Víkend bude nabitý Svetovým pohárom, Vonnová chce vyhrať

29. novembra 2009

Cez víkend prebehnú štyri preteky Svetového pohára. Program odštartuje zjazdom mužov v Lake Luise. Nasledovať ho bude ženský obrovský slalom v Aspene. Na druhý deň sa predstavia zasa slalomárky a muži si zopakujú súťaž v Lake Luise, tento krát v super-G.

Reportáž z amerického strediska Aspen si môžete pozrieť na snowmagazíne v rámci reportáží z amerických stredísk.

Európa zažíva jarné počasie a lyžuje sa iba na ľadovcoch. Naproti tomu v Amerike začala tento rok zima veľmi rázne. Celý kontinent hlási lavínové nebezpečenstvá a nepretržité nádielky snehu.

V Aspene je viac ako meter nového snehu
Cez víkend spadlo v Aspene viac ako dve stopy (60 cm) snehu. Okrem toho na trati nepretržite funguje zasnežovanie. Snehové podmienky by mali byť podľa organizátorov vynikajúce. Okrem dobrých tratí sa návaly snehu podpíšu na zimnej scenérii a atmosfére v mestečku Aspen.

Ženské disciplíny, teda obrovský slalom je na pláne v sobotu, 28. novembra a slalom sa pôjde v nedeľu, 29. novembra. Preteky bude vysielať NBC, Universal sport, Versus a spolu s Eurosportom ďalších 12 kanálov v Európe.

Na tratiach v Aspene sa pracuje 24 hodín denne. Momentálne sa pripravuje bezpečnostné oplotenie. Na tratiach je tiež nepretržite päť ratrakov. Dnes by sa malo stredisko otvárať pre verejnosť (26. november, Deň vďakyvzdania).

Lindsey Vonn chce v Aspene vyhrať
Vlani tu skončila Lindsey v obrovskom slalome aj v slalome štvrtá. (Vonnová získala Zlatú lyžu. Prečítajte si tiež jej životopis)V posledných dvoch rokoch je Američanka najčastejšie spomínanou dámou svetového lyžovania. Napriek mnohým víťazstvám Lindsey ešte nestála na stupňoch víťazov v Spojených štátoch.

Celkovo vyhrala 22 pretekov Svetového pohára a 47-krát skončila do tretieho miesta, avšak iba v Európe a v Kanade. Práve preto má dnes silnú motiváciu predviesť sa pred americkým publikom. Chce motivovať najmä mladých pretekárov. „Súťažné lyžovanie je skvelý šport. Chcem ho ľuďom ukázať a viac doň zapojiť Američanov. V americkom tíme treba vytvoriť lepšie podmienky na výcvik malých detí,“ hovorí Lindsey.

Poslednou Američankou, ktorá vyhrala Svetový pohár v Aspene, bola Tamara McKinneyová. Zvíťazila v obrovskom slalome v roku 1981. Eventuálne víťazstvo Vonnovej by mohlo v Spojených štátoch spôsobiť výrazný záujem o lyžovanie.

Vonnovej popularita vo svete prudko stúpa. Na facebooku má už 9210 fanúšikov.