Ste pripravení na svet? Vyskúšajte si život digitálneho nomáda
Rozlúčte sa so zvädnutými kancelárskymi rastlinami a stiesnenými priestormi a vyrazte do sveta. Staňte sa členom kmeňa digitálnych nomádov, ktorí šikovne využívajú nové technológie, aby mohli pracovať kedykoľvek a kdekoľvek na svete.
Už nejaký čas fantazírujete o tom, ako opustíte typický životný štýl, zbalíte si ruksak, zoberiete pod pazuchu notebook a odletíte niekam ďaleko? Nie na dovolenku, ani na prázdniny, ale zmeníte „parkety“, aj spôsob svojho života? Máte chuť cestovať na dobu neurčitú? Živiť sa prácou cez internet a presúvať sa slobodne vlastným tempom z miesta na miesto?
Aby ste sa na to mohli odhodlať, v prvom rade musíte mať prácu, ktorá vám to umožní. Ak ju nemáte, budete si musieť poprehadzovať priority a možno prácu zmeniť. Potom k ceste do zahraničia chýba už len vykročiť správnou nohou.
Zariaďte si to podľa seba
Niektorí nomádi cestujú, aby utiekli európskej zime. Iní si nemôžu dovoliť dovolenku, a tak sa rozhodli, že budú pracovať i cestovať súčasne. Funguje to asi tak, že zopár hodín denne pracujú a zvyšok dňa si užívajú pobyt ako každý iný turista. Niektorí si svoj domov nosia zbalený v ruksaku na chrbte, iní si budujú po svete „základne“, kde sa na nejaký čas, kým zasa nedostanú túlavé topánky, usadia.
Byť digitálnym nomádom totiž neznamená zostať bez životného smeru a ambícií, len si zorganizovať život tak, ako vám vyhovuje. Nemusíte sa silou-mocou štylizovať do predstavy osamelého cestovateľa, presúvať sa môžete po svete aj s partnerom.
Zvážte pre i proti
Nomádi necestujú najlacnejšie. Na miestach, kadiaľ prechádzajú, si chcú užívať. Zároveň potrebujú pohodlie a pokoj na prácu.
Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že sa oplatí jazdiť do krajín, kde je lacnejšie ako u nás. Mali by ste mať však poruke finančnú rezervu, ktorá v prípade potreby pokryje mesačné náklady a letenku domov. Najprv práca, potom zábava. Nomádi potrebujú obrovskú dávku disciplíny a pravidelný režim, aby sa dostali do pracovného tempa.
Nejde o to, pracovať viac, ale čo najmenej a najefektívnejšie. Môže vám chýbať rodina a byť smutno za priateľmi. Nie je ani jednoduché udržiavať na ceste romantické vzťahy, pravda, ak necestujete s priateľom. Ideálne je nájsť si niekoho, s kým môžete zdieľať svoje zážitky.
Každý presun vám trochu rozhodí pracovnú rutinu, každá zmena prinesie únavu a môže trvať aj niekoľ ko dní, kým sa zasa dokážete sústrediť.
Ktoré z najvyšších budov sveta sa oplatí navštíviť?
Nomádom na mesiac
Pointou je zostať zvedavý, vystúpiť z rutiny, objaviť nové potešenia – napríklad plávanie v prírode, prihlásiť sa do kurzu umenia, stretávať sa s novými ľuďmi, spoznávať históriu. Môžete sa stať nomádom natrvalo, alebo si to vyskúšať na mesiac či dva na nejakom vzrušujúcom mieste. Ak sa vám to zapáči, môžete začať plánovať, ako z toho urobiť trvalejší spôsob života.
Kým ale odídete, zvážte, ako sa vyhnete osamelosti a pripravte si plány. Vyhľadajte si na sociálnych sieťach skupiny, zaregistrujte sa na stránkach nomádov, snažte sa spojiť sa s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, aby ste pred odchodom mali plný spoločenský kalendár.
Nastavte si realistické očakávania. Ako každý životný štýl, aj digitálne nomádstvo, má svoje pre a proti. Môže vás prepadnúť chvíľková túžba po domove, alebo chytíte chrípku. Každý deň však môžete odhaľovať krásu nového prostredia, nájsť si priateľov z celého sveta a uvedomíte si, aký šťastný a na zážitky bohatý život žijete.
Na ďalšej stránke sa dozviete, v ktorých krajinách je digitálnym nomádom najlepšie. >>>