Ktoré antické pamiatky sa oplatí vidieť?
Antické pamiatky nenájdete iba v Grécku či Taliansku, keďže Rimania roztrúsili svoje stavby aj po Škótsku, severe Afriky či na Blízkom východe. Ktoré sú tie najkrajšie?
Džemila v Alžírsku
Keby sa Džemila nachádzala v Taliansku, je jeho najnavštevovanejšou pamiatkou. Lákajú sem starorímske fontány, rímske trhovisko, zachované obchodíky, kamenné stoly, odmerky na zrno či meranie dĺžky látok. Hlavná tunajšia ulica Cardo Maximus ponúka dokonalú predstavu o uliciach, obchodoch či architektúre začiatku nášho letopočtu, čias života Ježiša Krista. Všetko je tu až prekvapivo zachované, vrátane nádherného hlavného chrámu a jednej z najlepších zbierok mozaík na svete.
Baalbek v Libanone
Rimania poznali Baalbek pod gréckym označením Heliopolis – mesto Helia, boha slnka. Postavili ho však pre boha Baala. Medzi prvým a tretím storočím tu vznikla unikátna zbierka chrámovej architektúry a v neďalekom kameňolome leží najväčší kamenný blok sveta. Mohutnejšie stĺpy nikde inde neuvidíte. Jupiterov chrám pozostával za čias starého Ríma z 54 stĺpov vysokých 22 metrov. Dnes ich môžeme vidieť už iba šesť. Aj tak vás však očaria.
Poznáte živočíchy žijúce na Slovensku?
Efez v Turecku
Najslávnejším miestom a ikonou Efezu, najdostupnejšej antickej pamiatky mimo Európy, je Celsiova knižnica – bola treťou najväčšou na svete po Alexandrijskej a Pergamonskej. Nádherne zdobené priečelie je dôkazom bohatstva, o ktoré Efez nemal núdzu. Efez patrí aj medzi najzachovalejšie staroveké mesta sveta a nádherné divadlo tu má kapacitu až 24 000 divákov.
Petra v Jordánsku
Nepatrí medzi antické pamiatky, veď ju stavali Nabatejci. Ale na Petre dokonale vidíte, aké je to, keď niekto vloží antické mesto do inej kultúry – do prostredia nomádov. Rimania premenili Petru na krásne miesto nasiaknuté antikou. Rímske divadlo, dláždené cesty, oblúky aj fantastické chrámy. Prechádzať sa Petrou v druhom storočí bolo ako mať pri sebe kúsok Ríma v prostredí ružovkastých skál. Dnes Petra v Jordánsku patrí zaslúžene medzi novodobé divy sveta.
Leptis Magna v Líbyi
Leptis Magna leží len 130 kilometrov od hlavného mesta Líbye – Tripolisu. Leží na pobreží Stredozemného mora a narodil sa tu cisár Septimus Severus, zakladateľ Severovskej dynastie a prvý rímsky cisár pochádzajúci z Afriky. Mesto prosperovalo ako centrum obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami a olivovým olejom. Dnes tu hŕstka turistov môže obdivovať oblúky viacerých cisárov – Vespasiana, Trajana a Severusa, zachované mozaiky a unikátny akvadukt.
Všetky antické pamiatky môžete navštíviť na dovolenke s BUBO.
Text: BUBO
Foto: BUBO / Ľuboš Fellner