Dolomity autom. Veľká dolomitská cesta je jednou z najkrajších v Taliansku.

26. októbra 2021

Strada della Dolomiti (Veľká dolomitská cesta) je jednou z najkrajších ciest v celom Taliansku. Otvorí sa vám na nej nespočetné množstvo úžasných výhľadov na prírodnú scenériu a zavedie vás k špicatým vrcholom aj do zelených údolí.

Roadtrip začnete v Bolzane, hlavnom meste Južného Tirolska. Krásne zelené kopce a mestské domy v pastelových farbách , cyklocesty pozdĺž rieky a drevené stánky na trhoch, kde zoženiete skvelé alpské syry a údenú šunku, odštartujú vašu cestu naozaj vo veľkom.

Bolzano je hlavné mesto Južného Tirolska. Foto: Shutterstock

Odtiaľ potom zamierite východne k Ponta Nova, kde najskôr zbadáte nádherné žulové vrcholky Dolomitov. Pokračujete do Val di Fassa, nádherného údolia so zalesnenými svahmi a obrovskými skalnatými vrcholkami siahajúcimi až do výšky 2 339 m n. m. (Passo Pordoi). Dolu sa budete musieť vracať pomaly, ale za časovú investíciu sa vám Dolomity odmenia dychberúcimi výhľadmi ktoré budete obdivovať celú cestu dolu do La Villa vo Val Badia. Po tejto časti Talianska sa už storočia šíria fantastické príbehy o mystickej prírode, ktoré ovplyvnili aj tvorbu slávneho J. R. R. Tolkiena. Údolie Badia a vysoké pláne Fanes sa dokonca často považujú za srdce Dolomitov. Dôležitou súčasťou života v tomto kraji sú aj športy – lyžovanie v zime a horská turistika v lete.

Odtiaľ si potom vyjdete priamo do Cortina d´Ampezzo, rezortu, ktorý sa nachádza na oficiálnom konci trasy dolomitského roadtripu.

Veľká dolomitská cesta je jednou z najkrajších ciest v Taliansku. Foto: Shutterstock

Ak sa vám páčia Dolomity, tak zájdite aj do Gran Paradisa

Prvý národný park v Taliansku bol založený na území, ktoré kedysi slúžilo ako kráľovská lovecká rezervácia. Dnes je posledným útočiskom alpského kozorožca. Tieto horské kozy so zahnutými rohmi samozrejme uvidíte len ak budete mať veľa šťastia.

Gran Paradisa je posledným útočiskom alpského kozorožca. Foto: Shutterstock

Aj ak sa vám to nepodarí, deň strávený na horských chodníkoch v Gran Paradiso rozhodne stojí zato. Zalesnené údolia v severozápadnej časti Talianska sú ohraničené vrcholmi siahajúcimi až do výšky 4061 m n. m. V zime si môžete zalyžovať na niekoľkých zjazdovkách v dedine Cogne, ktorú preslávila výroba krajok.

Údolie Badia a vysoké pláne Fanes sa považujú za srdce Dolomitov. Foto: Shutterstock

Zdroj: Lonely Planet
Foto: Shutterstock

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu