Skoncujte s pandémiou nečinnosti

Pohyb deti. Foto: Shutterstock

Vzťah k pohybu ide ruku v ruke so vzťahom k hre, ktorý je u detí prirodzený, a k prírode, ktorý sa buduje vďaka pozitívnemu príkladu rodičov.

Deti majú pohybu stále menej a menej, pretože nechodia do školy, na krúžky, na tréningy, zatvorené sú plavárne, trampolínové centrá, telocvične a dokonca aj ihriská. Možno sa to čoskoro zmení, no v čase prípravy tohto článku boli zapáskované dokonca aj preliezačky a hojdačky. Je to smutné, ale netreba sa vzdávať a rezignovane sedieť doma.

Na deti má veľký vplyv príklad rodičov, a preto choďte spolu von. Nemyslíme tým, aby ste pred bytovkou strážili vaše deti z lavičky, na ktorej budete sedieť s mobilom v ruke a okrikovať ich, ale hýbte sa a hrajte spolu s nimi. Fantázii sa medze nekladú a verte nám, že pohyb a oživenie vedomostí o prírode prospeje aj vám. Však kedy ste naposledy skákali na švihadle alebo si odtláčali zafarbené listy do herbára?

Aktivity na spoznávanie prírody

Hrozivá je predstava, že dnešná mladá generácia žijúca vo virtuálnom svete, takmer úplne odcudzená prírode by mala o pár rokov rozhodovať o osude životného prostredia.

Ekologické myslenie sa rodí v domácom prostredí už od malička. Aj preto nesú za skutočnosť, že deti vedia rozoznať postavy zo seriálov a počítačových hier lepšie ako brezu od duba, vinu predovšetkým rodičia. Práve oni sú príčinou toho, že ich potomkovia pomaly, ale isto strácajú reálny obraz o svete za oknom, ako aj schopnosť žiť v harmónii s prírodným prostredím.

Daň za deficit pobytu v prírode je vysoká – detská obezita, úzkosť, depresia, problémy s pozornosťou, nedostatok vitamínu D, a tým sa celý zoznam nekončí.

Dobrou správou však je, že nikdy nie je neskoro na zlepšenie. A ako ho dosiahnuť? Zamerajte sa na spoznávanie fauny a flóry podľa ročných období, hľadajte prvé jarné kvietky, sledujte, ako kvitnú stromy, obkresľujte listy do herbára. Zbierajte šípky, orechy, bazu, medvedí cesnak a naučte sa využiť ich v kuchyni. Vyrábajte vtáčikom kŕmidlá a rozpoznávajte druhy podľa štebotu a zvukov, ktoré vydávajú. Na vychádzke v prírode hľadajte stopy zvierat.

Učte sa triediť odpad a zapojte sa do výzvy na Facebooku s názvom „uprachory“. Je milé sledovať, koľko detí sa už hrdo chváli fotkami, ako prispeli k čistejšej prírode.

Uvedomte si, že odrené kolená či meškanie na večeru lebo sa deti „zabudli“ v zápale hry, sa znášajú ľahšie ako zistenie, že ste si doma vypestovali nesamostatného jedinca, ktorý nie je schopný komunikovať s ľuďmi inak ako cez sociálne siete. Foto: Shutterstock
Ekologické myslenie sa rodí v domácom prostredí už od malička. Foto: Shutterstock

Zábavné pohybové chodníkové hry

Venujte sa jednoduchej zábave spojenej s pohybom, akým je napríklad skákanie gumy či škôlky. Farebné kriedy a pokreslené chodníky nie sú vôbec spomienkou na minulosť a stále ich vídať najmä na sídliskách. Hrať škôlku, slimáka, nakresliť si rozmanitú prekážkovú dráhu je milá aktivita, ktorá rozvíja pohybové zručnosti.

Môžete si nakresliť kruhové či hranaté terče rôznej veľkosti a hádzať do nich šišky popadané zo stromov či kamienky. Ku klasike patrí aj skákanie cez švihadlo či skákanie gumy.

Oživte hru s guľôčkami. Kúpte si vrecúško plné dúhoviek, vyhĺbte jamku a trénujte jemnú motoriku prstov. Skladajte papierové lietadielka a súťažte, ktoré zaletí najďalej alebo bude plachtiť vzduchom  najdlhšie.

Lopty na rozvoj množstva zručností

Lopty a športové náčinie, ktorým sa tie menšie ovládajú, sú skvelým nástrojom na rozvoj motoriky a zručností.

Popri hre sa deti dokonca nevedomky učia základy fyziky. Takže keď budete spolu robiť domáce úlohy, na vysvetlenie zotrvačnosti, uhla odrazu a sily použite príklad z tenisu či futbalu.

S loptami nemusíte hrať len hry, na ktoré sú určené, ako tenis, hokejbal, volejbal a podobne, ale skúste zmenu. Hádžte rôzne veľké lopty na presnosť, napríklad do vedier/škatúľ súperov a vyhrá ten, kto sa skôr trafí lopty do všetkých.

Nakreslite na chodník kľukatú dráhu a loptu kopte alebo posúvajte hokejkou tak, aby z nej nevyšla. Hrajte hry na postreh ako vybíjanú či chytanie lôpt do vriec. Skvelý je aj petang. Nie sú to síce loptové hry, ale v lete určite oprášte aj bedminton či lietajúci tanier.

Kolieska učia deti prekonať strach

Posadiť svoje ratolesti na odrážadlo či na bicykel, alebo ich naučiť jazdiť na kolobežke, skateboarde a korčuliach je to najlepšie, čo pre ne môžete vybrať.

Deti vždy bavilo voziť sa na niečom aj celé hodiny. Foto: Shutterstock
Deti vždy bavilo voziť sa na niečom aj celé hodiny. Foto: Shutterstock

Deti vždy bavilo na niečom sa voziť a dokážu sa tým baviť celé hodiny. Lenže mať pod kontrolou dve, tri či štyri kolesá si vyžaduje istú dávku zručnosti a na ceste k jej získaniu si dieťa musí osvojiť celý rad motorických zručností. Ako na bicykli zatočiť na konci ihriska a ako ťažisko ovplyvňuje jeho balans na korčuliach sa dieťa naučí prirodzene a tieto zručnosti si bude stále zdokonaľovať. A nielen to.

V psychologickej rovine je zvládnutie obavy zo športového náčinia s kolieskami dôležité na získavanie pocitu zadosťučinenia a zvyšovania zdravého sebavedomia.

So zručnosťami je život prosto jednoduchší. A nielen jednoduchší, ale aj zábavnejší a plnší. Čím skôr si ich dieťa osvojí, tým lepšie.

Ako pomôcť deťom k zdravšiemu „ja“?

Ako môžu naše deti veriť, že máme nádej na lepší život, ak tomu my neprispôsobíme naše zmýšľanie, konanie a nezačneme si maľovať svetlejšiu budúcnosť?

1. Učte deti nádeji

Namiesto neustáleho lamentovania nad tým, aké bolo niekedy všetko lepšie, sa snažte pre seba a svoju rodinu hľadať riešenie v prítomnosti.

Začnite do potravín chodiť na bicykloch, zbierať na turistike v horách odpadky, sadiť okolo domova kvety. Angažujte sa v susedstve a snažte sa z neho spraviť to najlepšie miesto pre rodiny vyhľadávajúce životný štýl spätý s prírodou.

Namiesto lamentovania hľadajte pozitívne riešenia. Foto: Shutterstock
Namiesto lamentovania hľadajte pozitívne riešenia. Foto: Shutterstock

Usilujte sa s deťmi citlivo zaviesť reč na témy týkajúce sa životného prostredia a zdravia a pokúšajte sa hľadať riešenia a pozitívne prístupy.

Vštepujte deťom myšlienku, že zmena je možná, pokiaľ budeme všetci spoločne budovať svet, v ktorom chceme žiť, no treba začať od seba.

2. Spravte si okno do sveta

Nemusíte žiť na vidieku, aby ste mohli kultivovať celoživotné puto so svetom prírody. Vytvorte si svet prírody doma.

Pretransformujte vaše fádne obývačkové alebo kuchynské okno na zábavnejšie „okno do sveta“, na ktorom budete mať ďalekohľad, začiatočnícky teleskop, teplomer, knihu, podľa ktorej môžete identifikovať rôzne druhy vtáctva, hvezdársku príručku, zápisník…

Sledujte oblohu a snažte sa s deťmi identifikovať rôzne druhy mrakov; naučte sa, aké počasie so sebou prinášajú. Skúmajte a zapisujte si predlžovanie dní, sledujte pučiace stromy a ďalšie iné zmeny prebiehajúce za oknom. Za pekného počasia si na balkóne vysaďte bylinky, črepníkové jahody, kríčkové paradajky, prípadne si počas teplých nocí vyložte na balkón matrace a vyskúšajte si noc pod holým nebom.

3. Neexistuje zlé počasie

Mali by ste si uvedomiť, že dážď, mrznúce mrholenie, sneh ani horúčava nemusia byť dôvodom, aby ste ostávali zavretí doma.

Keď prídu aprílové dažde, vyrobte si s deťmi domáci zrážkomer a zapisujte si denné hodnoty. Obujte si gumáky a hľadajte dážďovky či skáčte do mlák. V lete si naplánujte rodinné pikniky a učte deti spoznávať liečivé rastliny a stromy. Na jeseň zbierajte žalude, gaštany či listy stromov, z ktorých si môžete vyrobiť herbár. V zime zmrazte kúsky čierneho brúsneho papiera a potom naň chytajte snehové vločky a lupou ich skúmajte (nerozpustia sa hneď, ako dopadnú).

Predovšetkým budujte záujem, pretože príroda funguje za každých podmienok.

4. Rozšírte im pole pôsobnosti

Nie je to vždy jednoduché, ak však chcete z detí vychovať samostatné a sebavedomé osobnosti, doprajte im aj dobrodružstvá. Svojich najmenších si držte blízko seba, ale ako budú rásť, podporujte v nich budovanie vlastného vzťahu s prírodou, aby raz našli svoje tiché miestečko, kam si budú chodiť „oddýchnuť“ od civilizácie, podnikať výlety na bicykloch alebo kam si s partiou z času na čas vyrazia na turistiku do hôr. Rodičia si často myslia, že deti sú v bezpečí najmä doma v detskej izbe, pretože sú pod dohľadom a nič im nehrozí.

Uvedomte si však, že odrené kolená či meškanie na večeru lebo sa deti „zabudli“ v zápale hry s kamošmi na ihrisku, sa znášajú ľahšie ako zistenie, že ste si doma vypestovali nesamostatného jedinca, ktorý nie je schopný komunikovať s ľuďmi inak ako cez sociálne siete. 

5. Dieťa nie je pes

V súčasnosti sme svedkami toho, že výchova na princípe dávania a plnenia povelov je na prudkom vzostupe, čo však stabilne nahlodáva prirodzenú detskú kreativitu a istotu, že sa rozhodli samy za seba a správne. Ako sa to prejavuje a prečo je to tak?

Žijeme v dobe, ktorá sa javí násilná a zo všetkých strán sa cítime v ohrození. Nechať ísť dieťa samo hrať sa von? Nemysliteľné, veď sa mu niečo stane. Poslať ho do potravín po rožky? Nikdy, veď čo ak zablúdi. Preniesť naň zodpovednosť za zbalenie si vecí na výlet? Nezodpovedné, veď si môže niečo zabudnúť.

Aby ste teda s pokojným srdcom nechali vaše deti zvládať situácie samostatne, učte ich to od malička a nehovorte im stále, čo majú robiť. Učte ich pravidlám premávky, ako nájsť podľa mapy cestu von z lesa, ako trafiť do školy. Nestojte nad nimi ako policajt – pozorujte ich z dostatočnej vzdialenosti, aby ste im nechali vlastný životný priestor.

Všetko na letné aktivity

Či už hľadáte bicykle, korčule, kolobežky, lopty, rakety, hokejky, výbavu na
vodné športy, prilby, obuv alebo oblečenie, v Exisporte si určite vyberiete.

Kolobežky

Freestyle kolobežka Street Surfing Torpedo
• 74,99 €

Tip redakcie:
Detská kolobežka 2v1 Fizz Flip Mini Evo
Predné dvojkoliesko sa dá jednoducho vymeniť za klasické jedno koliesko, ktoré je súčasťou balenia.
• 54,99 €

Mestská kolobežka Fizz Urban 200 District
• 55,99 €

Kolieskové korčule

Korčule Fila Skates NRK Junior v dvoch farbách
• 119,99 €

Juniorské 4-kolieskové korčule Fila Skates Joy G
• 79,99 €

Skateboardy

Street Surfing Beach Board Wood
• 39,99 €

Fizz Board Blue Orange
• 21,99 €

Longboard Street Surfing Freeride 39 Curve
• 94,99 €

Bicykle

Detský bicykel Amulet Mini 16”
V žltej alebo ružovej farbe
• 139,99 €

Detský bicykel Amulet 20”
• 287,99 €

Detský bicykel Haibike Greedy 20” SF
• 349,99 €

Juniorský bicykel Amulet Team 24”
• 295,99 €

Viac výbavy na voľnočasové aktivity nájdete v predajniach a na internetovej stránke www.exisport.com.

Text: Valéria N.
Foto: isifa/shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu