Bolia ma kríže, čo s tým?

20. septembra 2022

Bolesť krížov dokáže človeka doslova paralyzovať, nie je však neriešiteľná. Je možné, že si s ňou neporadíte sami a budete musieť zájsť za odborníkom.

V súvislosti s bolesťou krížov existuje veľa mýtov, rôznych tipov, trikov a liečení. Keď už nás ale kríže bolia, je veľmi ťažké správne sa zorientovať. Použiť teplo alebo chlad, náplasť alebo bylinky, gél alebo masť proti bolesti, alebo proti zápalu, treba si ľahnú ťalebo ísť cvičiť, či behať?

Toto sú základné otázky, ktoré si položí každý z nás. Podľa toho, čo a ako aplikujeme, dôjde buď k zlepšeniu stavu, alebo nám je stále rovnako. V horšom prípade sa bolesti ešte zhoršia. Bolesť však v žiadnom prípade nemôžeme podceňovať.

Bolesti krížov vznikajú z viacerých dôvodov: v dôsledku preťaženia, zlého pohybu, prechladnutia (ofúknutia) alebo ako následok dlhodobej svalovej asymetrie. Netreba však zabúdať ani na možný skrytý interný problém.

Čo presne ma v krížoch bolí?

V praxi sa často stretávame s tým, že ľudia hádžu rôzne príčiny bolesti krížov do jedného vreca. Je však obrovský rozdiel medzi jednotlivými typmi bolesti, ich pôvodom, príčinou a následne aj typom liečby konkrétneho problému. Dôležité je napríklad aj to, či nás bolia kríže ráno pri vstávaní z postele alebo až po niekoľkých hodinách v práci.

Pri bolestiach krížov je potrebné navštíviť ortopéda, neurológa alebo fyzioterapeuta, ktorý vie diagnostikovať, o aký typ problému sa jedná, aby ho následne mohol úspešne odstrániť. Odborník zistí, či je problémom svalová asymetria, platnička, útlak na nerv, či zaň náhodou nemôžu slabé brušné svaly alebo mnohé iné veci, ktoré môžu byť pôvodcom bolesti krížov, napr. aj ploché nohy.

Sval

Presnejšie sval, ktorý sa dostal do kŕčovitého stavu. Jedná sa o čisto svalovú bolesť, ktorá býva zapríčinená buď zlým pohybom, alebo prechladnutím či ofúknutím, keď pracujeme alebo športujeme vonku za chladného počasia a nemáme dostatočne chránenú oblasť spodného chrbta. Vznikne tak svalové preťaženie, napätie, ktorému hovoríme lumbago, ľudovo „hexenšus“.

Vyznačuje sa stuhnutím v jednej polohe alebo, naopak, neschopnosťou dostať sa do určitých polôh pre silnú bolesť. Tento stav riešime úplným pokojom na lôžku, relaxom, vyvarovaním sa prudkým pohybom. Môžeme využiť protizápalové, analgetické lieky a lieky, ktoré uvoľnia svalové napätie. V týchto prípadoch sa najčastejšie využívajú infúzie alebo pilulky na centrálne utlmenie, tzv. myorelaxanciu, ktoré utlmujú svalové napätie.

Treba však brať na vedomie, že po uvoľnení svalstva v oblasti krížov je chrbtica v dôsledku vynúteného uvoľnenia svalového napätia náchylnejšia na poranenie, preto musíme byť o to opatrnejší.

Bolesti krížov vznikajú z viacerých dôvodov: v dôsledku preťaženia, zlého pohybu, prechladnutia (ofúknutia) alebo ako následok dlhodobej svalovej asymetrie. Foto: Shutterstock.

Vysunutá platnička

Problém vysunutej platničky nemožno zovšeobecniť. S vysunutou platničkou môžeme žiť aj dvadsať rokov a nemusíme o nej ani vedieť. Môže však nastať akútny a bolestivý stav ihneď po jej vysunutí a na druhý deň sa nevieme ani postaviť.

Všetko záleží od konkrétneho prípadu. Stav platničiek nám pomáha odhaliť magnetická rezonancia, pacienti však zabúdajú na možnosť, že aj v prípade vyskočenej platničky im nemusí spôsobovať bolesť práve ona. Môže sa jednať o kombináciu problémov a je na šikovnosti odborníka, aby vedel jednotlivé problémy odlíšiť, správne diagnostikovať príčinu bolesti a začať s liečbou.

Ako problém riešiť?

Riešenie problému vysunutej platničky závisí od viacerých faktorov, napr. či bolesť nevyžaruje do nôh, zadku, do bedrového kĺbu či kolena, alebo či nám netŕpnu prsty na nohách. Všetky spomínané príznaky bližšie určujú, o aký problém sa vo vnútri krížov môže jednať.

V každom prípade treba pri bolestiach krížov dodržiavať pokojový režim, strániť sa kompresných zaťažení (beh a dopadové cvičenia). Problémové bývajú taktiež zmeny polôh, tzv. štartovacie bolesti, v tomto prípade treba využiť úľavové pozície – v ľahu na chrbte alebo na boku s pokrčenými nohami. V nich dochádza ku skráteniu ťahu nervov a svalov a kríže rýchlejšie zrelaxujú.


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu