. Vyberať netreba dlho. Od roku 1974 sa všeobecnej obľube teší TERMÁLNE KÚPALISKO A akvapark THERMAL CORVINUS s 13 bazénmi. Návštevníkov každého veku víta každý deň v lete aj v zime. Deti najviac poteší tobogánový park, milovníci adrenalínu ocenia najväčší skokanský bazén na Slovensku s tromi mostíkmi a únik do sveta oddychu ponúka bazén „unášajúca rieka“ v oddychovom priestore s fontánou, jaskyňou, vodopádom a perličkovým kúpeľom. Pocit ako v mori imituje „vlnový bazén“ prepojený s bazénom pre najmenších. Pre deti do 10 rokov je tu naviac aj Spray park s nespočetným množstvom vodných trysiek.

Smrdáky

Kúpele Smrdáky. Foto: (c) Tomáš Mrawec Bilka
Kúpele Smrdáky. Foto: (c) Tomáš Mrawec Bilka

Nachádzajú sa 7 km od Senice, len kúsok od českých hraníc na úpätí Bielych Karpát. Prehistorické more tu pred miliónmi rokov zanechalo vzácne dedičstvo vo forme prameňov minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíku a liečivého sírneho bahna. Práve síra, konkrétne sírovodík, je hlavnou účinnou zložkou miestnej liečivej vody.

Pätnásť minút vo vode stačí

„Hlavný dôvod, prečo je u nás sírovodíku toľko, tkvie v tom, že náš prameň je studený. Pri zdroji má voda len 12 stupňov Celzia a vďaka tomu zostávajú všetky minerály vo vode zachované,“ vysvetľuje dermatológ a dodáva, že práve vďaka tomu má tunajšia minerálna voda tak pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Vysoké množstvo sírovodíku pozitívne pôsobí tiež na nervový aparát. Až o 50 percent sa znižuje bolestivosť kože a potláča sa aj svrbenie, ktoré kožné choroby sprevádza. Do Smrdákov preto jazdia najmä pacienti so psoriázou a atopickým ekzémom, ale lieči sa tu aj akné alebo stavy po popáleninách.

Pre deti

Detská liečebňa EVA ponúka malým pacientom pod jednou strechou všetko, čo potrebujú. V komplexe je okrem medicínsko-liečebnej časti aj moderné ubytovanie, telocvičňa, herňa a základná škola. Liečiť sa tu môžu deti už od troch rokov. Do šiestich rokov doprevádza dieťa jeden z rodičov, od šiestich rokov už tu môžu byť samostatne. Vďaka procedúram, ktoré pravidelne podstupujú a ktoré dopĺňa aj špeciálny stravovací režim, sa stav ich kože výrazne zlepšuje a prináša im veľkú úľavu. Až 95 percent detí odtiaľ odchádza s výrazne lepším zdravotným stavom. Účinok liečby vydrží minimálne pol roka, niekedy aj celý rok.

Mnohým klientom, a to aj z Českej republiky, plne hradí pobyt v kúpeľoch ich zdravotná poisťovňa. Viac informácií získate na ensanahotels.com/smrdaky/sk

Vaše reakcie