Špinavý vzduch: Boj s (ne)viditeľným nepriateľom

27. februára 2025

Ťažké mraky a mestá bez slnečného svitu. Aj takto katastroficky sa vedia prejaviť chemikálie a rôzne častice v našej atmosfére. Je vôbec možné tento stav zvrátiť alebo nás čaká tmavá budúcnosť?

Čo vám zíde na um pri slovnom spojení znečistenie vzduchu? Možno neslávne slávny smog nad Pekingom. Hustota nebezpečných častíc vo vzduchu je nad čínskym hlavným mestom taká vysoká, že vo februári 2014 bola vláda nútená po niekoľkých dňoch bezvetria vyhlásiť oranžovú výstrahu – druhú najvyššiu výstrahu týkajúcu sa ovzdušia. Obyvateľom mesta sa odporúčalo nosiť masky, školy mali minimalizovať vonkajšie aktivity a továrne museli obmedziť výrobu.

My na Slovensku si takéto hrôzostrašné scenáre ani poriadne nevieme predstaviť, predsa len sme na opačnej strane sveta. Možno by sa nám však až tak ľahko dýchať nemalo. Experti na znečistenie ovzdušia sa zhodujú v tom, že jasná obloha nemusí znamenať, že vzduch, ktorý dýchame, je čistý.

JASNÝ PROBLÉM

Doktorka Michelle Bellová je profesorkou environmentálneho zdravia na Yalovej univerzite a skúma vzťah medzi znečistením ovzdušia a ľudským zdravím. „Rozhodne neplatí, že ovzdušie je znečistené, len ak tieto znečisťujúce častice vidíme,“ tvrdí Bellová pre Science Uncovered. „Vzduch je znečistený aj vo vidieckych oblastiach, teda mimo veľkých metropol, o ktorých zvyčajne informujú médiá. Len v USA žije viac ako milión ľudí v oblastiach, ktoré nespĺňajú zdravotné štandardy.“

Negatívny vplyv znečisťujúcich častíc na zdravie je veľmi závažný. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny jednoznačne spojila vplyv znečistenia ovzdušia so vznikom rakoviny pľúc, ale aj s rizikom vzniku rakoviny močového mechúra. Počas výskumu ‚veľkého londýnskeho smogu‛, ktorý mesto postihol v roku 1952, Dr. Bellová odhalila, že tisíce úmrtí,ktorépôvodnekládlizavinu chrípke, boli pravdepodobne dôsledkom srdcovo-cievnych ochorení a chorôb dýchacích ciest.

Všetky tieto problémy pritom spôsobili znečisťujúce častice. „V súčasnosti vieme o vplyve znečisteného ovzdušia oveľa viac ako v roku 1952,“ hovorí Bellová. Podľa projektu Global Burden of Disease je znečistenie ovzdušia jednou z desiatich najčastejších príčin úmrtia, a to v rozvojových, ale aj v rozvinutých krajinách. Znečistenie ovzdušia by bolo možné znížiť viacerými spôsobmi, v tomto prípade je však prevencia určite lepšia ako liečba.

Európska environmentálna agentúra pozorne sleduje emisie všetkých európskych krajín a ako sa ukazuje, od roku 1990 sa ich množstvo v celom regióne znížilo a výsledkom je vyššia kvalita ovzdušia. Koncentrácie znečisťujúcich látok sú však aj naďalej veľmi vysoké, sčasti preto, lebo zníženie množstva emisií nemusí viesť k poklesu znečistenia v atmosfére.

Je to tak pre komplexnosť znečisťujúcich zmesí v ovzduší. Ak nechceme, aby sa Peking stal celosvetovou normou, musíme znečistenie ovzdušia skúmať aj naďalej a predovšetkým lepšie pochopiť vzťah medzi emisiami a kvalitou ovzdušia.


Zdroj: Zázračná planéta

Foto: Shutterstock

1/1
Najnovšie vydania

RELAX 1/2025

Objednať

RELAX 1/2025

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu