Značka: severny-pol

Život za polárnym kruhom

3. novembra 2022

Severské živočíchy sa dokázali prispôsobiť extrémnym podmienkam a sú bez pochýb jedným z najväčších ťahákov cestovateľov do polárnych oblastí. Rovnako ako začínajúca sezóna polárnej žiary, počas ktorej sa na oblohe odohráva fantastické farebné divadlo.

Posledná časť denníku z Arktídy o návrate z expedície

27. decembra 2010

Miky Sliacky bol členom slovenskej expedície, prvej ktorá vyrazila na pól v ére samostatnosti. Svoje zážitky priniesol na snowmagazíne, aby sa aj tí mladší dozvedeli, aké to bolo pred sedemnástimi rokmi putovať do Arktídy. Toto je posledná časť putovania aj o tom, ako expedícia núdzovo pristála ana ostrovčeku našla ruského Robinsona...

Kde sa zastavil čas

19. decembra 2010

Vidieť čierny dym z dymovnice, dajú sa rozoznať aj maličké stany a postavy s rozpaženými rukami. Vrhnem sa s fotoaparátom k voľnému okienku, aby som ten historický okamih zachytil... Foťák mi vypadne z premrznutých rúk, dekel sa otvorí, zbohom film, osvetlil sa. Našťastie doma som zistil, že sa znehodnotili len dva – tri zábery.

Tretia časť putovania slovenských polárnikov na pól: Lietadlo treba roztlačiť

13. decembra 2010

S určovaním času je to tu vôbec zaujímavé. Na póle sa zbiehajú všetky poludníky a časové pásma. Prejdete pár metrov a je o dve hodiny menej. Alebo viac, ak idete opačným smerom. Prejdete okruh okolo pólu a vlastne sa zmenil dátum... Dočerta, možno by sa oplatilo spraviť tých kolečiek niekoľko, človek by nebodaj omladol.

Expedícia na Severný pól – Tu Slovakia jedna

5. decembra 2010

Pristátie sa vydarilo. Zo snehu tu trčí anténa. Pod snehom je úplne zafúkaný baračik. V baračiku sedí rádioamatér z Moskvy Valerij Kubľakov. Je to fanatik. Vo dne v noci stláča gombíky vlastnoručne vyrobenej vysielačky a vypytuje sa kolegu Koľu, ktorý je s našimi na póle, ako sa darí, a rapoce informácie ďalej. Ukazuje mi dlhý zoznam rovnakých bláznov ako on, s ktorými sa už dnes spojil a informoval ich, čo robia naši polárnici.

Expedícia na severný pól. Apríl – máj 1993

30. novembra 2010

Miky Sliacky bol členom slovenskej expedície, prvej ktorá vyrazila na pól v ére samostatnosti. Svoje zážitky opäť prinesie na snowmagazíne, aby sa aj tí mladší dozvedeli, aké to bolo pred sedemnástimi rokmi putovať do Arktídy.

Zavrieť reklamu