Ako športovať s varixami?

17. septembra 2024
plávanie

Podľa štatistík problémom s kŕčovými žilami čelí skoro každý štvrtý človek. Spočiatku sa prejavujú pocitmi napätia, únavy, ťažkých nôh, horúčosťou až pálením, alebo niekedy naopak – pocitom chladu.

Čo sú kŕčové žily

Rozšírené, vyduté, kľukaté a pod kožou presvitajúce tmavomodré až fialové krvné cievy, najmä na dolných končatinách, ktorým hovoríme kŕčové žily, patria k neželanému diskomfortu jedincov oboch pohlaví, s prevahou žien bez rozdielu veku.

Odborne sa ochorenie kŕčové žily klasifikuje v siedmich stupňoch od C0 až po C6:

  • C0 – pocit unavených nôh, puchnutie, nočné kŕče, pálenie, svrbenie, bolesti pozdĺž žíl
  • C1 – kŕčové žily ako „metličky“, ale aj žily s priemerom 1 až 3 mm
  • C2 – zápaly kŕčových žíl a výraznejšie vyklenutia už zmenených žíl
  • C3 – opuch nôh
  • C4 – zmeny na koži predkolenia, pigmentácia alebo stenčenie kože a ekzémy
  • C5 – zahojený vred predkolenia
  • C6 – otvorený vred predkolenia

Individuálne príznaky varixov, ktoré prichádzajú neskôr, sú napríklad tieto: svrbenie pokožky, kŕče v lýtkach, zvýšená potivosť, niekedy nepríjemný tlak – akoby mala „noha puknúť“. Postupne sa pridružujú opuchy a bolesti, často pozdĺž hroznovito rozšírených žíl, najmä pri dlhodobom statickom státí alebo dlhšom sedení.

U dievčat a žien sa môžu tieto ťažkosti zvýrazňovať pred menštruáciou a v teplom počasí. S vývojom ochorenia sa okrem opuchu, ktorý má stupňujúcu tendenciu aj s ohľadom na zaťaženie počas dňa, pri dlhom sedení alebo postávaní, objavujú aj rôzne zmeny kvality kože a podkožia – zvýšená tmavá fľakatosť (hyperpigmentácia), „sklovitosť“ pokožky (dermatoskleróza), strata pružnosti kože, tvrdnutie podkožia a nakoniec ako najzávažnejší prejav – ťažko liečiteľný vred predkolenia. Môžu tiež nastať komplikácie varixov – chronické zápaly žíl, rôzne druhy infekcie (napríklad tzv. ruža), ťažko sa hojace rany po pádoch s následným dlhodobejším krvácaním.

Kŕčové žily, ktoré sa v súvislosti s nesprávnym aktuálnym životným štýlom mnohých jedincov objavujú čoraz častejšie, majú svoj pôvod pomerne často aj v genetickej predispozícii – sú dedičné. Ale rizikové faktory ako nevyhovujúca obuv, dlhé vysedávanie, nadváha, tehotenstvo alebo nedostatok vlákniny v potrave spojený s nesprávnym trávením „prilievajú olej do ohňa“.

Nezdravé dlhé sedenie

Ročne presedíme v priemere viac ako 3-tisíc hodín. A to existujú experti, ktorí dokážu aj 5-tisíc hodín a viac udržiavať svoju telesnú schránku v týchto dvoch neprirodzených pravých uhloch – s prehnutými kolenami i ohnutým driekom.

Situácia sa komplikuje pri sedení s prekríženými nohami. Dolné končatiny sú v sede podľa zákonov hydromechaniky viac zaťažené. Krvné riečište sa totiž správa ako vodovodné potrubie vo viacposchodovom dome. Vo vyšších poschodiach je tlak vody nižší a na prízemí vysoký. Z tohoto dôvodu sa často na dolných končatinách robia kŕčové žily. Staré typy kresiel mali preto podložku pod nohy.

Spomínané pocity ťažkých nôh, nočné kŕče, svrbenie a pichanie a výskyt nepríjemného striedania pálenia aj chladu lýtok bývajú prítomné aj bez evidentne spozorovaných kŕčových žíl. Takéto signály rozhodne nepatria medzi bežné prejavy „kancelárskeho“ preťaženia zo sedenia, ani dôsledky náročného denného režimu alebo fyzického zaťaženia. Poukazujú skôr na problém, ktorý je potrebné neodkladne konzultovať s lekárom, hoci nie je viditeľný.

Vtedy ide totiž pravdepodobne o chronické žilové ochorenie v počiatočnom štádiu. Jeho prvotnou príčinou bývajú oslabenie stien žíl (vrodené, po prechodenom ochorení, nedoliečenom zranení), strata ich pružnosti a následné „neviditeľné“ rozšírenie. Spolu s tým vznikajú nedovieravosť žilových chlopní a obrátenie toku krvi v žilách. To spôsobuje poruchu prúdenia v cievnom systéme a ťažkosti, ktoré uvádzajú.

Dlhšie trvajúca alebo, paradoxne, stagnujúca svalová práca navyše zhoršuje podmienky cirkulácie krvi aj lymfy a jeden zo spôsobov, ako sa popri štandardnej terapii s problémom vyrovnať, je používanie kompresívnych podkolienok, ktoré zároveň zlepšia fyzickú výkonnosť a odporúčajú sa aj zdravým jedincom.

ženy s preloženými nohami
Situácia sa komplikuje pri sedení s prekríženými nohami. Foto: Shutterstock.
1/2
Zavrieť reklamu