Poradíme vám, ako si kúpiť lyžiarske okuliare

25. januára 2011

Lyžiarske okuliare nosíme pri lyžovaní z dvoch hlavných dôvodov: chránia tvár a oči pred nepriazňou počasia a slnka a zlepšujú viditeľnosť okolia. Poradíme vám, čo si všímať a čo sa pýtať, keď si chcete zaobstarať nové lyžiarske okuliare.

Lyžiarske okuliare nosíme pri lyžovaní z dvoch hlavných dôvodov: chránia tvár a oči pred nepriazňou počasia a slnka a zlepšujú viditeľnosť okolia. Poradíme vám, čo si všímať a čo sa pýtať, keď si chcete zaobstarať nové lyžiarske okuliare.

Okuliare sa rozdeľujú podľa typov zorníkov na niekoľko druhov. Najskôr sa musíte sami seba opýtať v akých podmienkach plánujete nosiť lyžiarske okuliare. Väčšina ľudí hľadá univerzálne veci, teda chcú mať okuliare aj v nepriaznivom počasí, hmle a zlej viditeľnosti, ale aj keď na svahu svieti slniečko. To nám situáciu pri výbere komplikuje. Ak chcete okuliare iba do dobrých podmienok, alebo iba do hmly a na slnečný deň už radšej využijete slnečné okuliare, je to jednoduché: vyberáte okuliare podľa zorníkov. Podľa zorníkov ich potom rozdeľujeme na okuliare s reflexným zorníkom (žltá, oranžová) a okuliare so zrkadlovým zorníkom (tmavé, alebo so zrkadlovou fóliou). Bližšie si jednotlivé kategórie popíšeme nižšie.

Nakupovať sa vyberte aj s prilbou

Pri výbere správnych okuliarov je to dôležité. Možno si budete pripadať ako v inom svete, keď do nákupného centra prinesiete prilbu, ale oplatí sa: nie každé okuliare totiž sedia na každú prilbu. Každý má tiež inak formovanú nosovú časť tváre. Nie každému teda padnú tie isté okuliare. Skúšajte ich tak, že máte zapnutú prilbu na hlave a okuliare si prirovnávajte ako na svahu.

Nakupovať okuliare s prilbami sme sa vybrali aj my  a v Auparku medzi vyfešákovanými paničkami sme si pripadali ako exoti. Namiesto nákupných košíkov sme každý mali v ruke prilbu (prípadne v nej dajaký nákup z potravín). Bratislavské tínedžerky vo výťahu len prevracali očami. Ani znechutenie mladých báb by vás nemalo odradiť od potenciálneho rizika, že okuliare a prilba nebudú spolupracovať. Každý výrobca sa totiž snaží vyrobiť vlastný dizajn či už heliem, alebo okuliarov a preto sa môže stať, že budú nekompatibilné.

Nechcem, aby sa mi okuliare zahmlievali?

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere okuliarov je ich zahmlievanie, respektíve ochrana pred zahmlievaním. Skoro každé okuliare na trhu sú vybavené dvojitým sklom, ktoré z časti redukuje zahmlievanie. Takmer pri každých okuliaroch, ktoré dostať v obchodoch je uvedené, že redukujú zahmlievanie sa. Skoro každé vlastným systémom, ktorý nie je bližšie vysvetlený. Každé okuliare, ktoré si idete kúpiť na lyžovanie by však mali obsahovať riadne vetranie a vnútorný povrch ošetrený špeciálnou úpravou, takzvanou antifog vrstvou.

1. Odvetranie
V hornej časti by mala byť penová hmota dostatočne prevetraná, aby bola dodržaná cirkulácia vzduchu a okuliare sa nezahmlievali. Lepšie modely majú zabudované aj ďalšie vetracie kanáliky.

2. Anti-fog vrstva na vnútornom skle
Vrstva, film, ktorý sa nachádza vo vnútornej časti okuliarov. Jeho funkciou je takisto zabrániť akémukoľvek zahmlievaniu sa. Keďže sa jedná o nanesenú vrstvu, treba vnútro okuliarov čistiť čo najjemnejšou handričkou, aby sme vrstvu nezošúchali, prípadne umyť pod jemným prúdom vody a nechať vyschnúť.

Máte dioptrické okuliare?

Aj ja. Našťastie iba polky do mínusu a na športovanie ich vôbec nenosím. V prípade, že nechcete na športovanie používať šošovky, existuje riešenie aj pre vás. Niektoré firmy vyrábajú špeciálne lyžiarske okuliare, pod ktoré sa vojdú akékoľvek dioptrie. Radšej si to však choďte vyskúšať s tými vašimi a v obchode sa na tento problém spýtajte predavača.

Na väčšinu lyžiarskych okuliarov existujú dioptrické klipy priamo s vašimi dioptriami. Otázka však znie: Čo v pripade, že prídete do reštaurácie a lyžiarske okuliare si z hlavy zložíte? Pravdepodobne v batohu či vrecku vaše vlastné dioptrie nemáte. Takže lepšia možnosť je kúpiť si lyžiarske okuliare, ktoré sadnú na vaše klasické rámiky.

V teste českého magazínu d-test, kde testovali nosenie lyžiarskych okuliarov na dioptrických zistili dva zaujimavé body: „Pokiaľ kombinujete lyžiarske a dioptrické okuliare, najvážnejším problémom je zahmlievanie skiel. Aj keď lyžiarske okuliare majú špeciálnu úpravu, dioptrické sa väčšinou aj tak zahmlia.“ Podmienky, aké budú na horách nedokážete nasimulovať v obchode. Medzi slabé miesta lyžiarskych okuliarov sa v testoch ukázalo, že nie vždy dioptrické okuliare pasujú do lyžiarskych. Ak chcete používať dioptrické okuliare, mali by ste mať tie s kovovými obrúčkami.

V akých podmienkach budete lyžovať?

Podmienky sa nedajú ovplyvniť a pravdepodobne kvôli nim vo vačku dvojo okuliarov nosiť nebudete. Niektoré komerčne ponúkané typy majú viacero zorníkov, ktoré sa dajú vymieňať podľa počasia, niektoré drahšie modely disponujú zorníkmi, ktoré sa sami prispôsobujú aktuálnym svetelným podmienkam. Podľa toho, aké je počasie sa okuliare rozdeľujú na:

a) okuliare s reflexným zorníkom (väčšinou žltá, oranžová alebo iná reflexná farba)
Tieto okuliare sa používajú výhradne v zlom počasí, pretože zorníky sú špeciálne vyvinuté tak, aby lyžiarovi / snowboardistovi zvýrazňovali terén a tým mal i za zlého počasia plnohodnotný a najmä bezpečný zážitok z jazdy. Tento typ okuliarov sa však neodporúča do slnečného počasia, pretože reflexovanie, teda zosilňovanie slnečných lúčov má za následok oslepovanie, resp. nadmerné zostrovanie svetla.

b) okuliare s tmavším, alebo zrkadlových zorníkom
Tieto okuliare sa vyznačujú svojou širšou využiteľnosťou. Na rozdiel od predchádzajúceho typu zorníkov ich môžeme využívať nielen v zlých poveternostných podmienkach, ale hlavne v slnečnom počasí, pretože vonkajšia vrstva zorníka má tendenciu slnečné lúče tlmiť či už odrazovou (zrkadlovou) fóliou, alebo tmavšou vonkajšou vrstvou. Z vnútornej strany je však druhý zorník, ktorý býva väčšinou oranžovej farby, čo zabezpečuje výborné vlastnosti zorníka aj za zlého počasia.

Okuliare budúcnosti?

Na jeseň tohto roka v slovenských médiách silno rezonovali okuliare, ktoré mali v pravej spodnej časti zabudovaný malinký displej. Zobrazoval dáta gps a ďalších senzorov, obraz sa potom premietne priamo do zorného pola lyžiara. V ňom sa môžu objaviť rozličné informácie – napríklad o nadmorskej výške, rýchlosti, vonkajšej teplote, prejdenej vzdialenosti, aktuálnej pozícii a celkovom prevýšení trasy.

Okuliare s kompletnou výbavou vážia okolo štvrť kila. Podľa nás sú takéto okuliare nie že zbytočné, ale priamo odvádzajú pozornosť lyžiara/snowboardera od jazdenia a terénu. Človek sa musí prijať o mnoho viac informácii a nezvládne sa koncentrovať na to podstatné – na jazdu! Takéto okuliare sú zrejme vhodné pre začiatočníkov a hobby lyžiarov, ktorí namiesto spôsobu jazdy chcú skôr vyniknúť oblečením. Pozitívom okuliarov však môžu byť sklá, ktoré sa automaticky prispôsobujú svetelným podmienkam a len minimálne sa zahmlievajú. Tie sú však ponúkané v opcii. Podobné okuliare vychádzajú na 400 dolárov, čo ich robí trikrát tak drahými ako najlepšie okuliare, ktoré ponúkajú dnes na trhu firmy ako Bolle, Uvex, Smith alebo Oakley.

1/1
Zavrieť reklamu