Kľúčové štádiá učenia sa jazyka

Po dvoch rokoch pomalého vývinu sa detská reč rozvinie do sofistikovaného jazyka úžasnou rýchlosťou.
Pred narodením
plod počúva
Mozog plodu vytvorí všetky svoje neuróny, ale veľkosť hlavy a hrúbka mozgovej kôry ešte zostávajú nevyvinuté. Plod v maternici počuje matkin hlas a zvyká si naň.

1 mesiac
plač pre všetko
do dvoch rokov sa vytvárajú synapsie (spojenia medzi neurónmi). dieťa rozoznáva zmeny zvukov a hlas svojej matky. Plač zostáva bez ohľadu na potreby dieťaťa rovnaký.
3 mesiace
pokles hrtana
Pri narodení je hrtan v prirodzenej polohe ako u zvierat. Po troch mesiacoch začína klesať, vďaka čomu sa môže jazyk lepšie pohybovať – dieťa začína vydávať rôznorodejšie zvuky.
6 – 9 mesiacov
Začína sa porozumenie
Dojča začína bľabotať a opakuje
zvuky, ktoré počuje, aby k sebe pritiahlo pozornosť a aby sa prejavilo. Začína rozlišovať slová a zvuky, tvárou už vyjadruje určité výrazy.

10 mesiacov
Prvé slová
Dieťa reaguje na mená svojich rodičov (mama, otec alebo ich ekvivalenty), môže ich povedať a identifikovať osoby, ktorým patria. Bľabotanie začína nahrádzať slabikami a vytvára nezmyselné vety.
12 mesiacov
Jednotlivé slová
Batoľa začína rozumieť slovám a opakovať ich. Polovica z nich sú názvy jedál, hračiek atď. Zvyšok sú slovesá ako „otvoriť“, prídavné mená ako „horúci“ a vyhlásenia ako „áno“ a „nie“.
18 mesiacov
Dve slová
Dieťa začína vytvárať dvojslovné vety, v ktorých používa podstatné aj prídavné mená, slovesá a predložky už väčšinou v správnom tvare. Frázy zahŕňajú výrazy ako „viac papať“, „obuť botu“ alebo „to preč“.
2 – 3 roky
Gramatický rozkvet
Vo veku dvoch rokov má dieťa o 50 % viac synapsií ako dospelý človek. Dieťa je čoraz viac schopné vytvárať a porozumieť zložitým vetám s plne vyvinutou gramatikou.
Zdroj: Zázračná planéta
Foto: Shutterstock