Patagónia – surová krajina, ktorá ponúka najkrajšie túry v Amerike

Torres del Paine je národný park v Patagónii. Pohľad na vysoké hory.

Keď prišlo do Patagónie prvých 200 kolonizátorov zo Španielska, všetci okrem jedného z nich zomreli počas prvých dvoch rokov. Podmienky v tejto časti sveta sú totiž kruté. No aj napriek tomu tam bežne cestujú dobrodružní cestovatelia, aby obdivovali jej surovú krásu.

Počas túry sa prechádzame cez potôčiky a mosty vrátane tých visutých. Obyvatelia Čile sú pripravení na všetky požiadavky turistov. Čakajú nás na chate Refiugio el Chileno spolu s horúcim čajom. Na tomto mieste si zároveň viac unavení výletníci môžu “požičať” kone a nechať sa odviezť naspäť nadol. Netreba sa báť, jazdu na koni tu zvládne každý – aj tí, ktorí na ňom nikdy v živote nejazdili. My ale odhodlane pokračujeme ďalej; k magickým vežiam Torres del Paine. Dlhú túru v dobrom tempe zvládnu tí s najlepšou kondičkou za dve a pol hodiny.

Jazdci na koňoch v Patagónii (Južná Amerika).
Patagónia na koňoch je nezabudnuteľným zážitkom. Foto: BUBO.

Pohľad, ktorý sa naskytne v bezprostrednej blízkosti troch veží nám vyrazí dych. Od vysokohorského plesa sa týčia tri dvojkilometrové zvislé žulové veže. Na okolitých vrcholoch je sneh, ale keďže je teplo, cítiť tu skôr exotiku. Krása tohto miesta ľahko poráža aj Matterhorn… Pokiaľ je toto geografický “koniec sveta”, tak je naozaj majestátny a námaha počas túry skutočne stála za to.

Presvedčili sme sa o tom, že Patagónia nie je len o náročných podmienkach na konci sveta, na ktoré doplatili kolonizátori, ale tvorí ju aj nádherná nedotknutá príroda – majestátne hory a jazerá; ako aj iní a skvelí ľudia, či všadeprítomná precíznosť. A pokiaľ máte strach z jazdy na koni, ten sa tu úplne vytratí. Jednoducho, ide o cestovateľský zážitok par excellence.

Pohľad na najkrajší ľadovec sveta, Perito Moreno. Patagónia, Južná Amerika.
Pohľad na najkrajší ľadovec sveta, Perito Moreno. Foto: BUBO.

Zaujímavosť:

Lovci v Patagónii používali na lov tzv. “boleadoras”, tri kamene so pštrosou kožou. Roztočili ich nad hlavou a dokázali ich hodiť na veľkú vzdialenosť s mimoriadnou presnosťou. Pštrosom, či lamám sa kamene so pštrosou kožou omotali okolo nôh a tak sa nedokázali ďalej ani pohnúť. Od pôvodných obyvateľov tento zvyk prevzali aj gaučovia.

BUBO navštevuje Patagóniu už desiatky rokov. Navštívte ju s nami a miestni sprievodcovia pre vás pripravia bohatý program plný spoznávania a zážitkov. Viac sa dozviete na webovej stránke BUBO.


Text: Viktor Haber
Foto: BUBO

2/2
Zavrieť reklamu