Poohliadnutie sa za snowboardami – roky 70- až 80-te

6. novembra 2009

Rok 1977 znamenal najväčší zlom v histórii snowboardingu. Vtedy vyhral Jack Burton snurferské závody na laminátovej doske s gumených viazaním. V tomto roku Burton ešte stihol aj uviesť na trh novú kolekciu Back Hill vo Vermonte za 88 dolárov.

Prečítajte si tiež ako snowboardy vznikli. Kedy to bolo? Predsa v zlatých šesťdesiatych rokoch.

Rok 1977 znamenal najväčší zlom v histórii snowboardingu. Vtedy vyhral Jack Burton snurferské závody na laminátovej doske s gumených viazaním. V tomto roku Burton ešte stihol aj uviesť na trh novú kolekciu Back Hill vo Vermonte za 88 dolárov.

O rok ako keby sa roztrhlo vrece s novinkami. V roku 1978 začal Burtonovi konkurovať Tom Sims so snowboardami za 40 dolárov, hneď po ňom Jake Barfoot vyrobil prvý sklolaminátový snowboard. Mike Olsen sa prihlásil do školskej súťaže so s svojím vlastnoručne vyrobeným snowboardom, naďalej s ním experimentoval až nakoniec v roku 1984 založil firmu GNU.

Keď burtony do rampy nešli
V roku 1980 firmy Burton, Sims a Winterstick začali používať lyžiarsky P-Tex. Burton sa venoval výrobe alpských snowboardov, Sims freeestylu a Winterstick freeridingu v prašane. Postupne sa tieto firmy snažili dostať aj na európsky trh .

V roku 1983 vymyslel Jeff Grell prvé pevné plastové viazanie špecializované pre freeride podľa skeletu lyžiarskych topánok. Tom Sims počas majstrovstiev v Lake Tahoe predstavil prvý raz v histórii snowboardingu súťaž na HALF PIPE. Týchto majstrovstiev sa samozrejme nezúčastnili jazdci firmy Burton, ktorá argumentovala: „Takýto štýl jazdy nemá so snowboardingom nič spoločné“. Predstavte si, že by toto v dnešnej dobe povedal Jake Burton, keď snowboarding je synonymum freestylu.

Prvé boardy v Európe
V roku 1984 sme poznali v Európe jedinú boardovú firmu a to HoogerBooger, ktorý sa zameral na zjazdové boardy. Tieto mali asymetrickú pätu a tvrdé pevné viazanie ako poznáme na lyžiach. Postupne sa už aj začalo vyrábať špeciálne oblečenie pre boarderov, pod čo sa podpísala surferská firma OceanPacific..

V roku 1985 firma SIMS predstavila novú freestylovú dosku pre Terryho Kidwella. Rozvoju snowboardingu bránili najmä americké poisťovne, ktoré označovali tento šport za „samovraždu“ . V Amerike povolilo vstup snowboardistov na zjazdovku iba sedem percent lyžiarskych stredísk. Dokonca ešte aj vo filmoch robili zo snowboarderov zlých hrdinov, čo môžeme vidieť v jednej bondovke. Zlí banditi tu naháňajú Bonda na snowboardoch.

1/1
Zavrieť reklamu