Hrdé a aristokratické chrty. Rozoznáte ich?

30. júla 2021

Chrty sú hrdé, dôstojné a nezávislé. Potrebujú vľúdny a citlivý prístup, veľa slobody a pohybu. K rodine sa niekedy môžu správať láskavo, avšak k cudzím ľuďom sa chovajú mierne rezervovane. Vyžadujú si skúsenejších chovateľov, pretože sú tvrdohlavé. Chrty väčšinou lovia očami a neorientujú sa podľa čuchu, majú ho slabší.

0%

Uhádnete, ako sa volá chrt na obrázku pochádzajúci z Nigérie?

Azavak chrt. Foto: Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Krátkosrsté plemeno azavak pochádza z údolia Azawakh v Nigérii. Podobné psy by sme našli na nástenných jaskynných maľbách starých 2000 rokov v subsaharských oblastiach. Je to bystrý, pozorný a energický pes, ktorý je takisto mierne tvrdohlavý a samostatný, ale veľmi elegantný. Vhodný pre skúsených chovateľov.

Tento pes sa niekedy považuje za najväčšieho psa, no predsa je menší ako nemecká doga. Ako sa volá?

Správne! Nesprávne!

Írsky vlkodav bol pôvodne šľachtený na lov vlkov. Je to veľký, odolný a poslušný pes. Mnoho ľudí by malo pred ním rešpekt, avšak vlkodav je priateľský, trpezlivý, pozorný, inteligentný pes vhodný aj pre rodiny s deťmi. Nie je to strážny pes.

Jeden z najrýchlejších a najvytrvalejších chrtov vyšľachtený v našej susednej krajine je:

Správne! Nesprávne!

Maďarské chrty sú jedny z tých najrýchlejších a najvytrvalejších. Sú inteligentné, prítulné k rodine, no zdržanlivé voči cudzím ľuďom. Potrebujú každodenný pohyb.

Tento chrt tiež pochádza zo jednej zo susedných krajín, je štíhli, no predsa trochu statnejší ako iné.

Správne! Nesprávne!

Poľský chrt patrí k najpevnejším krátkosrstým chrtom. Je sebavedomý a ostražitý a ako aj pri iných chrtoch, potrebuje láskavú, ale dôslednú výchovu.

Ako sa volá toto veľmi staré plemeno pochádzajúce z Iránu?

Správne! Nesprávne!

O psoch podobných plemenu Saluki nájdeme zmienku už spred 4000 rokov pr. n. l. v podobe nástenných malieb najmä na území Egypta. Typický chrt, ktorý je nezávislý, veľmi hrdý, má vlastnú hlavu a silný lovecký inštinkt. K cudzím ľuďom je rezervovaný. Saluki je slobodomyseľný pes a výcvik viac-menej ignoruje. Je však veľmi dobrý k deťom.

Tohto psa vo veľkom využívajú počas loveckej sezóny na Pyrenejskom polostrove.

Správne! Nesprávne!

Španielsky galgo je druh loveckého chrta, ktorého chovali bohaté rodiny na Pyrenejskom polostrove. Dnes má tento prítulný pes v Španielsku ťažký osud. Ak sa poľovníkom neosvedčí ako veľmi dobrý lovecký pes, po sezóne sa ho hrôzostrašnými technikami zbavia a ďalšiu sezónu si kúpia druhého, čo ich vyjde lacnejšie ako chovať psa po celý rok. Predpokladá sa, že takto v Španielsku zomrie ročne 50 000 - 100 000 loveckých chrtov.

Toto plemeno sa využívalo v Škótsku na lov vysokej zveri.

Správne! Nesprávne!

Kedysi mohli Škótskeho jelenieho psa vlastniť len vysokopostavení ľudia. Keď si však šľachta vysokú zver na svojom území vylovila, začali preferovať skôr menšieho anglického chrta na lov zajacov. Je to láskavý, inteligentný a poslušný pes.

Časom sa veľkosť chrtov zmenšovala. Ako sa volá toto plemeno menšie od anglického chrta?

Správne! Nesprávne!

Zaujímavé je, že taliansky chrtík dobre znáša teplo, no neznáša zimu. Inak je to dobrý pes, inteligentný a priateľský k deťom aj starým ľuďom. Takisto si vyžaduje pohyb.

Tento jemný chrt má priateľskejšiu a otvorenejšiu povahu ako väčšina chrtov. Hodil sa na lov králikov.

Správne! Nesprávne!

Vipet je inteligentný, obratný, nešteká len tak, je prispôsobivejší ako iné chrty. Učí sa ľahšie a nemá rád zimu. Hoci nie je veľký, na dostihoch patrí medzi najrýchlejšie a najpočetnejšie psy. Má hlboko zakorenený lovecký inštinkt.

Ako sa volá toto elegantné plemeno?

Správne! Nesprávne!

Afgánsky chrt je pokojný až ľahostajný a nezávislý. Na prechádzkach si ho len málokto dovolí pustiť z vodítka. Výcvik je náročný, pretože je veľmi tvrdohlavý a nikdy nebude poslušný ako nemecký ovčiak. Ak niečo začne naháňať, nič ho neprinúti vrátiť sa späť až pokiaľ sám nechce. Je to hrdý aristokrat. Láskavosť a trpezlivosť sú však nevyhnutné. Je taký rýchly, že dokáže predbehnúť aj kone. Afgánsky chrt je jedno z najstarších psích plemien. Maľby podobných psov sa našli už na sumerských hlinených tabuľkách. Pôvodne sa využívali na lov, v Európe sa stali účastníkmi psích dostihov a boli symbolom vysokého spoločenského postavenia.

Najstaršie ruské psie plemeno považované za národný poklad sa volá:

Správne! Nesprávne!

Barzoj sa používal na lov zajacov, líšok, jeleňov, ale aj vlkov. Preto sa mu hovorilo aj ruský vlkodav.

Hrdé a aristokratické chrty.
Uppsss...

Afganský chrt. Foto: Shutterstock

Nepodarilo sa ti veľa natipovať, ale ak chceš, pokús sa o lepší výsledok v našich kvízoch o psích plemenách všeobecne, alebo či poznáš mačacie plemená alebo ovčiarske a pastierske psy.
Dobre!

Celkom dobre, pretože vyznať sa v chrtoch nie je bežné. Ak chceš, pokús sa o lepší výsledok v našich kvízoch o psích plemenách všeobecne, alebo či poznáš mačacie plemená alebo ovčiarske a pastierske psy.
Fantasticky!

V chrtoch sa vyznáš naozaj perfektne! Ak chceš, otestuj sa aj v našich ďalších kvízoch o psích plemenách všeobecne, alebo či poznáš mačacie plemená alebo ovčiarske a pastierske psy.

Text: MS
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu