Energia, zdravie a sila čistej chuti pravého kakaa. Pravé kakao vás počas chladných dní zahreje aj pri srdci.

10. októbra 2021

Takmer každý má rád čokoládu, no nie je čokoláda ako čokoláda. Britský The Times prirovnal konzumáciu pravého prírodného kakaa k „instantnej terapii“.

Ľudia vo svetovo inovatívnych gastro metropolách, ako San Francisco, New York, Berlín, Amsterdam či Tokio, čím ďalej, tým viac vyhľadávajú pravú čokoládu v rôznych prevedeniach, či už ide o klasický indiánsky prístup horúceho až ceremoniálneho nápoja bez cukru alebo zdravšie sladkosti, ktorými sa stávajú pravé čokolády nad 70 percent. Viete, aký je rozdiel medzi čokoládou a kakaom a aké nové zdravotné benefity objavuje moderná veda?

Prečo sa kakao nazýva jedlom bohov a kam siaha jeho história

Zázrak zvaný kakao objavili mezoamerické kultúry už pred 3500 rokmi. Oficiálny názov kakaovníka je theobroma cacao, z gréckych koreňov theo („boh“) a broma („jedlo“), a Aztékovia túto plodinu nazývali „jedlom bohov“, pretože kakao malo „božské“ postavenie a malo ústredný význam v ich lokálnej kultúre. Pôvodne kakao využívali ako platidlo a vyvolení z neho vyrábali nápoj, ktorý spoločne vypili v kruhu okolo ohňa.

Pravé kakao má špeciálne účinky, už od dávna sa pilo pri ceremóniách. Foto: Shutterstock

Po odpozorovaní úcty ku kakau Španieli priniesli bôby do Európy, kde sa nakoniec vyvinula osladená forma čokolády, ako ju poznáme. Slovo čokoláda sa však dá vysledovať až k slovu „chocolātl“, čo v aztéckom jazyku znamená „horký nápoj“.

Produkcia kakaa sa zo Strednej Ameriky vďaka kolonializmu rožšírila po krajinách s tropickým podnebím, vlhkým vzduchom a nadmorskou výškou do 300 m n. m. Momentálne pochádza takmer 50 percent kakaových bôbov z Pobrežia Slonoviny a Ghany. Možno ste počuli o nekalých praktikách spájajúcich sa s produkciou čokolády – nie sú to fámy a deje sa to najmä v týchto afrických krajinách.

Celá výroba sa začína kakaovníkmi, ktorých je na svete hneď niekoľko odrôd kategorizovaných do troch skupín: Forresterio, Criollo a Trinidario. Odrody kakaovníkov Forresterio sú najjednoduchšie na pestovanie, sú odolné a dopestujete ich aj v nenáročnejších podmienkach. Preto je drvivá väčšina komerčne dostupnej čokolády a spracovaného kakaa vyrobená práve z tejto odrody obsahujúcej viac kofeínu (neurostimulant) a menej teobromínu (kardiostimulant). Odroda Criollo je náročnejšia na pestovanie, a preto je na trhu vzácnejšia. Taktiež obsahuje viacej teobromínu, ako aj väčšie množstvo aktívnych látok.

Kakao má tri hlavné odrody. Criollo je náročnejšie na pestovanie, ale o to zdravšie. Foto: Powerlogy

Kakao okrem toho spracovaním stráca takmer 90 percent zdraviu prospešných látok. Tradične sa pripravovalo ručne a pomaly a vždy sa jednalo o proces zvaný bean-to-bar(z bôbu do čokoládovej tyčinky bez akýchkoľvek iných zásahov).

Pri komerčnej výrobe čokolády je proces oveľa dlhší. Kakaové bôby sa opražia a pomelú na kakaovú hmotu. Z tej sa na komerčné účely oddelí drahšie kakaové maslo od lacnejšieho kakaového prášku. Takýto kakaový prášok má bledú farbu, nízku rozpustnosť a kyslú, sťahujúcu a horkú chuť. Aby sa takýto produkt stal predajným, prechádza prášok alkalizáciou, ktorá stmaví farbu kakaa a výrazne ovplyvní jeho rozpustnosť a chuť. Proces alkalizácie vynašiel Holanďan Coenraad Johannes van Houten v 19. storočí a odvtedy sa začal kakaový prášok pridávať aj do pečenia. Keď produkt prejde alkalizáciou, už sa nedá pokladať za prírodný a stráca aj všetky blahodarné účinky.

Spôsoby prípravy kakaa a čokolády

V angličtine sa alkalizovaný kakaový prášok označuje ako cocoa, zatiaľ čo menej spracovaná forma (kakaová hmota, bean-to-bar čokoláda) sa označuje ako cacao.

Keď si kúpite komerčnú čokoládu, je to často len zmes „holandského“ kakaového prášku a tukov, pretože sa vo výrobe šetrí najmä na kakaovom masle. Plus sa pridá cukor a ďalšie ingrediencie, čím sa odstránia takmer všetky priaznivé účinky, a fantastický pocit z jedenia komerčnej čokolády je iba príznakom zvýšenej dopamínovej reakcie na cukor. Aj vysokopercentné čokolády sú vyrobené miešaním kakaového prášku a (v lepšom prípade) kakaového masla z rôznych plodín. Preto je ich nutričný profil nižší ako v prípade bean-to-bar čokolád s rovnakým percentom kakaovej hmoty.

Pravé kakao pôsobí ako antidepresívum. Foto: Shutterstock

Z tohto pohľadu si v Powerlogy dávame veľmi záležať. Naša 70- aj 90-percentná čokoláda je vyrobená z kolumbijskej kakaovej hmoty Criollo vyrábanej prístupom bean-to-bar a spĺňa náročné štandardy low carb, keto, paleo, ale aj vegánskeho štýlu stravovania. Deväťdesiatpercentná čokoláda totiž obsahuje minimum cukru, no vďaka kvalitnej kakaovej hmote a našej receptúre ju na slepom teste mnoho ľudí odhadlo na 75-percentnú čokoládu.

Po dlhom vývoji a testovaní vznikla finálna receptúra unikátnej výberovej a funkčnej čokolády s 10 percentami MCT tukov pre lepšie vstrebávanie živín a mikronutrientov a sekanými kakaovými bôbmipre lepší zážitok.

Powerlogy Chocobars tak reprezentujú skvelú alternatívu zdravého a lahodného snacku doma, v práci či na cestách, ktorý prispeje k serióznej výžive vášho tela i mozgu.

Vedecký pohľad na kakao

Kakao, posvätná medicína a zároveň funkčný snack, má mnohé blahodarné účinky a odporúčajú ho inštitúcie pre srdcovo-cievne zdravie. Slovenská nadácia srdca na svojej stránke uvádza, že na základe súčasných vedeckých výskumov kakao pôsobí preventívne proti najrozšírenejším ochoreniam dneška. Ľudia, ktorí tento nápoj pijú pravidelne, majú až o päťdesiat percent znížené riziko úmrtia na srdcovocievne choroby či rakovinu v porovnaní s tými, ktorí si ho nedoprajú vôbec. Tento nápoj okrem kalorickej a stimulačnej hodnoty (vďaka obsahu theobromínu a kofeínu) ukrýva aj látky, ktoré znižujú krvný tlak. Nezabúdajte, že ide o kvalitné kakao, nie o tradičnú čokoládu.

Kakaové bôby sú právom označované za superfood. Šetrne spracované kakao obsahuje viac antioxidantov ako ktorákoľvek iná potravina a obsahuje aj ďalšie látky vplývajúce na fyzické aj mentálne zdravie:

  • zlepšuje funkciu mozgu a celej nervovej sústavy
  • zvyšuje našu schopnosť sústrediť sa
  • zlepšuje náladu a pomáha pri depresii
  • zlepšuje pevnosť ciev
  • znižuje hladinu cholesterolu
  • znižuje kyslosť v ústach = prevencia zubného kazu
  • podporuje imunitný systém

Kakaovo-čokoládový rituál

Pitie kakaa ceremoniálnym spôsobom v menších kruhoch zažíva novodobý rozmach. Pravá čokoláda sa tak stáva nástrojom, ako si nájsť čas na seba a spomaliť. Pokročilí môžu pri šálke horúceho horkého nápoja aj meditovať. Niektorí ľudia kombinujú pitie kakaa s dychovými cvičeniami alebo so zdieľaním pocitov v úzkom kruhu priateľov.

Pri ceremoniálnom pití je dôležité, aby ste cez deň nepili kávu ani alkohol, len tak dokážete rozlíšiť efekt kakaa. Taktiež by ste mali zvýšiť príjem čistej vody a tri hodiny pred ceremóniou nič nejesť. Ak trpíte vážnymi srdcovými chorobami alebo užívate antidepresíva, o konzumácii 100% kakaového nápoja by ste sa mali poradiť s lekárom.

Ako na to:  Odporúča sa 30 – 40 g kakaovej hmoty v kombinácii s MCT olejom alebo C8 MCT olejom. Ak túžite po zmene vášho ranného rituálu, dajte si namiesto kávy nápoj z 20 – 25 g kakaa.

Foto: Powerlogy, Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu