Schloss Hof – Záhrady princa savojského
Približne 30 minút jazdy autom od Bratislavy sa rozprestiera veľkolepé vidiecke sídlo, ktoré v minulosti patrilo princovi Eugenovi a neskôr Márii Terézii.
Dnes toto miesto ponúka voľnočasové vyžitie pre všetky generácie. Okrem prírodnej scenérie impozantného zámku s nádhernou terasovitou záhradou vás očarí bohatá ponuka rôznych aktivít.
Splynutie architektúry s prírodou
Keď princ Eugen Savojský odkúpil v 18. storočí nevýrazný kaštieľ panstva Hoff an der March s priľahlými lužnými lesmi v okolí rieky Moravy bohatými na zver, zrejme nikto nepredpokladal, že takmer po 300 rokoch sa stane jedným z najobľúbenejších výletných cieľov v Dolnom Rakúsku. Priestranstvo s rozlohou viac ako 70 hektárov bolo ako stvorené na naplnenie princovej vízie o vybudovaní veľkolepých barokových záhrad, ktoré boli jeho francúzskemu srdcu také blízke.
Areál nemohol zaostávať ani z architektonickej stránky. Pôvodná štvorkrídlová budova bola rozšírená a prestavaná na rozsiahly zámok, prispôsobený princovým potrebám. Vybudovaný bol aj rozsiahly zámocký statok, ktorý plnil najmä funkciu zásobovania. Revitalizovaná budova zámku, veľkolepé barokové záhrady a rozsiahly zámocký statok dnes tvoria autentický areál. Ten je dokonalým zjednotením troch umeleckých celkov.
Najkrajšia vyhliadka na svete
Takto sa vyjadril o záhrade knieža Johann Khevenhüller-Metsch, veľký cestovateľ, ktorý bol hosťom na zámku Schloss Hof v roku 1747. Návštevníci zámockého komplexu sú aj dnes viac ohromení výhľadom na terasovitú barokovú záhradu z okien cisárskych apartmánov ako luxusne zariadenými zámockými komnatami. Toto skutočné majstrovské dielo a príklad, ako sa dá umelecky stvárniť príroda, obdivovala celá Európa skôr, než vznikol nádherne dizajnový zámocký park v Schönbrunne.
Barok bol predovšetkým obdobím monumentálnych stavieb, ktoré porušovali všetky vtedajšie pravidlá. Vzniklo množstvo cirkevných stavieb, ale aj takmer rovnaké množstvo svetských stavieb pre šľachtu. Veľmi sa dbalo aj na okolie budov a ich splynutie s prírodou. Domy, paláce i chrámové stavby boli včlenené do okolia tak, aby čo najlepšie zapadli. Pre vytvorenie čo najlepšieho dojmu a súmernosti porušovali mnohé vtedajšie princípy architektúry.
Pri vonkajšej úprave budov vznikali zámocké záhrady a parky, ktoré vhodne dopĺňali rovinatý terén. Stavalo sa mnoho terás, altánkov, ale aj veľkolepých vstupných schodísk. Úpravám neušla ani voda, ktorá poslúžila na vytvorenie jazierok, fontán alebo vodných kaskád. To všetko spolu tvorilo organický celok, ktorý bol príjemný na pohľad a vzbudzoval dojem skutočnej veľkoleposti.
Detailne upravená a sformovaná záhrada vždy znamenala podmanenú prírodu a symbolizovala absolutistickú moc vládcu. Panovník si svoju neobmedzenú moc nenárokoval iba nad poddanými, ale aj nad kvetmi, kríkmi a stromami. V barokovej záhrade nesmel rásť žiadny strom, žiadny krík ani steblo trávy len tak bez konceptu. Ozdobné hriadky napodobňovali výšivky a najzložitejšie ozdoby, koruny stromov boli pristrihnuté do rôznych geometrických tvarov.
Schloss Hof – jemná pomoc pri tvorbe
Bohatstvo prírody a ľudská vôľa sa spojili na zámku Schloss Hof, aby vytvorili jednu z najveľkolepejších barokových záhrad doby. Záhrada vzbudzovala obdiv súčasníkov viac ako palác a jeho zariadenie. Skutočne len málo záhrad v Európe sa mohlo rovnať jej nádhere, noblese a elegancii. Toto umelecké dielo prírody vytvoril známy barokový architekt Lucas von Hildebrandt v úzkej spolupráci s viedenským záhradným architektom Antonom Zinnerom. Jeho služby opakovane vyhľadávala rakúska aj uhorská šľachta.
Od renesancie sa terasy, schody a rampy považovali za nevyhnutné súčasti ideálneho usporiadania záhrady inšpirovaného rímskou antikou. Hildebrandt a Zinner sa tiež rozpoznateľne inšpirovali klasickými vzormi. Podarilo sa im vybudovať jednu z najveľkolepejších záhrad v strednej Európe.
Záhradný raj princa Eugena Savojského na zámku Schloss Hof
V súlade s francúzskymi pravidlami dizajnu bola vytvorená centrálna os. Tá prechádza vertikálne cez všetkých sedem terás a rozdeľuje ju na dve zrkadlovo otočené časti. Okrem toho boli terasy vybudované tak, aby záhrada odhaľovala svoje čaro len postupne krok za krokom a návštevníci si až na poslednom stupni záhrady mohli vychutnať nádherný výhľad na celý komplex. Autori si uvedomovali, že veľké plochy potrebujú svoj čas. Aj to, že efektná kvetinová výzdoba musí zapôsobiť najhonosnejším dojmom v blízkosti zámku a postupne môže byt skromnejšia a jednoduchšia.
Len na skok
Rakúsky zámocký komplex sa nachádza hneď za slovenskými hranicami, v bezprostrednej blízkosti Bratislavy a pre návštevníkov zo Slovenska ponúka svoju krásu aj v slovenskom jazyku.
Duša záhrad
Najväčším symbolom prepychu záhradnej architektúry v 18. storočí boli bezpochyby grandiózne fontány. Nielenže poskytovali príjemné osvieženie, ale ich technická náročnosť stála nemalé prostriedky, a tak sa stali nepriamym ukazovateľom bohatstva ich majiteľa. V stúpajúcich fontánach, kaskádach a veľkých nádržiach v tých časoch voda nevytvárala len vizuálne, ale aj akustické efekty. Keďže zásobovanie početných fontán dostatočným množstvom vody v 18. storočí bolo veľmi drahé a tiež mimoriadne technicky náročné, hodnota záhrady sa merala aj počtom vodných prvkov a fontán.
Zámok Schloss Hof zásobovali vodou z početných prameňov nachádzajúcich sa v dedine Groißenbrunn, vzdialených 3 km od zámku, cez drevené potrubia uložené pod zemou.
Ideálne miesto na výlet
V záhradách si môžete dopriať prechádzku na čerstvom vzduchu, ale aj pohodlne sa usadiť v tôni stromov, vychutnať si čaro tohto prenádherného miesta, prípadne otvoriť piknikový kôš a pobyt v prírode spojiť s gastronomickým potešením.
Reprezentatívna baroková záhrada nemohla existovať ani bez sochárskej výzdoby. Umelecké diela vytesané z kameňa sa nepovažovali len za dekoratívne prvky, ale aj vynikajúcim spôsobom signalizovali spoločenské postavenie a schopnosti majiteľa. Mnohé sochy sa však na zámku Schloss Hof zachovali len na kresbách alebo fotografiách. Okrem sôch venovaných zásluhám vojvodu Savojskeho sú tu ďalšie postavy a reliéfy na vázach odkazujúce na okolitú riečnu krajinu. Tisíce kvetov, stovky stromov, osviežujúce fontány a malebné cestičky predstavujú dokonalú symetriu exkvizitného záhradného umenia na zámku Schloss Hof.
Ak hľadáte miesto na výlet, ktoré zaujme všetky vekové kategórie, spája históriu s pobytom v nádhernej zeleni, rozhodne by ste nemali vynechať toto pôsobivé miesto a preskúmať krásy stále živého baroka. Viac sa dozviete na webe zámku Schloss Hof.
Text: RELAX
Foto: Severin Wurnig, Lois Lammerhuber, Hertha Hurnaus / Schloss Hof.