Časopis Pravdivá história 4/2022 je v predaji

15. augusta 2022

V štvrtej tohtoročnej Pravdivej histórii sa dozviete, ako nespokojnosť mládeže žijúcej v zlých spoločenských pomeroch viedla k zrodu punku a prečítate si rozhovor s historikom o živote Milana Rastislava Štefánika.

To však ani zďaleka nie je všetko. Dočítate sa o najsmrtiacejších hurikánoch v dejinách, tajomstvách alchýmie aj bájnej Atlantíde, spoznáte slávnu vojnu ruží, zoznámite sa s Hunmi a azda s prekvapením budete čítať o japonských masových samovraždách zo cti.

Cesta samuraja

Len máločo lepšie zhrnie ducha samurajov než rituálna samovražda, známa ako seppuku či harakiri, pri ktorej si samuraj krátkym mečom rozreže brušnú dutinu. Najvyšší prejav bojového ducha – samovražda zo cti – vznikol postupným vývojom samurajskej kultúry. Tento akt predstavoval prijatie mučivej smrti pred potupou, prísahu vernosti svojmu pánovi až za hrob a najvyššiu formu disciplíny. 

Kto boli Huni?

Huni boli pastierski kočovníci, ktorí počas siedmich desaťročí medzi rokom 370, keď prišli do Európy, a 50. rokmi 5. storočia vybudovali na severe a východe kontinentu obrovskú ríšu. Ich všeobecne obávaní, desivo obratní a neuveriteľne rýchli vojaci premohli na ceste k vytvoreniu prvej európskej a najväčšej ríše mimo Ríma takmer každého nepriateľa.

Za vlády neslávne známeho kráľa Attilu sa Hunská ríša rozprestierala od Rýna po Kaspické more a od Baltského mora po Balkán.

Honba za Atlantídou

Atlantída sa po prvý raz objavila ako mýtus v 4. storočí pred n. l., keď Platón hovoril o utopickej civilizácii ovládanej tvormi, ktoré boli poloľuďmi a polobohmi. Civilizácia, ktorú opisuje Platón, bola jedinečnou námornou mocnosťou, ktorá sa rozkladala na mnohých ostrovoch oddelených rozsiahlymi vodnými priekopami a spojených komplexným systémom obrovských kanálov. Táto jedinečná kultúra sa nachádzala hneď za Herkulovými stĺpmi, na mieste dnešného Gibraltárskeho prielivu.


Nechce sa vám čakať na váš obľúbený časopis v stánku? Pohodlne si ho predplaťte.


Ak si predplatíte tri časopisy (Zázračná planéta, Pravdivá história a Svet zvierat), tak okrem výhodnej ceny dostanete k predplatnému kávovar. Viac sa dozviete na tejto stránke.

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu