Víkend skončil, Vonnová aj Janka majú po dve víťazstvá v zjazde

Švajčiarsky zjazdár Carlo Janka dosiahol v priebehu 24 hodín v Beaver Creeku druhé víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní. To isté sa podarilo aj Lindsey Vonnovej.

Po piatkovej superkombinácii vyhral Janka aj sobotňajší zjazd a upevnil si vedenie v hodnotení bojov o krištáľový glóbus. Janka zdolal na 2812 m dlhej zjazdovke s príznačným názvom “Dravé vtáky” o 2 stotiny sekundy krajana Didiera Cuchea.

Tretí skončil Nór Aksel Lund Svindal, ktorý mal pred dvoma rokmi v Beaver Creeku ťažký pád a vlani na tejto trati vyhral. Nedarilo sa Rakúšanom – Michael Walchhofer obsadil 5. miesto, keď ho okrem medailistov predstihol aj nestarnúci a nevyspytateľný Američan Bode Miller. Do najlepšej desiatky sa z Rakúska dostal už len Mario Scheiber, ktorý s číslom 35 skončil na 10. priečke.

Janka si vybojoval štvrté víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v kariére, prvé v zjazde. Dvadsaťtriročný Švajčiar vedie v hodnotení Svetového pohára s náskokom 41 bodov pred Cuchom, tretí je Rakúšan Benjamin Raich, ktorý v sobotu v Beaver Creeku neštartoval.

Švajčiari sú v úvode zimy vo veľmi dobrej forme, v šiestich pretekoch dosiahli dovedna osem umiestnení na bedni. „Mám za sebou skvelé dva dni v Beaver Creeku. Čo viac si môžem želať? Som veľmi spokojný,“ povedal Janka, ktorý môže v americkom stredisku skompletizovať víťazný hetrik v nedeľňajšom obrovskom slalome. V tejto disciplíne je úradujúcim majstrom sveta. V hodnotení SP v zjazde vedie po dvoch pretekoch Cuche pred Jankom a Talianom Wernerom Heelom.

Vonová porazila Mariu Rieschovú
Američanka Lindsey Vonnová vyhrala v priebehu 24 hodín v kanadskom Lake Louise aj druhý zjazd sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok. Americká kráľovná rýchlostných disciplín zvíťazila na svojej obľúbenej trati v provincii Alberta s náskokom 35 stotín sekundy pred Nemkou Mariou Rieschovou, ktorá je aj naďalej líderkou hodnotenia Svetového pohára.

Vonnová je však už hneď za ňou a ako líderka zjazdu stráca sedem bodov. Tretia s odstupom 7 desatín sekundy Kanaďanka Emily Brydonová. Rieschová si s Brydonovou vymenili priečky z piatka.

Vonnovej sa v Lake Louise darí. Na olympijskej zjazdovke sa presadila už siedmykrát v kariére a trať už volajú jej obývačkou. V Alberte vyhráva Vonnová od roku 2004. Obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári a tiež úradujúca majsterka sveta v zjazde si pripísala už 24. víťazstvo v rámci pretekov SP, z toho štrnáste v zjazde.

Dvadsaťpäťročná Američanka siedmym triumfom v Lake Louise prekonala tamojšiu rekordérku Katju Seizingerovú z 90. rokov, ktorá v Kanade vyhrala tri zjazdy a tri super G. Vonnová dosiahla v Lake Louise prvé double, niečo podobné sa jej nepodarilo v rokoch 2004, 2005 a 2006, keď sa počas víkendu išli tiež dva zjazdy.

Výsledky
Zjazd:
1. Carlo Janka (Švajč.) 1:43,49 min, 2. Didier Cuche (Švajč.) +0,02 s, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,04, 4. Bode Miller (USA) +0,45, 5. Michael Walchhofer (Rak.) +0,46, 6. Patrick Staudacher (Švajč.) +0,69, 7. Werner Heel (Tal.) +0,71, 8. David Poisson (Fr.) +0,84, 9. Didier Defago (Švajč.) +1,02, 10. Mario Scheiber (Rak.) +1,04.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 6 pretekoch): 1. Carlo Janka (Švajč.) 360 bodov, 2. Didier Cuche (Švajč.) 319, 3. Benjamin Raich (Rak.) 201, 4. Michael Walchhofer (Rak.) 155, 5. Didier Defago (Švajč.) 153, 6. Werner Heel (Tal.) 152, 7. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 146, 8. Ivica Kostelič (Chorv.) 135, 9. Ted Ligety (USA) 125, 10. Aksel Lund Svindal (Rak.) 118.