Protimigrénové desatoro

15. februára 2023
Migréna počas pracovného dňa.

Hovorí sa, že všetko je v hlave. V ideálnom prípade všetko okrem bolesti. Skúste sa riadiť nasledujúcimi krokmi a myslite na to, že až 40 percent migrenikov priznáva, že sa im výrazne uľavilo od bolestí už len vďaka upravenému životnému štýlu.

1. Urobte si migrénový detox

Vylúčte najmä kofeín a lieky proti bolesti. Paradoxne, jedným z účinkov kofeínu je, že pôsobí proti bolesti. To je dôvod, prečo sa často pridáva aj do liekov. Zlou správou je, že účinkuje krátkodobo, a keď prestane, môže spustiť bolesti hlavy rovnako ako lieky proti bolesti. Preto by ste sa mali vyhnúť nielen káve, ale aj zelenému čaju a čokoláde. Pozor aj na bezkofeínové kávy, ak ich pijete veľa, ani malé dávky kofeínu vám nemusia robiť dobre.

To isté platí aj pri liekoch. Ak často užívate klasické voľnopredajné lieky proti bolesti, zarábate si na ďalšie problémy, lebo vaše stavy nevyriešia. Vyhnite sa aj potravinám, ktoré obsahujú tyramín, tvorí sa pri rozklade proteínu a zvyšuje krvný tlak. Čím staršie je vysoko proteínové jedlo, tým viac ho obsahuje.

Nachádza sa v starších syroch (modré syry, plesňový syr brie, čedar, feta, gorgonzola, mozzarella, munster, parmezán, švajčiarsky syr a topené syry), červenom víne, alkohole, solenom a spracovanom mäse, môže byť aj v olivách a konzervovaných polievkach.

Vynechajte teda aj polotovary, tie takmer vždy obsahujú aditíva, ktoré môžu byť spúšťačmi bolesti. Pozorne čítajte zloženie potravín a vyhnite sa tým, ktoré obsahujú zlé éčka. Migrény môžu spúšťať aj chladené potraviny ako zmrzlina.

Je možné, že na začiatku vám bude po migrénovom detoxe horšie – je to vraj dobré znamenie. S najväčšou pravdepodobnosťou sa kofeín, lieky alebo niektoré potraviny naozaj podieľali na vašich migrénach. Z dlhodobého hľadiska by ste však mali určite pocítiť zlepšenie.

2. Doplňte vitamíny a minerály

Migrenici majú nedostatok magnézia (horčíka) a práve tento fakt zohráva dôležitú úlohu pri ich záchvatoch. Štúdie dokázali, že magnézium je dôležité hlavne pri migrénach s aurou a tiež počas menštruácie. Odporúčaná denná dávka je 500 až 1 000 miligramov. Účinná je minimálne šesťmesačná kúra, počas ktorej sa berie zároveň aj 400 miligramov riboflavínu (vitamín B2).

Prečo práve riboflavín? Výsledky výskumov naznačujú, že mozgové bunky niektorých migrenikov môžu mať mitochondriálnu dysfunkciu, ktorá vedie k poruche metabolizmu kyslíka. Práve suplementy riboflavínu by mali zlepšovať spôsob, akým sa v mozgu metabolizuje. Vitamín B2 nájdete hlavne v mliečnych výrobkoch, droždí, vajíčkach, mandliach a vnútornostiach.

Pamätajte, že horčík je najlepšie prijímať v prirodzenej podobe v strave. Nájdete ho v orechoch, ďatliach, maku, tekvicových, ľanových, slnečnicových a sezamových semienkach, v banánoch, pomarančoch, slivkách, otrubách, celozrnnom pečive, strukovinách, v kalerábe, brokolici, paradajkách, v mrkve aj špenáte.

Na zlepšenie hladiny horčíka sa odporúča aj pravidelný kúpeľ s prídavkom magnéziovej soli.

Tabletky magnézia.
Štúdie dokázali, že magnézium je dôležité hlavne pri migrénach s aurou a tiež počas menštruácie. Foto: Shutterstock.
1/5
Zavrieť reklamu