Laserová operácia očí – čo je mýtus a čo fakt?

20. júna 2022

Mať zdravý a kvalitný zrak je snom snáď každého. Nielen pri športovaní, ale aj v bežnom či pracovnom živote je totiž nosenie korekčných pomôcok obmedzujúce. Jediným spôsobom, ako sa navždy zbaviť dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek sú laserové operácie. Koluje však o nich množstvo mýtov.

Vedieť rozoznať čo je mýtus a čo pravda môže byť náročné. V dnešnom článku vás preto prevedieme najčastejšími mýtmi o laserových operáciách očí. Práve tie vás možno úplne zbytočne brzdili na ceste k ostrému zraku a k výrazne inej úrovni života.

10 mýtov, ktoré vám doteraz bránili spraviť prvý krok

Pozrime sa teraz na najčastejšie mýty, ktoré vás doteraz oberali o možnosť získať kvalitný zrak. Nie je dôležité, z akého zdroja ste ich mali, pravdou však je, že najmä internetové diskusie bývajú plné poloprávd až klamstiev.

Mýtus číslo 1 – je jedno, ktorú kliniku si vyberiem, keď sa jedná o rovnakú metódu

Nie! Výberu kliniky venujte náležitú pozornosť. Je extrémne dôležité, kde si dáte vaše oči operovať. Tak, ako sú rozdiely medzi reštauráciami, medzi kaderníctvami či masérmi, rovnaké platí aj pri očných klinikách. Nie je klinika ako klinika.

Pri výbere zohľadnite veľkosť kliniky – z hľadiska počtu vykonávaných operácií, počtu pobočiek, ak sa jedná o sieť kliník, počtu a odbornej úrovne personálu a v neposlednom rade aj z hľadiska veľkosti portfólia operačných metód. Platí, že čím väčším množstvom operačných metód klinika disponuje, tým väčšia je šanca, že získate tú, ktorá najviac zodpovedá vašim individuálnym potrebám.

Mýtus číslo 2 – operácia očí bolí

Toto už dávno neplatí. Súčasné moderné operačné metódy sú bezbolestné. Na rozdiel od starších metód, ktoré prebiehali na povrchu rohovky, ktorú pálil excimerový laser, najnovšie metódy využívajú špičkové femtosekundové lasery. Tie sú jemnejšie, rýchlejšie a presnejšie. Zákrok zároveň prebieha vnútri rohovky, vďaka čomu nedochádza k jej poškodzovaniu.

Na rozdiel od starších metód sú súčasné moderné operačné metódy bezbolestné. Foto: Shutterstock.

Mýtus číslo 3 – nemôžem ísť na zákrok, pretože si nemôžem dovoliť práceneschopnosť

Žiadna dlhodobá PN vám nehrozí. V prípade niektorých metód, akými sú napríklad ReLEx SMILE 3D či CLEAR, sa k bežným činnostiam aj do zamestnania môžete vrátiť spravidla už na ďalší deň po operácii.

Mýtus číslo 4 – Budem si už navždy musieť kvapkať umelé slzy

Navždy sa zbavíte problémov so zrakom. Potreba kvapkania si umelých sĺz je pri moderných metódach skôr raritou ako pravidlom.  A ak aj, tak určite ich nebudete musieť používať navždy. Všetko potrebné vám vysvetlí lekár.

Mýtus číslo 5 – žmurkanie pokazí operáciu

Aj obavy z nechceného žmurkania môžete zahodiť za hlavu. Je len malá pravdepodobnosť, že by sa vám podarilo so znecitliveným okom žmurknúť. A ak by sa tak aj náhodou stalo, prístroje majú funkciu „eye tracking“ – sledovanie oka. V prípade, že by ste žmurkli, laser sa okamžite vypne a opäť pokračuje, keď je oko opäť v potrebnej polohe. V žiadnom prípade žmurknutie neohrozí výsledok operácie.

Mýtus číslo 6 – mám veľké dioptrie, zákrok pre mňa nie je vhodný

Moderné laserové metódy dokážu korigovať aj veľké dioptrie. Či ste vhodným adeptom na operáciu rozhodne očný lekár po komplexnom vyšetrení.

Mýtus číslo 7 – laserové operácie sú drahé

Cena je samozrejme vždy relatívny pojem. Ak si však porovnáte náklady na korekčné pomôcky, ktoré musíte používať, aby ste mali ostrý zrak, zistíte, že náklady na operáciu sa vám o niekoľko rokov vrátia. Používanie šošoviek vás vyjde na cca 200 eur ročne, kvalitné dioptrické okuliare stoja rovnako stovky eur a riziko ich zničenia hrozí neustále.

Najväčší benefit sa však nedá porovnať. Investíciou do operácie očí investujete do zdravia a do podstatne kvalitnejšieho života. A to je skutočne na nezaplatenie.

Mýtus číslo 8 – kvôli viacerým refrakčným vadám musím absolvovať viacero operácií

Výhodou laserových operácií očí je, že jedným zákrokom sa môžete zbaviť naraz všetkých refrakčných vád. Jedna z najšpičkovejších operácií súčasnosti – FEMTO Z-Prelex, pri ktorej sa namiesto pôvodnej očnej šošovky voperuje umelá, trifokálna, odstráni krátkozrakosť, ďalekozrakosť aj presbyopiu. Tento druh operácie sa odporúča pacientom nad 40 rokov.

V porovnaní s nákladmi na korekčné pomôcky, ktoré musíte používať, aby ste mali ostrý zrak, sa vám náklady na operáciu o niekoľko rokov vrátia. Foto: Shutterstock.

Mýtus číslo 9 – ak sa rozhodnem pre výmenu šošovky, po čase ju budem musieť vymeniť  

Na rozdiel od ľudskej šošovky, umelá šošovka svoje vlastnosti rokmi nemení. Do konca života ju už meniť nebudete musieť. Na umelej šošovke zároveň nemôže vzniknúť šedý zákal, takže ak sa pre ňu rozhodnete ako štyridsiatnik, štyridsiatnička, nemusíte sa v budúcnosti obávať operácie katarakty.

Mýtus číslo 10 – som už dôchodca, operácia je pre mňa zbytočná

Každý si zaslúži možnosť užívať si život v každom veku. Operácia očí má obzvlášť pre seniorov aj viaceré pozitívne psychologické účinky. S kvalitným zrakom nestrácajú schopnosť orientácie, zvyšujú si sebavedomie, majú možnosť aktívneho trávenia času, čo samo o sebe znamená množstvo plusov pre organizmus.

Ak máte problémy so zrakom, zbavte sa ich skôr, než vyletia ceny nahor. Využite výnimočnú, časovo limitovanú zľavu, ktorú teraz ponúkajú v očnej klinike iClinic. Prvým 1 500 najrýchlejším záujemcom rozdajú zľavu vo výške až  1 000 € na vybranú operačnú metódu. Viac informácií nájdete na iclinic.sk.  


Text: iClinic
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu