Malé Karpaty na bicykli – Smolenice, Modra a Trnava

Smolenice. Foto: Miro Pochyba

Slovensko má celkovo šesť vinohradníckych oblastí a my sme si prezreli krásy tej malokarpatskej. Typické vinohradnícke domčeky nám robili farebnú kulisu počas celého výletu.

Cyklotrasy sú v tejto oblasti skutočne výborne značené, navzájom sa prepájajú a nie je problém si ich nakombinovať podľa destinácií, ktoré hodláte navštíviť, a povrchu ideálnom pre váš bicykel.

My sme sa vybrali z Trnavy do Smoleníc a odtiaľ do Modry. Počas výletu sme sa zastavili na mnohých krásnych miestach, ktorých výber vám ponúkame v článku.

Trasa z Trstína do Modry je oficiálne značená ako zelené Céčko a pri vodnej nádrži Horné Orešany sa na ňu napája trasa vedúca z Trnavy oficiálne značená modrým Céčkom.

My sme prešli na bicykli z Trnavy do Smoleníc a odtiaľ do Modry. Foto: Miro Pochyba
My sme prešli na bicykli z Trnavy do Smoleníc a odtiaľ do Modry. Foto: Miro Pochyba

Všetky trasy sú obojsmerné, nakoľko z veľkej časti vedú po cestných komunikáciách, preto je viac než dôležitá obozretnosť a nosenie cyklistickej prilby. Niektoré časti trás však vedú aj lesom a od automobilov si tu, samozrejme, oddýchnete.

Na lúke s názvom Sklená huta, pri smerovníku, na križovatke ciest pri prístrešku, kde sa naša modrá cyklotrasa stáča vľavo, môžete pokračovať aj po žltej značke, ktorá tu má východisko a pokračuje do Sološnice, kde sa napája na Malokarpatskú cyklomagistrálu. Poďme ale postupne od Trnavy.

Cez Malé Karpaty na bicykli mimo hlavnej cesty. Foto: Miro Pochyba
Cez Malé Karpaty na bicykli mimo hlavnej cesty. Foto: Miro Pochyba

Rodisko románu Červené Víno

V roku 1905 sa v obci Suchá nad Parnou narodil slovenský prozaik František Hečko, ktorému bol práve tento kraj inšpiráciou pre jeho najznámejšie dielo Červené víno.

Dej sa odohráva v prvej štvrtine 20. storočia vo vinohradníckych osadách Zelená Misa a Vlčindol. Sleduje životné osudy, podáva presný obraz o živote poľnohospodárov a vinohradníkov, o ekonomických a hospodárskych problémoch, s ktorými museli zápasiť.

V Malokarpatskej oblasti sú ideálne podmienky na pestovanie viniča. Foto: Miro Pochyba
V Malokarpatskej oblasti sú ideálne podmienky na pestovanie viniča. Foto: Miro Pochyba

Vinársky spôsob života sa tu zachoval dodnes, charakter pôdy v Malokarpatskej oblasti vytvára svojím zložením ideálne podmienky na pestovanie viniča.

Pôdy tu slabo zadržujú vodu a dobre absorbujú slnečné teplo. Pestujú sa tu biele muštové odrody Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Burgundské biele, z modrých odrôd najmä Frankovka modrá a Svätovavrinecké. Müller–Thurgau, Silvánske zelené, Dievčie hrozno, Chardonnay a Portugalské modré dopĺňajú sortiment pestovaných odrôd viniča.

Oblasť s najväčšou rozlohou vinohradov tvorí 12 vinohradníckych rajónov s katastrami 120 vinohradníckych obcí. Vinohrady sa rozprestierajú na ucelených vinohradníckych tratiach na svahoch Malých Karpát od Bratislavy smerom k Pezinku a ďalej k Horným Orešanom.

Vinohrady a vinárstva sa rozprestierajú na svahoch Malých Karpát od Bratislavy smerom k Pezinku a ďalej k Horným Orešanom. Foto: Miro Pochyba
Vinohrady a vinárstva sa rozprestierajú na svahoch Malých Karpát od Bratislavy smerom k Pezinku a ďalej k Horným Orešanom. Foto: Miro Pochyba

Dnes tu hrá prím vinárstvo Terra Parna, ktoré je moderným rodinným vinárstvom založeným na zelenej lúke. Okrem príjemnej atmosféry a lahodného vína vás tu čaká prehliadka vinárstva, mamina oškvarková nátierka a niektorý člen rodiny, ktorý vám rád porozpráva príbehy jednotlivých vín.

Bez medoviny ani na krok

Bikeri poznajú Smolenice ako východiskový bod cyklistických výjazdov cez Karpaty smerom na Pezinskú Babu. No Smolenice sú známe najmä svojím zámkom s areálom, kde chodí na prechádzky a zájazdy oddychovať množstvo dôchodcov.

Smolenice sú východiskovým bodom cyklovýjazdov cez Karpaty smerom na Pezinskú Babu. Foto: Miro Pochyba
Smolenice sú východiskovým bodom cyklovýjazdov cez Karpaty smerom na Pezinskú Babu. Foto: Miro Pochyba

Pôvodne gotický hrad bol postavený v 15. storočí, patril uhorskému kráľovi Žigmundovi Luxemburskému a plnil funkciu strážneho hradu pri obchodnej Českej ceste. Počas niekoľkých storočí prekonal ťažké obdobie, spustol a na začiatku 19. storočia dokonca vyhorel, takže z neho zostali iba ruiny s pozostatkami päťbokej hlavnej veže a bašty vonkajšieho opevnenia.

Terajšiu podobu začal Smolenický zámok naberať v roku 1853. Výstavbu hlavnej budovy začal až v roku 1911 nový majiteľ Jozef Pálffy starší (Pálffyovci majú na miestnom cintoríne hrobku) a dobudovali ho až po roku 1945.


Smolenický zámok je súčasťou Kongresového centra Slovenskej akadémie vied a pre verejnosť je sprístupnený iba sčasti, no často sa tu konajú svadby. S nimi je čiastočne spätý aj náš nasledujúci tip.

Neďaleko Smolenického zámku, na Továrenskej ulici, stojí za zastávku Včelco − jedinnečná kombinácia najlepšej medoviny a príjemného prostredia. Podľa legiend je medovina staršia ako ľudstvo – pod menom ambrózia ju pili už antickí bohovia a poznala ju každá prastará civilizácia, ktorá za niečo stála. A keďže Slovania veru za voľačo stáli, tento nápoj sily, odvahy a lásky nebol cudzí ani nám.

Smolenice. Foto: Miro Pochyba
Smolenice. Foto: Miro Pochyba

Aj medové týždne sú odvodené od medoviny. V čase stredoveku vznikol aj výraz medové týždne pretože sa dávala ako svadobný dar mladomanželom, tak, aby jej mali dosť na celý mesiac po svadbe.

Pozostatky vyspelej civilizácie

Na vrchu Molpír nad Smolenicami sa približne v staršej dobe železnej rozprestieralo na rozlohe 12 – 14 hektárov veľké hradisko.

Impozantné opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia a spevnené násypmi a drevenými konštrukciami. Našli sa tu základy veží, opevnených brán, okrúhla bašta aj kultové miesto vytesané do skaly (202 x 6 m).

Cyklotrasy sú výborne značené a navzájom sa prepájajú. Foto: Miro Pochyba
Cyklotrasy sú výborne značené a navzájom sa prepájajú. Foto: Miro Pochyba

Kontakt s vyspelým juhovýchodným alpským svetom dokladajú loďkové spony, ihlice, jantárové a sklené perly i napodobneniny bronzových nádob v keramike. V čase rozkvetu tu žilo asi 800 ľudí.

Hradisko bolo zničené niekedy začiatkom 6. storočia pred Kr. a súvisí s množstvom identických kovových streliek z vnútornej aj vonkajšej strany valov, avšak jedinou obeťou vojenského konfliktu, ktorú doložil archeologický výskum, bol obranca zabitý v tretej bráne.

Zánik teda nepriniesli útočníci z východu, ale pravdepodobne vzájomné konflikty domácich skupín súvisiace so vznikajúcou kultúrou kočovníkov označovanou ako Vekerzug.

Zastávka pri vodnej nádrži v Malých Karpatoch. Foto: Miro Pochyba
Zastávka pri vodnej nádrži v Malých Karpatoch. Foto: Miro Pochyba

Povesť hovorí, že z neba vtedy pršali žiariace gule, ktoré vybuchovali. Všetko bolo zničené, nezostal kameň na kameni a život sa sem už nikdy nevrátil. Kto tam neskôr vstúpil, vypadali mu zuby, vlasy a vo veľkých bolestiach umrel. Či sa niekomu podarilo katastrofu prežiť, sa nevie.

Ak sa do tejto lokality vyberiete ako peší turisti, za návštevu stojí aj jaskyňa Driny a smolenický vodopád. Ak sa vyberiete na turistiku ďalej nad Lošonec, nenechajte si ujsť výhľad z Čiernej skaly.

Tipy na výlet:

1. Náučný chodník Majdán

Prvý lesnícky náučný chodník v rámci štruktúry štátnych lesov v Horných Orešanoch bol v roku 2016 obnovený a rozšírený aj o krasové javy. Má 5,9 km, 10 zastávok a 14 informačných panelov.

www.horneoresany.sk/naucny-chodnik/

Lesnícky náučný chodník Majdán.
Lesnícky náučný chodník Majdán.

2. Hrad Červený Kameň

Jeho počiatky siahajú do roku 1240 a pokladá sa za jeden z unikátov stredoeurópskeho staviteľstva. Návštevníkom ponúka zaujímavú expozíciu dobového života vysokej šľachty.

www.snm.sk

Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň

3. Tradičná majolika

Utešený obchodík v Modre ponúka najrôznejšie keramické výrobky pohladené dušou tohto regiónu − tradičnej majoliky.

www.majolikamodra.sk

Tradičná majolika v Modre
Tradičná majolika v Modre

4. Naša Čarovňa

V Trnave čarujú s dobrými a kvalitnými surovinami, aby vám ponúkli niečo zdravé na zahryznutie − od poobedia do večera, aj počas víkendu chutné vegánske rýchlovky.

www.facebook.com/Naša-Čarovňa

Naša Čarovňa - výborná vegánska reštaurácia v Trnave. Foto: Miro Pochyba
Naša Čarovňa – výborná vegánska reštaurácia v Trnave. Foto: Miro Pochyba

5. Hoštácka viecha

Ponúka kvalitných vín z vlastnej produkcie, ktoré môžete degustovať v reštaurácii spolu s domácimi zákuskami a inými špecialitami, napríklad s kozím syrom.

www.joslik.sk

Hoštácka viecha
Hoštácka viecha

6. Reštaurácia B-club

V Doľanoch si doprajte potešenie pre svoje oči, naplnenie žalúdkov na príjemnej terase pri putovaní za históriou v motorkárskom svete.

www.bclub.sk

Mapa cyklotrás

Cyklotrasy cez Malé Karpaty
Cyklotrasy cez Malé Karpaty

Ľahká trasa (ZELENÁ)

 • 45 minút
 • Ružindol – Matildin dvor
 • Oficiálna cyklotrasa č. 5205
 • Dĺžka: 9,6 km
 • Prevýšenie: 88 m

Stredne ťažká trasa (RUŽOVÁ)

 • hodina a pol
 • Trstín – Modra
 • Oficiálna cyklotrasa č. 8215
 • Dĺžka: 25,7 km
 • Prevýšenie: 220 m

Ťažká trasa (MODRÁ)

 • tri hodiny
 • Trnava – Doľany – Majdán
 • Oficiálna cyklotrasa č. 2204
 • Dĺžka: 30 km
 • Prevýšenie: 470 m

Text: Redakcia
Foto: Miroslav Pochyba

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 5/2019

Objednať
Relax na Facebooku