Skúste myofasciálnu automasáž
Ak nemáte možnosť chodiť na športovú masáž, vyskúšate si ju dať sami doma. Uvidíte, že neoľutujete.
Fascia
Fascia je zväzok hustých vlákien spojivového tkaniva, ktoré obaľuje svaly, kosti, kĺby, nervy, všetky vnútorné orgány, mozog aj miechu, takže má potenciál meniť fyziológiu orgánov a tkanív. Záťažou sa môže postupne napínať, čím telo pomaly začne strácať schopnosť prispôsobovať sa.
Fascia môže stratiť svoju flexibilitu a elasticitu, čo vedie k strate spontánnosti pohybov, s čím súvisí aj vyššie riziko zranení a limitovanie určitých pohybov. Výsledkom môžu byť biomechanicky a energeticky neefektívne pohyby.
Zaujímavosťou je, že fasciálny systém tvorí v skutočnosti jeden celok – od hlavy až po prsty na nohách – z čoho vyplýva, že pomocou fascií sú prepojené všetky časti tela. Napríklad stuhnutá plantárna fascia (zospodu chodidla) môže spôsobiť pocit stuhnutých hamstringov.
Myofasciálna automasáž
Myofasciálna automasáž, pri ktorej použijete penový valec, tenisovú loptičku, golfovú loptičku alebo nejakú inú pomôcku, je možná vďaka princípu, ktorý je známy ako autogénna inhibícia. Účinnosť automasáže s použitím penového valca zaisťuje Golgiho šľachové teliesko.
Toto teliesko je proprioreceptor, ktorý zohráva dôležitú úlohu počas naťahovania. Tvoria ho nervové zakončenia, ktoré sa podráždia až pri väčšom svalovom napätí. Keď sa sval začne napínať až tak, že je vysoké riziko zranenia, Golgiho šľachové teliesko spúšťa ochranný útlm (nazývaný aj autogénna inhibícia), ktorý donúti svaly v kontrakcii k ich uvoľneniu. Zároveň ho využívame pri naťahovaní, keďže sval kladie menší odpor vlastnému natiahnutiu. Penový valec môže simulovať svalové napätie, čo prinúti Golgiho šľachové teliesko uvoľniť sval.
Už 5. mája bežíme za tých, ktorí bežať nemôžu
Tradičný strečing spôsobuje krátkodobé predĺženie svalu. Myofasciálna automasáž má aj tieto prínosy, no nielen tie. Dokáže pomôcť aj pri vstrebávaní zjazvených tkanív zo starých zranení. Samozrejme, neznamená to, že by ste mali zanedbávať strečing. Ten však nie vždy stačí.
Je veľmi dôležité, aby boli naše svaly nielen silné, ale aj pružné. Takže zatiaľ čo strečing svaly predlžuje, myofasciálna masáž zlepšuje svalový tonus. Myofasciálna automasáž vám teda s použitím jednoduchých pomôcok poskytne lacný a pohodlný spôsob, ako sa zbaviť zjazvených tkanív zo starých zranení a zároveň eliminovať to, čo sa nakopilo počas tréningového dňa.
Pomôcky
Všetky pomôcky, ktoré na myofasciálnu automasáž budete potrebovať, sú veľmi ľahko dostupné. Po čom by ste sa teda mali poobzerať?
- GOLFOVÁ/TENISOVÁ LOPTIČKA. Tenisová loptička je vo všeobecnosti najvšestrannejšie využiteľná zo všetkých pomôcok na myofasciálnu automasáž. Je veľmi pohodlná hlavne na svalové a fasciálne skupiny, ktoré majú menšiu plochu (napríklad na plantárnu fasciu, lýtko a vonkajšiu bočnú časť chodidla), a taktiež na svaly hornej polovice tela, pri ktorej sa loptička umiestňuje oproti stene (hrudné svalstvo a svaly na zadnej časti ramien). Keď zlepíte dve tenisové loptičky dokopy lepiacou páskou, vyrobíte si výbornú pomôcku na mobilizovanie chrbtice. Golfové loptičky sú vynikajúce v tom, že sa dostanú aj do menších oblastí, výborné sú napríklad na ruky a chodidlá.
- PENOVÝ VALEC. Penový valec je najväčšia pomôcka, ktorú budete používať. Je veľmi všestranne využiteľný, keďže s ním môžete prejsť po takmer každej svalovej skupine. Masážne valce sa vyrábajú v rôznej hustote, s čím súvisí ich tvrdosť, takže aj pri valcoch môžete postupovať od mäkších k tvrdším. Penové valce sú najlepšie na masáž veľkých svalových či fasciálnych plôch, ako sú napríklad sedacie svaly, kvadricepsy a napínač širokej pokrývky (sval, ktorý sa ťahá bokom stehna až ku kolenu).
- MASÁŽNA TYČ. Vďaka úzkemu priemeru masážnej tyče s ňou prejdete po niektorých šľachách a svaloch (napríklad kvadricepsoch a hamstringoch) lepšie ako s loptičkou alebo penovým valcom. Je veľmi dobrou voľbou zvlášť vtedy, keď potrebujete rozmasírovať hamstringy. Tie vo všeobecnosti nereagujú úplne najlepšie na penový valec, pretože horná polovica tela je pri cvičení oporou pre väčšinu telesnej hmotnosti, čím sa zmenšuje tlak na oblasť, ktorá je v kontakte s valcom.