Bežci vegetariáni, viete, ako sa stravovať?

Bez ohľadu na to, či jete alebo nejete mäsové výrobky, z bežeckého tréningu chcete bezpochyby vyťažiť maximum. S vegetariánstvom sa automaticky spája obmedzený výber potravín, a tak musíte venovať zvýšenú pozornosť niekoľkým kľúčovým zložkám vašej stravy. Čo teda treba dodržiavať, ak chcete ako bežci vegetariáni uspieť?

1. Prísun kalórií

Bezmäsitá strava nie je príliš bohatá na kalórie. Ak však chcete doplniť palivo po 20-kilometrovom behu, tých kalórií potrebujete celkom dosť.

Jasné, vieme si predstaviť, že pre mnohých bežcov predstavuje nedostatok kalórií v rastlinnej strave výhodu, no v skutočnosti je to tak, že dlhodobý kalorický deficit môže narušiť váš tréningový progres a predĺžiť čas potrebný na zotavenie. Navyše, chudnutie, po ktorom toľko túžite, sa nakoniec spomalí, pretože telo sa koniec-koncov zníženému energetickému príjmu prispôsobí.

Čo robiť

Aby ste sa vyhli negatívnemu kalorickému príjmu, je dôležité vedieť, koľko energie vaše telo spaľuje vtedy, keď trénujete, ale aj v pokojovom režime, teda vtedy, keď akurát nebeháte. Takéto spaľovanie sa nazýva bazálny metabolizmus.

Možno sa z toho tešíte, že z ovocia a zeleniny nepriberiete, ale z dlhodobého hľadiska vám môžu kalórie chýbať. Foto: Shutterstock

To vám umožní presne predpovedať, koľko kalórií potrebujete prijať, aby neutrpel váš tréning, ale ani hmotnosť a výkonnosť.

Na definovanie kalorickej spotreby vám dobre poslúži online kalkulačka pre bežcov. Pomocou niektorej z takýchto pomôcok si dokážete vypočítať aj svoj bazálny metabolizmus, aj to, koľko kalórií spálite počas toho-ktorého behu. Vďaka tomu budete vedieť, koľko energie doplniť počas daného dňa.

Takže ste sa rozhodli skoncovať s mäsom. Gratulujeme. Nezabúdajte však, že nutričné nároky máte rovnaké ako mäsožravci. Do plánovania stravovacej stratégie investujte dostatok času a svojmu telu zaistite dostatočný prísun živín.

1/4
Zavrieť reklamu