5 tipov na bežecké trasy. Spojte behanie s výletom do prírody.

Tipy na bežecké trasy. Foto: Shutterstock

Ísť si zabehať a pritom si užiť pobyt v prírode je ideálnym spojením na relax. Slovensko ponúka množstvo zaujímavých miest, kam sa oplatí si zabehnúť. Doslova. Ktoré bežecké trasy na Slovensku by ste mali vyskúšať?

Príroda neďaleko Bratislavy

Náročnosť: Pre skúsenejších

Pokiaľ chcete uniknúť od ruchu mesta a zároveň si dať poriadne do tela, vyberte sa do Marianky pri Bratislave. Dobre známa je ako pútnické miesto, ale na svoje si tam prídu aj bežci. Čakať na vás bude viac ako deväťkilometrový beh vo voňavom lese s peknými výhľadmi na Malé Karpaty. Trasu začnite na futbalovom štadióne, odtiaľ už budete pokračovať do lesa až k Mariánskemu potoku.

Pri najbližšej odbočke sa potom už vrátite späť k štadiónu. Trasa je kombináciou asfaltu a lesných cestičiek, takže čerstvo po daždi by ste na niektorých úsekoch mohli mať problémy. Čaká na vás aj niekoľko stúpaní, je to teda ideálny tip pre pokročilejších bežcov.

Uprostred Tatranských končiarov

Náročnosť: Aj pre začiatočníkov

Veľký okruh Tatranskou Lomnicou ponúka všetko, čo si predstavíte, keď sa povie beh v horskom prostredí. Čerstvý vzduch, príjemné prostredie aj pokoj.

Celá trasa má 4,5 kilometra. Začína sa aj končí pri autobusovej stanici v Tatranskej Lomnici. Pobežíte popri futbalovom ihrisku, sídlisku a prejdete aj cez dve železničné priecestia. Veľkou výhodou je, že takmer celý čas pôjdete po asfalte, iba malý kúsok je po spevnenom prírodnom chodníku. Trasa sa teda dá zvládnuť aj po daždi.

Celkovo vystúpate 85 výškových metrov. Trasu zvládnu aj menej pokročilí bežci. Po celý čas budete mať výhľad na Tatranský národný park a po ceste sa môžete zastaviť v Múzeu TANAPu. Pokiaľ teda predsa len nebudete vládať, môžete trasu dokončiť chôdzou a stále z toho budete mať skvelý zážitok.

Náročná trasa na romantickom mieste

Náročnosť: Pre skúsenejších

Banská Štiavnica je pre väčšinu ľudí najmä romantickým miestom na prechádzky či návštevu kaviarní. Jej okolie je však skvelé aj pre bežcov. Vyskúšajte beh okolo banskoštiavnických tajchov. Svoju cestu začnete a aj ukončíte priamo v centre mesta na Trojičnom námestí. Odtiaľ pôjdete po zelenej značke.

Banská Štiavnica. Foto: Martin Sarvaš
Banská Štiavnica je pre väčšinu ľudí najmä romantickým miestom na prechádzky či návštevu kaviarní. Jej okolie je však skvelé aj pre bežcov. Foto: Martin Sarvaš

Vystúpite až k Sedlu Červená studňa, kde budete mať krásny výhľad na tamojší tajch Červená studňa. Odtiaľ budete pokračovať po červenej trase smerom na Zadné a neskôr aj Predné Rosniarky. Pôjdete na vrch Tanád a dostanete sa až k lyžiarskemu stredisku, odkiaľ sa už vydáte na cestu naspäť.

Tajch Červená studňa vás dobije energiou. Foto: Shutterstock
Tajch Červená studňa vás dobije energiou. Foto: Shutterstock

Tento okruh je ideálny pre skúsených bežcov. Má viac ako desať kilometrov a prináša náročné stúpania aj klesania. Veľká časť cesty vedie cez prírodný terén. Pre tých, ktorí si netrúfajú na beh, je však trasa dobrým tipom na turistickú vychádzku. Naskytnú sa vám totiž krásne výhľady na Banskú Štiavnicu, ale aj na Nízke Tatry.

Trnava trochu inak

Náročnosť: Aj pre začiatočníkov

Zaujímavé miesta na beh ponúka Trnava. Iba na skok od centra mesta obklopeného históriou je lesopark Kamenný mlyn, známy aj ako Kamenáč.

Akonáhle vybehnete za mesto Trnava, máte k dispozícií napríklad chodník do Kamenného mlyna alebo iné poľné cesty. Foto: Shutterstock
Akonáhle vybehnete za mesto Trnava, máte k dispozícií napríklad chodník do Kamenného mlyna alebo iné poľné cesty. Foto: Shutterstock

Beh začnete pri parkovisku Kamenný mlyn, odtiaľ pôjdete po Kamennej ceste, ktorá sa končí hneď za cintorínom, a odtiaľ sa vrátite späť po druhej strane cesty. Celý okruh má zhruba tri kilometre a zvládnu ho aj začiatočníci. Je to príjemná, menej náročná trasa na pokojnom mieste.

Košice pre náročných bežcov

Náročnosť: Pre skúsenejších

Košickú Alpinku si určite obľúbite. Je to vyhľadávaná lokalita pre náročných bežcov z celého okolia.

Môžete začať v Jahodnej pri autobusovej zastávke, pôjdete na Nemcovu Dolku až k Alpinke a trasu ukončíte v Čemeli. Alpinkou prechádza modrá turistická trasa a Čemeľom červená. Je to však skutočne cesta pre skúsených.

Vystúpate 310 výškových metrov a prebehnete 20 kilometrov. Pri behu sa pripravte aj na nespevnené cesty či štrk.

Pitný režim

Počas behu nezabúdajte na pitný režim. Veľa počas neho vypotíte, preto je dôležité doplniť tekutiny. Dajte si novinku Zlatý Bažant Radler 0,0% Svieži Jablko. Zaženie smäd a zároveň prináša ideálny mix horkej chuti piva so šťavnatým jablkom. Keďže neobsahuje žiadny alkohol, je skvelým spoločníkom pri športe. Navyše, má v sebe až o 30 % menej cukru. To je ideálny pomer, aby vás nápoj „nakopol“ do ďalších bežeckých výkonov.

Počas behu nezabúdajte na pitný režim. Veľa počas neho vypotíte, preto je dôležité doplniť tekutiny. Dajte si novinku Zlatý Bažant Radler 0,0% Svieži Jablko. Zaženie smäd a zároveň prináša ideálny mix chuti piva so šťavnatým jablkom. Keďže neobsahuje žiadny alkohol, je skvelým spoločníkom pri športe. Navyše, má v sebe až o 30 % menej cukru. To je ideálny pomer, aby vás nápoj „nakopol“ do ďalších bežeckých výkonov.

Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu