Žampa bodoval, ‘obrák’ vo Val d’Isére vyhral Pinturault

10. decembra 2016

Slovenský reprezentant v alpskom lyžovaní Andreas Žampa v sobotu dosiahol najlepší výsledok v seriáli Svetového pohára. Dvadsaťtriročný Tatranec obsadil v obrovskom slalome vo francúzskom stredisku Val d’Isére 22. miesto a do hodnotenia SP získal 9 bodov. Jeho doterajším maximom bola 23. pozícia v kombinácii v rakúskom Kitzbüheli z januára 2016.

Pre Andreasa Žampu to zároveň bolo jediné bodované umiestnenie v SP. Výbornú východiskovú pozíciu si vypracoval už v 1. kole, po ktorom figuroval na výbornej 14. priečke po boku Nóra Henrika Kristoffersena. Ten sa v druhom kole prebojoval medzi trio najlepších. V druhom síce spomedzi klasifikovaných jazdcov dosiahol druhý najhorší čas, no keďže nástrahy trate v ňom nezvládlo šesť pretekárov, stačilo mu to na konečné 22. miesto.

“Som veľmi rád, že som získal prvé body v SP v obrovskom slalome. Prvé kolo mi vyšlo super, v druhom som sa snažil, ale po chybe trochu ‘zablokovalo hlavu’ a už to nebolo ono. Verím, že nabudúce to bude lepšie a lepšie. Boli tam však aj chyby, na ktorých musím zapracovať a odstrániť ich,” povedal v cieli Andreas Žampa.

Víťazom sobotňajších pretekov sa stal domáci Alexis Pinturault, ktorý bol lídrom aj po prvom kole. Na druhom mieste klasifikovali s odstupom 33 stotín sekundy Rakúšana Marcela Hirschera, tretí bol spomenutý Nór Kristoffersen(+1,50). Hirscher sa udržal na čele celkovej klasifikácie SP, v hodnotení obrovského slalomu sa na čele osamostatnil Pinturault.

Vo Val d’Isére sa obrovský slalom mužov konal aj pred týždňom, no šlo o náhradu za neuskutočnené preteky v americkom Beaver Creeku. V nedeľu je na programe vo Val d’Isére slalom mužov.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Val d’Isére (Fr.) – sobota:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 2:02,62 min, 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,33 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,50, 4. Felix Neureuther (Nem.) +1,56, 5. Stefan Luitz (Nem.) +1,72, 6. Philipp Schörghofer (Rak.) +1,77, … 22. Andreas Žampa (SR) +4,66

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 6 z 37 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 360 bodov, 2. Alexis Pinturault (Fr.) 284, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) 200, 4. Felix Neureuther (Nem.) 175, 5. Mathieu Faivre (Fr.) 158, 6. Aksel Lund Svindal (Nór.) 140, … 80. Andreas Žampa (SR) 9

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 3 z 8 pretekov): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 260 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 240, 3. Mathieu Faivre 158, 4. Felix Neureuther (Nem.) 125, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) 124, 6. Thomas Fanara (Fr.) 90, … 36. Andreas Žampa (SR) 9