Neuveriteľné tučniaky od rovníka po Antarktídu

24. mája 2024
Luboš fellner fotí tučniaky

Mnohí milovníci zvierat ich považujú za najroztomilejšie stvorenia. Kde všade na svete ich môžete pozorovať vo voľnej prírode?

Tučniak dvojpásy

Je známy aj ako Magellanic penguin. Nájdete ho na úplnom juhu Južnej Ameriky – v Patagónii či na Falklandských ostrovoch. Niekedy ho prezývajú jaka, čo môže znamenať aj osol, pretože jeho híkanie vskutku pripomína zvuky, ktoré vydáva somár. Svoje meno však dostal po moreplavcovi Ferdinandovi Magellaovi a najčastejšie sa vyskytuje pri juhočilskom meste Punta Arenas alebo v okolí Beaglovho kanála. Niekoľko jedincov však spozorovali aj v Austrálii a na Novom Zélande.

Tučniak dvojpásy je typický tým, že si vyhrabáva do zeme dlhé nory. Samica kladie dve vajíčka od polovice októbra až do polovice novembra a sedí na nich 39 až 42 dní. Na hniezdenie si vyberá miesta s vyššou teplotou, až 20 °C. Samec odchádza na lov a neskôr vystrieda samicu pri sedení. Mláďatá opustia hniezdo po 60 až 70 dňoch a za rybami, hlavonožcami a inou potravou sa ponárajú až do 50-metrovej hĺbky.

tučniak dvojpásy
Híkanie tučniaka dvojpáseho pripomína zvuky, ktoré vydáva somár. Foto: BUBO.

Tučniak veľký

S výškou do 100 cm a váhou až 18 kg robí česť svojmu menu. Jeho domovina sa už výrazne blíži k Antarktíde a ťažšie dostupným oblastiam, ako je Ohňová zem či ostrov Južná Georgia. Tučniak veľký (kedysi kráľovský) patrí medzi najkrajšie. Huňaté hnedé mláďatká sú väčšie ako väčšina ostatných tučniakov a dospelí v krásnych „frakoch“ s dlhočizným kráľovským zobákom majú žltý polmesiac na sluchách, na krku a zobáku. Chodia neuveriteľne vystreté a sú vskutku nádherné.

tučniak veľký
Tučniak veľký s výškou do 100 cm a váhou až 18 kg robí česť svojmu menu. Foto: BUBO.

Druhý najväčší tučniak sveta si nestavia hniezda, nakladené vajce zohrieva v kožnom záhybe na svojich nohách, aby sa nedotklo chladnej zeme. Je to úžasný plavec, ktorý prekoná stovky kilometrov, aby získal pre svojho potomka dostatok potravy. Živí sa lampovníkmi (druh ryby), hlavonožcami a krilom. Potravu nachádza v hĺbke vyše 300 m (to je takmer výška Eiffelovej veže). Má skvelú „slovnú zásobu“ a rodičia s deťmi sa podľa hlasu spoznajú aj v tisícovej kolónii.

tučniak veľký
Tučniak veľký má skvelú „slovnú zásobu“ a rodičia s deťmi sa podľa hlasu spoznajú aj v tisícovej kolónii. Foto: BUBO.

Tučniak obrovský

Hovorí sa mu aj cisársky. Je najväčším tučniakom planéty. Môže merať až 130 cm a vážiť až 50 kg. Nevyskytuje sa pri mori, ale vo vnútrozemí obrovskej Antarktídy a ide o najťažšie dostupné pozorovanie tučniakov. Tučniak obrovský chráni nakladené vajce rovnako ako tučniak veľký. Keď sa mláďa vyliahne, matka s otcom sa striedajú v kŕmení. Matka sa vydá na dlhočiznú cestu k moru, pri teplote -50 °C ide celé týždne. Skočí do mora, a keď ju nezožerú tulene, do žalúdka naberie čo najviac potravy a vydá sa späť nakŕmiť svoje mláďa. Rovnako potom putuje aj otec.

Tučniak obrovský sa dokáže ponoriť do hĺbky 500 m a vydržať pod vodou 20 min. Na hĺbkové ponory potrebuje pevné kosti, schopnosť efektívne využívať kyslík a spomaliť svoj metabolizmus, aby mohol „odstaviť“ niektoré orgány.

Nie je striktne monogamný, dokonca len 15 percent párov sa k sebe vráti ďalší rok.

tučniak cisársky
Tučniak cisársky je najväčším tučniakom planéty. Foto: BUBO.

Ak chcete pozorovať tučniaky v ich prirodzenom prostredí, kliknite na bubo.sk.


Text: BUBO x Svet zvierat
Foto: Ľuboš Fellner / BUBO

2/2
Zavrieť reklamu