Ingemar Stenmark: Moje slalomky mali 205 centimetrov

14. januára 2010

Rozhovor s najúspešnejším lyžiarom histórie Ingemarom Stenmarkom. Počas 16 rokov, ktoré aktívne súťažil, vyhral 86 pretekov Svetového pohára a dve zlaté mediale z olympiády. Ako profesionála a obhajcu zlata ho na ďalšiu olympiádu nepustili. Na naše otázky odpovedal Ingemar svojimi typicky stručnými a jasnými odpoveďami. Čítajte ďalej sami:

Pri mene Ingemar Stenmark sa každému lyžiarovi vybavia lyže ELAN. Ingemar je zatiaľ najúspešnejší lyžiar histórie. Počas 16 rokov, ktoré aktívne súťažil, vyhral 86 pretekov Svetového pohára a dve zlaté mediale z olympiády. Ako profesionála a obhajcu zlata ho na ďalšiu olympiádu nepustili.

V roku 1989 Stenmark ukončil súťažnú kariéru. Za sebou mal 165 víťazstiev a 347 pretekov. Dnes sa Ingemar venuje rodine a práci pre firmu ELAN. Na naše otázky odpovedal svojimi typicky stručnými a jasnými odpoveďami. Čítajte ďalej sami:

Prečo ste ako Švéd pretekal za Slovinskú značku lyží Elan. Oslovili Vás oni, alebo vy ich?
Zástupca Elanu vo Švédsku mi zadarmo podaroval tri páry lyží Elan, keď som mal 13 rokov. Tak to všetko začalo. Lyže sa mi pozdávali, boli dobré, tak som v spolupráci s Elanom pokračoval aj dalej.

Na vtedajšiu dobu boli Elany prevratné, čo hovoríte na tie dnešné? Na akých lyžiach ste jazdili?
Myslím, že Elan je veľmi dobrý vo vývoji a výskume a má mnoho inovácii. Ja som lyžoval na 205 centimetrových slalomkách a 210 centimetrových obráčkach.

Ktoré je vaše obľúbené stredisko, kde trávite najviac času?
Tärnaby, Švédsko a Colorado.

Stali ste sa legendou. Ako to znášate? Aký je Váš denný program?
Trávim najviac času so svojou rodinou.

Čo by ste odkázali malým pretekárom, ktorí stoja na začiatku svojej súťažnej kariéry? Kedy ste začali lyžovať?
Začal som, keď som mal sedem rokov. Najdôležitejšie je mať radosť z lyžovania bez ohľadu na vek.

Životné krédo, ktorým sa riadite?
Nemám.

Veľa ľudí na Slovensku rozmýšľa nad tým či by ste excelovali aj v zjazde a super-G, ktoré ste najazdili a v rámci Svetového pohára ich odštartovali až v roku 1982. Nechceli ste niekedy skúsiť zjazd, napríklad fenomenálny Hahnenkamm? Čo hovoríte na chlapíkov, ktorí ho jazdia dnes?
Najlepší lyžiari súčasnosti sú oveľa lepší ako som bol ja. Ale tiež lyže a príprava snehu je na vyššej úrovni.

Napriek tomu, že to pre Vás nie je výzva, neplánujete sa zúčastniť Zimnej olympiády seniorov, ktorá prebehne okolo 25. januára v Slovinsku?
Nie, moja súťažná kariéra už skončila.

Pamatáte sa na to, kedy ste vyhrali svoje prvé preteky? Ktorá trofej je pre vás najcennejšia?
Pamätám sa. Bolo to na školských pretekoch, keď som mal sedem rokov. Najcennejšie je zlato z obrovského slalomu z olympijských hier v Lake Placid v roku 1980.

Čo hovoríte na nové discipíny v lyžovaní? Tento rok sa na olympiáde predstaví prvý raz skicross. Medzi mladými je populárny freestyle a freeride. Keby ste boli mladý, nešli by ste aj vy týmto smerom?
Nemám veľmi rád skicross, ale páči sa mi lyžovanie v prašane.

Najvýraznejšie úspechy ste zaznamenali koncom 70-tych a začiatkom 80-tych rokov. Čo vás motivovalo súťažiť aj koncom 80-tych rokov, keď ste mali kariéru za sebou?
V roku 1984 vás kvôli tomu, že ste boli profesionálom nepustili na olympiádu v Sarajeve obhajovať dve zlaté medaile z Lake Placid. O štyri roky už to išlo jednoducho. Čo na to hovoríte?
Bolo veľmi ťažké nájsť motiváciu k tréningu. Môžete to tiež vidieť na mojich výsledkoch.

V roku 1988 ste na olympiáde v Calgary boli piaty v slalome a už viac ako 10 rokov ste pretekali v svetovej špičke, táto sezóna bola záverečná.
Vedel som to už štyri roky vopred a akceptoval som to.