Cvičenie po opici?

17. októbra 2022

Je sedem hodín ráno a vy vstávate ako zvyčajne, aby ste si išli zacvičiť? Brzdite! Myslíte si, že je dobrý nápad, prekladať včerajší gin jógou alebo posilkou?

Prídete o spánok

Dokonca aj keď sa taxíkom dostanete do postele pred polnocou, kvalita spánku bude po alkohole úbohá. Podľa najnovších štúdií už posedenie pri jednom či dvoch drinkoch znižuje kvalitu spánku a našu schopnosť regenerovať. Navyše potrebujeme viac spánku ako muži a aj jeho nedostatok zvládame oveľa horšie.

Cvičenie v tomto stave môže zvýšiť riziko zranenia – najmä hamstringov, čo sa často stáva, keď sa pokúšame napríklad šprintovať. Alkohol nás spomaľuje a unavené svaly nedokážu tak rýchlo reagovať, preto ovplyvňuje aj koordináciu. Takže sa dobre pozerajte pod nohy! A ak sa stále cítite slabé, vráťte sa do postele.

Tak na ex!

Ste ráno šialene smädné? To by vás malo naučiť! Alkohol je diuretikum a každý 1 mililiter vypitého alkoholu zvýši vylučovanie moču o 8 mililitrov. Ak ste sa večer po vode nenačahovali tak často ako po debetnej karte, na druhý deň budete dehydrované.

Zatiaľ sa nezistilo, že by mierna dehydratácia zhoršovala výkon počas cvičenia, ale vážna dehydratácia sa spája so slabou koncentráciou a únavou a môže viesť ku kŕčom, k preťaženiu a zraneniam.

Alkohol tak ľahko nevypotíte

Asi dve až desať percent alkoholu, ktorý naše telo nedokáže spracovať, sa vylúči potom, močom a dýchaním. Veľmi sa však na to nespoliehajte. Dehydrované obličky sa snažia udržať v tele čo najviac vody a vaše telo im bude pomáhať ostošesť. Čím viac budete drieť v posilňovni alebo na bežeckej dráhe, tým viac riskujete dehydratáciu.

Žalúdok ako na vode

A taká rozkývaná bude aj vaša hladina cukru v krvi po prehýrenej noci. Alkohol narúša schopnosť pečene uvoľňovať zásoby cukru. Dostať krvný cukor pod kontrolu by sa vám mohlo podariť, ak zjete kúsok ovocia 30 minút pred cvičením.

Cítite sa mizerne? Je vám na zvracanie? Neurobí vám dobre ani vytrvalostný tréning, ani rýchle pohyby. Zvoľte si radšej pomalé a plynulé cvičenie a predtým vypite teplú vodu s 3 gramami nastrúhaného zázvoru, ktorý potláča nevoľnosť.

Alkohol je sabotér chudnutia

Alkohol môže brániť rastu svalov, predlžuje ich zotavovanie a neposlúži ani ako zdroj energie. Má síce kalórie, ale svaly ich nedokážu využiť ako palivo. Telo namiesto toho premieňa energiu z alkoholu na mastné kyseliny a ukladá ich do tukového tkaniva.

Alkohol je sabotér chudnutia. Foto: Shutterstock.

Oberie vás o všetko

Alkohol nemá ani vitamíny, ani minerály, navyše bráni telu absorbovať tieto živiny z iných zdrojov.

Vitamín B1

Tiamín sa podieľa na tvorbe hemoglobínu, ale aj na premene sacharidov z jedla na palivo, ktoré sú nevyhnutné na športový výkon.

Vitamín B12

Vitamín B12 pomáha udržiavať zdravé červené krvinky a nervové bunky. Chronický nedostatok tohto vitamínu, ktorý môže spôsobiť aj nadmerné pitie, sa prejavuje anémiou.

Kyselina listová

Kyselina listová je súčasťou koenzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe nových červených krviniek. Jej nedostatok môže mať zanásledok zníženú VO2max (maximálna rýchlosť spotreby kyslíka), čo môže negatívne ovplyvniť vytrvalosť.

Zinok

Zinok hrá dôležitú úlohu v procese energetického metabolizmu. Alkohol vyčerpáva zdroje zinku v tele, čo môže viesť k zníženiu vytrvalosti.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu