Cestujeme lacno. 7 top destinácií, ktoré nezruinujú vašu peňaženku

Pyramídy Mexiko. Foto: Shutterstock

Cestovanie je v niektorých ohľadoch stále drahšie a drahšie. Tu je niekoľko tipov na destinácie, ktoré sa cenovo stále držia pri zemi.

Thajsko

Dlhoročný obľúbenec všetkých milovníkov exotiky vám môže ušetriť kopec peňazí, hlavne pokiaľ si letenky zarezervujete včas dopredu.

Peniaze sa dajú ľahko ušetriť aj v zemi: street food je tu neuveriteľne lacný, takže je rozumné zameniť ho za večeru v reštauráciách, a podobne to funguje aj s kávou. Lacná ostrovná dovolenka vás potom čaká napríklad na Ko Pha-Ngan, hlavne pokiaľ sem nevyrazíte počas slávnych splnových osláv.

Thajsko. Foto: Shutterstock
Thajsko. Foto: Shutterstock

Mexiko

Mexiko zažíva v posledných dvoch rokoch cestovateľský boom. Nie je síce práve po ruke a do letenky budete musieť investovať viac, ale žiadny ďalší stres potom v zemi vašu peňaženku nečaká.

Návštevy archeologických pamiatok stoja v porovnaní s Európou len zlomok. Napríklad vstup na pyramídy v pralesoch je okolo 2€ a za podobnú cenu si tu doprajete aj chrumkavé bravčové s tacos alebo niečo podobne chutné.

Mexický farmár. Foto: Shutterstock
Mexický farmár. Foto: Shutterstock

Južná Afrika

Južná Afrika ponúkala vždy neuveriteľnú kvalitu zážitkov za relatívne málo peňazí, a to vrátane dobrého jedla, vína a safari. Pokiaľ chcete na safari ušetriť, vyhýbajte sa súkromným spoločnostiam a ubytovaniam, kde sa platí v amerických dolároch. Napríklad Pilanesberg si za safari na vozidle, ktoré budete riadiť sami, účtuje iba 10 € za 2 osoby. 

Zebry a žirafy na safari v Južnej Afrike. Foto: Shutterstock
Zebry a žirafy na safari. Foto: Shutterstock

Maroko

Marocké lampy na trhu v medine. Foto: Shutterstock
Marocké lampy na trhu v medine. Foto: Shutterstock

Veľa z toho, čo ponúka Maroko, je celkom zadarmo. Napríklad prechádzky po medinách v cisárskych mestách so všetkými pamiatkami a vôňami. Slávne paláce, záhrady a zrúcaniny rímskych pamiatok majú obvykle veľmi lacné vstupné a nočné pouličné divadlo v Marrakéši Djemaa El-Fna je úplne zadarmo. Rijády a bežné reštaurácie často ponúkajú veľa dobrého jedla za málo peňazí. 

Marakéš, Maroko. Foto: Shutterstock
Marakéš, Maroko. Foto: Shutterstock

Portugalsko

Jedna z najlacnejších destinácií v západnej Európe. Veľa z najslávnejších atrakcií je celkom zadarmo – dlhé pláže, nádherné stredoveké uličky, staré dediny… Tradičné portugalské lahôdky si kúpite za pár drobných a vstupy do múzeí málokedy vyjdú na viac ako 5 €. Po všetkých väčších mestách vrátane Lisabonu môžete chodiť peši, takže ušetríte aj na doprave, ale aj tá je lacná. 

Pobrežie Algarve v Portugalsku. Foto: Shutterstock
Pobrežie Algarve v Portugalsku. Foto: Shutterstock

Bosna a Hercegovina

V Bosne a Hercegovine je nádherná príroda. Foto: Shutterstock
V Bosne a Hercegovine je nádherná príroda. Foto: Shutterstock

Na opačnej strane južnej Európy leží Bosna a Hercegovina, ktorá je skutočne lacná aj pre Stredoeurópanov. Niektoré veci vyjdú rovnako ako u nás, iné sú lacnejšie.

Sarajevo je plné historických pamiatok a kaviarní. V auguste sa tu koná filmový festival, behom ktorého celé mesto oslavuje. Pokiaľ radi lyžujete a chcete ušetriť, vydajte sa sem v decembri alebo v januári, pri Sarajeve sú hneď dve lyžiarske strediská. Na jednodenný výlet je vhodný aj rozprávkový Mostar – za výhľad zo slávneho mostu neplatíte nič. 

Historický most v Mostare v Bosne a Hercegovine. Foto: Shutterstock
Historický most v Mostare v Bosne a Hercegovine. Foto: Shutterstock

Čína

Aj Čína predstavuje destináciu, kde dostanete veľa muziky za málo peňazí. Hlavne pokiaľ sa vyhnete Pekingu a Šanghaju (sú porovnateľne drahé s Londýnom) a pozriete sa na dediny a do destinácií okolo riek a hôr Jang-šuo. Autobusy a pomalé vlaky sú oveľa lacnejšie ako rýchliky a menšie mestá ako Čcheng-tu a Si-an sú tiež skvelé a lacné. Zvážte aj lety do regionálnych hlavných miest napríklad Čcheng-tu alebo Čchung-čching ako alternatívu k medzinárodným vstupným bránam do zeme. 

Kľukatá cesta v Číne. Foto: Shutterstock
Kľukatá cesta v Číne. Foto: Shutterstock

Text: Lonely Planet
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu