Ako na detské úložné priestory? Prakticky aj hravo!

15. augusta 2022

Množstvo úložných priestorov, ktoré sú potrebné v detskej izbe, sa v priebehu detstva menia. Malé bábätko toho nepotrebuje toľko, ako pubertiak, ktorého vášňou je móda alebo šport. Ako sa teda na tento problém pripraviť?

V zásade máte dve možnosti. Môžete hneď naplánovať úložné priestory v neutrálnom dizajne pre potreby viac-menej dospelého človeka. Do budúcna vám to prinesie úspory vďaka tomu, že nebudete musieť meniť základné vybavenie izby. Druhou cestou je priebežné obmieňanie či dopĺňanie rôznych úložných riešení.

Znamená to pre vás však viac práce a v konečnom dôsledku aj viac vynaložených finančných prostriedkov.

Praktické úložné priestory

V prvom rade by mala izba poskytovať čo najefektívnejšie úložné priestory na oblečenie, športové a ďalšie hobby potreby, knihy, suveníry, dekorácie, ale aj predmety súvisiace so štúdiom. Na to vám ideálne poslúžia skrine, regály, police a kontajnery na kolieskach alebo písací stôl so zásuvkami či policami. V mladšom veku deti potrebujú aj hračky, tie však možno riešiť menej „nudnými“ a viacerými kreatívnymi úložnými priestormi.

V prvom rade by mala izba poskytovať čo najefektívnejšie úložné priestory. Foto: Möbelix.

Tip, ako ušetriť: Otvorené police a regály vychádzajú lacnejšie ako skrine s dvierkami. Majte to na pamäti pri plánovaní úložných priestorov. Toto riešenie však nie je ideálne pre malých „bordelárov“. V takom prípade si radšej zožeňte nejaký vintage nábytok, napríklad staré skrine, komody zo 60. rokov a pomocou kriedových farieb mu dodajte moderný náboj.

Foto: Möbelix.

Malá izba? Nevadí!

Pokiaľ má dieťa k dispozícii len pár metrov štvorcových, je o to dôležitejšie úložné priestory včas a starostlivo premyslieť. Snažte sa, aby skrine a police maximálne využili šírku aj výšku steny. Keď je situácia kritická, môže k slovu prísť aj posteľ s úložným priestorom.

Foto: Möbelix.

Hravé kúsky na doplnenie

Veci, ktoré majú najmä malé deti rady neustále po ruke, môžete umiestniť nielen do pevných nízkych regálov alebo debien, ale aj do hravých a mobilných prvkov, ako sú boxy na kolieskach, úložné krabice a koše alebo látkové vaky. Deti môžu hračky alebo knihy ľahšie presúvať a rovnako tak ľahko dostanú úložný priestor priamo na miesto neporiadku. Upratovanie tak pre nich bude oveľa jednoduchšie a zábavnejšie.

Veci, ktoré majú najmä malé deti rady neustále po ruke, môžete umiestniť aj do hravých a mobilných prvkov. Foto: Möbelix.

DIY tip: Také kreatívne kúsky zvládnete vyrobiť aj sami. Skúste pomaľovať drevenú debničku obľúbeným motívom svojej ratolesti a priskrutkovať k nej kolieska. Alebo premeňte obyčajné pletené košíky na rozprávkové bytosti podľa návodu, ktorý nájdete TU.


Text a foto: Möbelix

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu