Schloss Hof: Barokový klenot vo vidieckej idyle 

Zámok Schloss Hof

Najkrajšia vyhliadka a ohromujúca zbierka umenia – aj tak by sa dal charakterizovať malebný rakúsky zámok Schloss Hof.  

Zámok Schloss Hof dal postaviť vplyvný vojvodca Eugen Savojský na mieste staršieho opevneného hradu. Podľa plánov najznámejšieho dvorného architekta doby bol vybudovaný impozantný a luxusne zariadený zámok. Okolo neho vznikla nádherná baroková záhrada na siedmich terasách.  V severnej časti zámku vznikol statok, ktorého hlavným účelom bolo hospodárske zásobovanie.  

Moravské pole – ríša zámkov 

Areál zámku Schloss Hof sa rozprestiera pri rieke Morava asi 45 km východne od Viedne, v tesnej blízkosti korunovačného mesta uhorských kráľov Prešporku (dnešnej Bratislavy), v dolnorakúskej oblasti tzv. Marchfeld (v preklade Moravské pole). Je to široká, prevažne rovinatá oblasť medzi riekami Dunaj a Morava. Vďaka svojej priaznivej polohe a úrodnej pôde patrí tento región dodnes k najväčším dodávateľom zeleniny v Rakúska. Nazývajú ho „sýpkou Rakúska”. Oblasť je známa najmä vďaka špargli, ktorá sa niekedy označuje ako „zelenina kráľov“.  

Dejiny Marchfeldu sú poznačené krvavými konfliktmi a vojnami. Oblasťou prechádzala reťaz opevnení pomenovaná Dunajský limes, ktorá slúžila na ochranu severnej hranice Rímskej ríše. Po skončení hrozby zo strany Osmanov sa Marchfeld premenil na lovecký revír v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta Viedne. U viedenskej šľachty si získal veľkú obľubu. Mať reprezentatívne sídlo v tomto regióne bolo priam nevyhnutnosťou. Mnohé z kedysi hradných pevnosti boli preto v 18. storočí prestavané na reprezentatívne vidiecke zámky.  

Zámok Schloss Hof

Veľkolepá architektúra a rozprávková príroda 

Tu sa usadil aj princ Eugen Savojský. 1725 na panstve Hoff an der March s priľahlými lužnými lesmi v okolí rieky Moravy, ktoré boli bohaté na zver, našiel to, čo vždy hľadal – „tusculum rurale“, teda miesto, kam by sa mohol uchýliť a nájsť pokoj. V roku 1726 rozšíril svoj majetok o panstvo Enegelhartstetten so zámkom Niederweiden.  

Krátko nato poveril princ Eugen svojho architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta úlohou, aby veľkoryso rozšíril areál zámku Schloss Hof. Kaštieľ postavený na vyvýšenine, ktorý mal štyri krídla. Pripomínal pevnosť. V rámci prestavby bol rozšírený a zmenila sa aj orientácia celého komplexu. Terén, ktorý sa zvažuje k rieke Morave, prebudovali na priestrannú terasovitú záhradu v barokovom štýle. Rozsiahlymi úpravami prešiel aj starý statok. Premenil sa na vzorový poľnohospodársky majetok, ktorý bol jeden najväčších a najmodernejších vtedajšej doby v Európe.  

S cieľom zrealizovať tento obrovský projekt bolo na práce na veľkom stavenisku najatých 800 robotníkov. Týmto svojim posledným stavebným projektom na zámku Schloss Hof si princ Eugen postavil sám sebe dôstojný pamätník. Prestavba a zariaďovanie zámku mali trvať len päť rokov. Všetky izby boli zariadené exkluzívne, dokonca lepším nábytkom, než sa nachádzal v zámku Belvedere vo Viedni. Princ angažoval najlepších umelcov a interiérových dizajnérov. Exkluzívny nábytok, sklenené lustre, veľké nástenné zrkadlá aj vzácne drahé textílie, obrazy a hodiny objednal u najslávnejších európskych manufaktúr. Izby boli vyzdobené ohromujúco veľkým množstvom obrazov s rôznou tematikou.   

Zámok Schloss Hof

„Najkrajšia vyhliadka na svete“ 

Takto sa vyjadril o záhrade knieža Johann Khevenhüller-Metsch, veľký cestovateľ, ktorý bol hosťom na zámku Schloss Hof v roku 1747. Návštevníci zámockého komplexu sú aj dnes viac ohromení výhľadom na terasovitú barokovú záhradu z okien cisárskych apartmánov ako luxusne zariadenými zámockými komnatami. Toto skutočné majstrovské dielo a príklad, ako sa dá umelecky stvárniť príroda, obdivovala celá Európa ešte pred tým, než vznikol nádherný zámocký park v Schönbrunne. Tisíce kvetov, stovky stromov, osviežujúce fontány a malebné cestičky predstavujú dokonalú symetriu exkvizitného záhradného umenia na zámku Schloss Hof.  

Revitalizovaná budova zámku, veľkolepé barokové záhrady a rozsiahly zámocký statok dnes tvoria autentický areál, ktorý je dokonalým zjednotením troch umeleckých celkov. Rozsiahly barokový zámocký komplex princa Eugena Savojského a Márie Terézie dnes po dlhých rokoch zabudnutia žiari vo svojej pôvodnej krase a ponúka neopakovateľný zážitok a príjemnú cestu späť do čias obdobia baroka. V záhradách si môžete dopriať prechádzku na čerstvom vzduchu, ale aj pohodlne sa usadiť v tôni stromov, vychutnať si čaro tohto prenádherného miesta, prípadne otvoriť piknikový kôš a pobyt v prírode spojiť s gastronomickým potešením. Rakúsky zámocký komplex sa nachádza hneď za slovenskými hranicami, v bezprostrednej blízkosti Bratislavy a pre návštevníkov zo Slovenska ponúka svoju krásu aj v slovenskom jazyku.  


Text: Zázračná planéta
Foto: Severin Wurnig, Fotograf Koller

1/1
Zavrieť reklamu