Víkendové info zo Svetového pohára – snáď prvýkrát dve sestry stupienku víťazov

13. decembra 2009

Cez víkend sme sledovali v Svetovom pohári až štyri disciplíny: slalom a obrovský slalom žien; super G a obrák mužov. Vo všetkých diciplínach zažiarili lyžiari, ktorí sa tohto roku ešte výraznejšie nepresadili. V nedeľnom slalome sme videli sestry Rieschové, ktoré síce nevyhrali, ale získali striebro a bronz.

Sobota:
V obráku v Aare prekvapila Worleyová

Francúzska Tessa Worleyová vyhrala v sobotu obrovský slalom Svetového pohára v švédskom Aare. Slovinská špecialistka Tina Mazeová zaostala 57 stotín a tretia skončila Rakúšanka Kathrin Zettelová (+0,69).

Najúspešnejšia zjazdárka uplynulej zimy, Američanka Lindsey Vonnová opäť demonštrovala, že najtechnickejšia alpská disciplína zostáva jej slabinou v ináč priam dokonalej zjazdárskej všestrannosti. Vo švédskom stredisku vypadla a tak obrovský slalom zostáva jediným, v ktorom sa ešte nedostala na stupne víťaziek.

Worleyová získala druhý triumf v pretekoch SP, predchádzal mu vlani približne v tomto období úspech v obrovskom slalome v Aspene. Vtedy mala iba 19 rokov a umiestnenie ju šokujúco vystrelilo do svetovej špičky. “Snažila som sa v prvom kole ísť úplne na limit možností a dala som do toho všetko. Vyšlo to a ani v druhej jazde som nechcela kalkulovať. Lenže to bolo veľmi ťažké, trať bola rozbitá a ťažšie sa mi držala línia,” povedala po preteku Worleyová.

Výsledky:
Obrovský slalom žien (1.+2. kolo): 1. Tessa Worleyová (Fr.) 2:23,22 min (1:10,55 + 1:12,67), 2. Tina Mazeová (Slovin.) +0,57, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,69, 4. Federica Brignonenová (Tal.) +1,11, 5. Kathrin Hölzlová (Nem.) +1,48, 6. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,65, 7. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,71, 8. Sarah Schleperová (USA) +1,72, 9. Elisabeth Görglová (Rak.) +1,74, 10. Anja Pärsonová (Švéd.) +1,95

Super-G vo Val d’Isere vyhral Walchhoffer
Víťazom superobrovského slalomu SP v sobotu vo francúzskom Val d´Isere sa stal Michael Walchhofer. Druhé miesto si vybojoval s odstupom 28 stotín sekundy Američan Ted Ligety a tretí skončil Talian Werner Heel (+0,75).

Líder priebežného poradia SP Švajčiar Carlo Janka preteky nedokončil. Aktuálny majster sveta práve z Val d´Isere, ďalší švajčiarsky pretekár Didier Cuche bol deviaty. Rakúski muži slávili po rozpačitom začiatku sezónu vo Val d´Isere už druhý triumf v rozpätí dvoch dní. V piatok v superkombinácii obsadili kompletné stupne víťazov, pričom z najvyššieho sa usmieval Benjamin Raich.

Už 34-ročný špecialista na kĺzavé disciplíny Walchhofer si pripísal pätnásty triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére a druhý v super G. Na najvyšší stupeň pre víťazov sa vrátil po bezmála roku, keď 20. decembra 2008 naposledy triumfoval v zjazde v talianskej Val Gardene.

SUPER G: 1. Michael Walchhofer (Rak.) 1:20,78 min, 2. Ted Ligety (USA) +0,28, 3. Werner Heel (Tal.) +0,75, 4. Patrick Staudacher (Tal.) +1,14, 5. Benjamin Raich (Rak.) +1,17, 6. Mario Scheiber (Rak.) +1,19, 7. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,43, 8. Aleš Gorza (Slovin.) +1,65, 9. Bode Miller (USA) a Didier Cuche (Švajč.) – obaja +1,67, 11. Marcel Hirscher (Rak.) +1,70.

Nedeľa:
Hirscher vyhral obrák vo Val d’Isere

Rakúšan Marcel Hirscher sa stal víťazom obrovského slalomu alpského Svetového pohára vo francúzskom Val d’Isere. Na trati Stade Bellevarde predstihol o 77 stotín Taliana Massimiliana Blardoneho a slávil premiérové víťazstvo.

Tretí skončil so stratou 1,32 Hirscherov krajan Benjamin Raich, ktorý sa dostal na čelo celkového poradia SP pred Švajčiara Carla Janku. Majster sveta v obrovskom slalome, ktorý vo februári práve vo Val d’Isere slávil životný úspech, totiž nedokončil prvé kolo. Slovenský reprezentant Jaroslav Babušiak dosiahol v 1. kole 41. najrýchlejší čas a nepostúpil medzi elitnú tridsiatku, za Hirscherom zaostal o 6,06 s.

Rakúské mužské alpské lyžovanie zaznamenalo vo Val d’Isere víťazný hetrik. Raich vyhral superkombináciu a Michael Walchhofer nenašiel premožiteľa v super-G. Hirscher si v obrovskom slalome vytvoril dobrú pozíciu už v 1. kole, keď sa usadil na čele o päť stotín pred Blardonem. Aj v druhom kole išiel agresívne s maximálnou dávkou rizika a v cieli sa tešil z najcenäejšieho triumfu kariéry.

“Pred druhým kolom som bol trochu nervózny. Zaregistroval som, že Blardone sa dostal na čelo a vedel som, že nemôžem ísť na istotu. Povedal som si: “Poriadne na to dupni a choď na plný plyn”. V cieli pri pohľade na výsledkovú tabuľu som mal obrovskú radosť. Oproti iným pretekárom som bol v nevýhode, pretože som v poslednom čase jazdil najmä podujatia Európskeho pohára, o to viac ma teší, že som takto skvele obstál v konkurencii absolútnej elity,” povedal Hirscher pre ORF.

Výsledky obrovského slalomu:
1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:16,28 (1:06,39-1:09,89), 2. Massimiliano Blardone (Tal.) +0,77 (1:06,44-1:10,61), 3. Benjamin Raich (Ŕak.) +1,32 (1:07,32-1:10,28), 4. Manfred Mölgg (Tal.) +1,40, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) +1,53, 6. Romed Baumann (Rak.) +1,80, 7. Philipp Schörghofer (Rak.) +1,83, 8. Markus Larsson (Švéd.) +1,98, 9. Alexander Ploner (Tal.) +2,04, 10. Ted Ligety (USA) +2,15

Aubertová si zopakovala triumf v Aare z marca
Francúzka Sandrine Aubertová sa stala víťazkou tretieho ženského slalomu aktuálneho ročníka Svetového pohára vo švédskom Aare, keď v náročných podmienkach za slabej viditeľnosti dosiahla v súčte oboch kôl výsledný čas 1:43,24 min.

Dvadsaťsedemročná Francúzka si na severe Európy zopakovala svoj triumf z 13. marca tohto roka, pričom celkovo si na konto pripísala tretí víťazný slalom v kariére. Ďalšie dve priečky na stupňoch pre víťazky obsadili nemecké sestry Maria a Susanne Rieschové. Maria Rieschová po 1. kole ešte suverénne viedla s náskokom 60 stotín práve pred Aubertovou, ale druhú jazdu “nerozbalila” naplno a napokon si takticky vyjazdila 2. priečku.

Zuzulová pauzuje vo Svetovom pohári zrejme až do Nového roka pre zranenie kolena.

Výsledky slalomu:
1. Sandrine Aubertová (Fr.) 1:43,24 min (53,22 + 50,02), Maria Rieschová (Nem.) +0,45, 3. Susanne Rieschová (Nem.) +0,96, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) a Anna Pärsonová (Švéd.) – obe +1,38, 6. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,44, 7. Šárka Záhrobská (ČR) +2,00, 8. Lindsey Vonnová (USA) +2,13, 9. Anna Goodmanová (Kan.) +2,61, 10. Chiara Costazzová (Tal.) +2,90.