Vieš, ktoré byliny sa dajú zbierať ešte v novembri?

18. novembra 2021

Áno, v novembri ešte nie je koniec bylinárskej sezóny, ako by ste si mohli myslieť. Väčšinou sa však zbierajú korene liečivých rastlín alebo ich plody. Spoznáte týchto 10 rastlín, ktoré v tomto mesiaci môžeme zbierať?

0%

Koreň horca žltého sa nepoužíva len kvôli liečivým účinkom, ale aj pri výrobe...

Správne! Nesprávne!

Horec žltý je chránená rastlina, ktorá rastie v pohorí Karpaty, avšak u nás je značne vyhubený. Jeho koreň je veľmi horký, podporuje trávenie, pečeň, žlčník a slinivku. Môže pomôcť pri nepravidelnej menštruácii a celkovom posilnení organizmu.

Ako sa volá rastlina na obrázku, ktorá pomáha hojeniu rán, obnove kostí a pri problémoch dýchacích ciest?

Správne! Nesprávne!

Kostihoj lekársky má rozsiahle využitie. Zbiera sa síce aj vňať a listy, ale najúčinnejší by mal byť jeho koreň. Ten podporuje hojenie rán, tvorbu kostí a náhradných tkanív. Pomáha aj na dýchacie problémy, ale aj žalúdočné a dvanástnikové vredy a hnačku. Spomenúť musíme aj kožné zápaly a ekzémy a pre ženy častú alebo silnú menštruáciu.

Tento liečivý koreň rastliny, ktorá rastie okolo nás, sa používal aj ako náhrada za klinčeky a škoricu. Používali ho na dochutenie polievok a prívarkov, pridával sa do piva, aby bolo chutnejšie a nekyslo. Ako sa volá rastlina na obrázku?

Správne! Nesprávne!

Kuklík mestský obsahuje éterický olej s klinčekovou silicou, ale aj iné látky, ktoré sa hodia pri zápaloch žalúdka a čriev, pri nechutenstve aj nervovej únave. Môžete si ním aj vyplachovať ústa napríklad pri krvácaní z ďasien a uvoľňovaní zubov. Osoží aj pri kožných chorobách, hemoroidoch. Menštruáciu urýchľuje.

Mliečna šťava, ktorá vyteká zo stonky po odtrhnutí tejto rastliny, je dobrá proti bradaviciam. Ako sa táto rastlina volá?

Správne! Nesprávne!

S lastovičníkom trochu opatrne. Kedykoľvek ho cez leto zbadáte a máte bradavice, môžete si z neho odtrhnúť a priložiť stonku, z ktorej vyteká mliečna tekutina, na bradavicu. Nedotýkajte sa však ostatných častí tela. Používa sa aj koreň. Vonkajšia aplikácia môže pomôcť aj proti kožnej tuberkulóze, rakovine kože, ale aj izbovým rastlinám proti voškám a hmyzu.

Púpavu lekársku všetci poznáte. Viete, na čo sa zvykol používať jej koreň?

Správne! Nesprávne!

Púpavová káva sa vyrába z praženého koreňa púpavy a neobsahuje kofeín. Púpava podporuje hlavne pečeň a žlčník. Podporuje trávenie, pomáha pri cukrovke, vápenatení tepien a hemoroidoch. Je to zázrak, ktorý máme snáď každý v blízkosti domu. Jej mliečna šťava tiež pomáha proti bradaviciam, deťom však môže jej „vysávanie“ spôsobiť nepríjemné stavy.

Kôra mladých dubov sa zbiera na jar. Čo sa však zbiera na jeseň?

Správne! Nesprávne!

Plodom duba letného a zimného je žaluď. Tie sa kedysi pražili a vyrábala sa z nich žaluďová káva, ale aj múka, ktorá sa používala v ťažkých časoch a je veľmi bohatá na minerály. Odvar z dubovej kôry sa pridáva do kúpeľov a je veľmi účinný pri omrzlinách, potení nôh, hemoroidoch, kŕčových žilách, ženských chorobách a na hojenie rán.

Táto krásna slnkomilná a veľmi medonosná rastlina, sa volá:

Správne! Nesprávne!

V novembri môžete zbierať aj koreň ibišu lekárskeho. Ibiš bol súčasťou čajov proti nadúvaniu, ale aj na zdravé prsia. Je osožný pre dýchacie a močové cesty, ale ako obklad aj pri kožných chorobách. Divo rastúce rastliny sú chránené.

Táto bylina rastie na okrajoch lesov, medzi krovím, pri cestách a nepríjemne zapácha.

Správne! Nesprávne!

Chabzda podporuje látkovú premenu a detoxikáciu, pretože napomáha vyplavovaniu jedovatých látok z tela. Pomáha pri vodnatieľke a podporuje rast vlasov. V novembri zbierame jej koreň.

Ako sa volá táto bylina, ktorá sa používala namiesto mydla?

Správne! Nesprávne!

Mydlicu využívali už Rimania na zmäkčovanie vody. Používa sa aj ako liečivá bylina s hojivými účinkami pri kožných chorobách, ako sú napríklad ekzémy, akné, ale aj tie, ktoré doprevádzajú pohlavné choroby. Pomáha čistiť organizmus a vylučovať z pečene škodlivé látky. Podzemok obsahuje vysokú koncentráciu saponínov.

Ako sa volá tento plod, ktorý krásne vonia, môže sa oberať v novembri a vyrábajú sa z neho výborné kompóty a marmelády?

Správne! Nesprávne!

Dula podlhovastá sa v strednej Európe väčšinou pestuje na okrasu, pretože jej plody majú problém dozrieť. Využíva sa na výrobu lahodných kompótov a vďaka vysokému obsahu pektínov aj na výrobu marmelády (dulový syr).

Novembrové byliny
Výborne!

Gratulujeme, v bylinkách sa vyznáš naozaj dobre. Ak chceš, vyskúšaj si aj kvíz o stromoch, ktoré rastú okolo nás alebo sa preskúšaj, či poznáš všeobecne liečivé rastliny, ktoré rastú v našom okolí.
Ok!

Niektoré bylinky poznáš, v niektorých sa ešte môžeš zlepšovať. Ak chceš, vyskúšaj si aj kvíz o stromoch, ktoré rastú okolo nás alebo sa preskúšaj, či poznáš všeobecne liečivé rastliny, ktoré rastú v našom okolí.
Nuž... nevadí

Naše novembrové bylinky nepoznáš až tak dobre. Ale ak chceš, vyskúšaj si radšej kvíz o stromoch, ktoré rastú okolo nás alebo sa preskúšaj, či poznáš všeobecne liečivé rastliny, ktoré rastú v našom okolí.

Text: MS
Foto: Shutterstock, Biodiversity Heritage Library

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu