Veda potvrdzuje, že behať sa oplatí

23. septembra 2022

„Behám, pretože ma to robí šťastným.“ Toto tvrdenie je pre väčšinu z nás dostatočným dôvodom, prečo behať. Veda však prináša stále viac dôkazov, že to, čo intuitívne cítime, sa dá v skutočnosti podložiť číslami.

PTSP

Výskumy dokazujú, že beh je veľmi prospešný pri zotavovaní sa z posttraumatickej stresovej poruchy. Štúdia, ktorú vypracovala americká Texaská univerzita, sa zamerala na pozorovanie hladiny proteínu, vďaka ktorému dokážeme rýchlo reagovať na nebezpečenstvo a ktorý zároveň ovplyvňuje našu schopnosť učiť sa.

Ľudia s posttraumatickou stresovou poruchou trpia jeho nedostatkom. Vedci pozorovali dve skupinyľudí. Prvú tvorili pacienti, ktorí sa behu pred podstúpením liečby venovali aspoň 30 minút denne. Druhú skupinu tvorili ľudia, ktorí sa behu nevenovali. Výsledky porovnania ukázali, že pacienti, ktorí pravidelne behali, mali vyššiu hladinu skúmaného proteínu a zároveň mali u nich symptómy spojené s posttraumatickou stresovou poruchou miernejší charakter.

Depresia

Podľa britskej vládnej zdravotnej organizácie je cvičenie jedným zo spôsobov liečby depresie, ktorý môže byť alternatívou k antidepresívam. Pravidelné cvičenie môže byť v prípade miernejších symptómov dokonca efektívnejšie, než sú lieky na depresiu. Pri pravidelnom pohybe sa zvyšuje hladina serotonínu a dopamínu v mozgu, čo môže mať priamy dopad na to, ako sa pacient cíti.

Pravidelné cvičenie podporuje sebadôveru a sebavedomie človeka, čo je nápomocné pri zmierňovaní symptómov.

Pamäť a duševná pohoda

Beh podporuje vznik nervových spojení v centrálnom nervovom systéme. Experimenty na zvieratách ukázali, že nové neuróny vznikali v mieste, ktoré sa odborne nazýva dentate gyrus. Nachádza sa v hipokampe, čo je časť mozgu, ktorá je dôležitá pre pamäť a duševný stav človeka.

Keďže všetky cicavce majú podobné mozgy, môžeme na základe týchto poznatkov predpokladať, že k podobnému procesu dochádza aj u ľudí.

Pravidelné cvičenie podporuje sebadôveru a sebavedomie človeka, čo je nápomocné aj pri zmierňovaní symptómov depresie. Foto: Shutterstock.

Pocit kontroly

Odborníci zdôrazňujú, aby si ľudia, ktorí čelia posttraumatickej stresovej poruche, počas liečby nekládli príliš vysoké ciele. Každé ďalšie zlyhanie totiž v takomto človeku posilňuje vnútorné presvedčenie o vlastnej bezcennosti. Omnoho lepšie je stanoviť si menšie a dosiahnuteľnejšie ciele, na ktorých môže človek s depresiou ďalej stavať. Ak sa tak udeje, benefity sa postupne začnú akumulovať.

Po určitom čase získa človek pocit, že má opäť život vo svojich rukách a nie je len hračkou v rukách osudu.

Všímavosť

Beh je formou meditácie. Ok, možno to neplatí v prípade, že s behom ešte len začínate. Ak po dlhých mesiacoch ničnerobenia odrazu vybehnete na kopec, zrejme váš vnútorný monológ nebude pripomínať stav mysle zenového majstra.

Hovoríme však skôr o tom, čo sa stane, keď budete behať pravidelne. Časom sa začnete sústrediť na svoj vlastný dych, prestanete robiť zbytočné pohyby, budete počúvať signály vlastného tela a začnete si všímať, čo sa okolo vás deje.

Inými slovami, budete robiť presne tie veci, ktoré odporúčajú experti na meditáciu.

Sebavedomie

Existuje súvislosť medzi účasťou na pretekoch – funguje to aj na krátke trate, trebárs 5 kilometrov – a zvýšenou sebadôverou a väčšou duševnou pohodou. Pre ľudí s problémami s duševným zdravím je organizované behanie veľmi prospešnou aktivitou. Často totiž trpia osamelosťou a preteky im pomáhajú žiť zdravšie a stretávať sa s pozitívnejšími ľuďmi.

Duša v pohybe

Beh je dostupný takmer pre všetkých a zároveň prináša pozoruhodné výsledky. Ide pritom o aktivitu, ktorá je obyčajná a zároveň krásna, je výzvou, ktorú je potrebné prekonať, ale prináša aj pôžitok, človek sa vďaka nej stáva súčasťou komunity, ale zostáva úplne slobodný.

Najlepšie to vystihol ultrabežec Dean Karnazes, podľa ktorého môže človek vďaka behu zažiť jedinečný pocit, keď je jeho duša v pohybe. Inými slovami, keď vaše nohy bežia, duša začne lietať. Nie je preto prekvapujúce, že vďaka behu sa odrazu cítite oveľa lepšie.

Veda potvrdzuje, že behať sa oplatí „Behám, pretože ma to robí šťastným.“ Toto tvrdenie je pre väčšinu z nás dostatočným dôvodom, prečo behať. Veda však prináša stále viac dôkazov, že to, čo intuitívne cítime, sa dá v skutočnosti podložiť číslami.


TEXT: RELAX
FOTO: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu